عضویت / ورود
مقالات مدیریت نگهداشت
فوریه 7, 2018
اثربخشی کلی تجهیزات
مشکلات محاسبه شاخصOEE
آوریل 10, 2018

۵ استراتژی برای دستیابی به نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در سطح استاندارد

پنج استراتژی برای دستیابی به نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) در سطح استاندارد

سازمان های تجهیز محور و تولیدکنندگان بیشتر از همیشه باید بر روی برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) تمرکز کنند تا پایه‌ای برای استراتژی رقابتی خود در بازار باشند. نتیجه اجرای صحیح و بهینه کردن نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)،سودآوری سازمان و هدایت سازمان به سمت تولید و عملیات موفق به‌واسطه عملکرد صحیح تجهیزات تولیدمی‌باشد.برای اطمینان از کارایی بالا، تولیدکنندگان و سازمان‌ها باید بر روی اجرای یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در سطح استاندارد تمرکز کنند. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که سازمان‌ها بیشتر از ۹۰٪ از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه خود را بدون خاموشی ماشین‌آلات انجام دهند.

تمرکز بر روی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)بهینه از مزایای یک سازمان می‌باشد. چون‌که اولاً به‌غیراز تولید ازدست‌رفته، در هزینه‌های تعمیرات اضطراری و اصلاحی که تقریباً پنج برابر بیشتر از فعالیت‌های نت پیشگیرانه بهینه بر روی همان تجهیز می‌باشد، صرفه‌جویی می‌کند.

ثانیاً، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)بهینه اجازه می‌دهد، واحدهای نگهداری و تعمیرات بر روی اولویت‌های سطح بالا، تمرکز کنند و با افزایش برنامه‌ریزی از رویکرد تاکتیکی به استراتژیک می‌تواند به افزایش عمر دارایی‌های اساسی کمک کند. علاوه بر این، تیم نگهداری و تعمیرات می‌تواند یک طرفدار اصلی برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک بزرگ‌تر در سازمان، مانند برنامه‌ریزی سرمایه و دارایی فیزیکی باشد.

این پنج استراتژی را برای کمک به تیم خود در ایجاد یک برنامه نت پیشگیرانه در سطح استاندارد در نظر بگیرید و سود حاصل از عملیات را تجربه کنید.


استراتژی۱: بررسی و بازبینی انجام دهید.

قبل از شروع هرگونه تغییر در روش نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)، به‌ویژه اگر قبلاً وجود نداشته است، بازبینی و درک آنچه دارایی‌ها و برنامه‌ها در حال حاضر وجود دارد انجام دهید.

بدون درک فعالیت‌های فعلی، نمی‌توان شکاف‌های کلیدی و زمینه‌های بهبود را درک کرد.

بازبینی‌های زیر باید ضبط و ثبت شوند:

  • دارایی‌ها:.بدون درک قوی از دارایی‌های سازمان و شرایط مرتبط با آن، شما نمی‌توانید یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه جامع را پیاده‌سازی و اجرا کنید.
  • روش‌ها: شناختن روش‌ها با توجه به آرشیو فعلی سازمان می‌تواند به شما در تشخیص هرگونه شکاف موجود در فرایندها کمک کند. همچنین می‌تواند زمینه را برای جایی که اولویت‌های تیم شما در حال حاضر صحیح نمی‌باشد را فراهم کند.
  • کارکنان:دانستن اینکه چگونه تیم نگهداری و تعمیرات زمان خود را صرف می‌کند، می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا راه‌های بهتر برای استفاده از استعدادهای افراد سازمان خود به کار ببرد.

استراتژی۲: روش عملیاتی استاندارد برای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ایجاد کنید.

سازمان‌ها همان‌طور که بزرگ‌تر می‌شوند، با تغییرات ،توسعه‌ها و افزودن مکان‌های بیشتر، به‌غیراز کارهایی که همیشه انجام می‌دهند، کار دیگری انجام نخواهند داد یک شرکت تولید فولاد که به‌سرعت در حال رشد بود به این مسئله پی برد.پس از اضافه کردن یک خط تولید با همان تجهیزات، آن‌ها متوجه شدند که زمان خاموشی آن(down time) خط تولید اضافه‌شده به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از زمان خاموشی (down time) خط تولید دیگری می‌باشد.

مهندسین و تکنسین‌ها به‌طور مرتب نت پیشگیرانه را انجام می‌دادند و در پاسخ به درخواست‌ها، واکنش سریع و کارآمد انجام می‌دادند. بااین‌حال، خرابی و خاموشی بی‌سابقه برای خط جدید خیلی زیاد بود که بر سودآوری سازمان تأثیر داشت.این سازمان روش‌های نت پیشگیرانه را که در ماه گذشته بر روی دو خط تولید مشابه، انجام‌شده بود را موردبررسی قرارداد و پس از تحلیل و بررسی های کارشناسی مشخص شد که این دو خط تولید غیرقابل مقایسه با یکدیگرند. ازآنجاکه آن‌ها روش عملیاتی استانداردی در دست نداشتند، کارشناسان می‌بایست استاندارد نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) هر خط تولید،دستگاه و تجهیز را به‌صورت جداگانه تعیین کنند، زیرا بهترین راه برای نزدیک شدن به سناریوهای مختلف، بر اساس اطلاعاتی است که قبلاً ثبت و ضبط‌شده‌اند.

استراتژی۳: سیاست، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را با یک برنامه بهبود ایجاد کنید.

همان طور که می دانید،برنامه‌ریزی در مرکز فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات شما قرار دارد.برای جلوگیری از شکست فعالیت‌ها، یک خط‌مشی مطمئن و پویا ایجاد کنید که شامل برنامه بهبود باشد. کارشناسان صنعت توصیه می‌کنند که برنامه بهبود مستندات را برای یک دوره زمانی ۲ تا۴ ساله تهیه کنید.

این سیاست باید جزئی از اهداف ،برنامه‌ها و مسئولیت‌های کلیدی تیم باشد. سایر عناصر ضروری در سند ایجاد بهبود عبارت‌اند از:

  • وضعیت فعلی در مقابل اهداف واحد و سازمان
  • شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPIs)
  • اهمیت KPI ها و ارزش سازمان
  • شناخت وضعیت داخلی برای دستیابی به اهداف
  • اهمیت اطمینان به سازمان
  • لیست ذینفعان
  • چگونگی ارسال نظرات کارکنان

هنگامی‌که برنامه‌های سیاست‌گذاری و بهبود را تعیین کردید، در مورد چگونگی ذخیره آن و نحوه دسترسی کارمندان به آن برنامه‌ریزی کنید. با استفاده از یک‌راه حل تکنولوژیکی، مانند یک سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات کامپیوتری (CMMS)، اطمینان حاصل کنید که بررسی و دسترسی  در هر زمان به‌راحتی انجام می‌شود.

استراتژی۴:  تکنولوژی را برای پیشبرد برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) به‌کارگیرید.

از سال‌ها قبل تا امروز  اتوماسیون کارخانه ها ،بهینه‌سازی تجهیزات کارخانه را به همراه داشته است. ، ازلحاظ تولید و کارکنان این‌ها به سازمان‌های تولیدی کمک کرده‌اند تا هزینه‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.بنابراین، کدام تکنولوژی نگهداری پیشگیرانه مناسب است؟ به‌کارگیری روش CMMS، فرصتی است برای استفاده از اطلاعاتی که در تکنولوژی اتوماتیک به دست آورده‌اید .با این روش می توانید نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه خود را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشید.

استفاده از فرآیندهای دستی، مانند صفحات گسترده یا حتی اسناد کاغذی، مصرف زمان را برای مدیریت برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، افزایش می‌دهد و باعث انزوا و تخریب منابع می‌شود. CMMS اجازه می‌دهد تا تمام داده‌ها به‌صورت خودکار به‌صورت منظم به‌روز شوند و همچنین اطلاعات دقیق موردنیاز برای تکمیل درخواست‌های PM تشکیل شود.

یک مهندس یا تکنسین که درزمینهٔ نگهداری و تعمیرات کار می‌کند، می‌تواند از دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر خود برای جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز خود، درخواست خاص، اطلاعات مربوط به پروسه و جزئیات بازرسی استفاده کند و نتایج و بررسی‌های آن‌ها را ثبت و ضبط کند.

علاوه بر این، CMMS می‌تواند پیگیری کند که چگونه تیم‌ها، روزانه وقت خود صرف فعالیت‌های نگهداشت می‌کنند تا در آینده بر روی آن‌ها برنامه‌ریزی انجام شود. توانمندسازی اطلاعات کسب‌وکار و قابلیت‌های گزارش دهی،فرصت نمایش فعالیت‌ها و نحوه دریافت شاخص‌های عملکرد کلیدی ازجمله کاربردهایCMMSمی‌باشد.

استراتژی۵: اطمینان ۱۰۰٪ اجرای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در راستای قانون ۱۰٪ را به کارگیرید.

اغلب سازمان‌ها یک مهلت یا تلرانس کوتاه‌مدت را برای انجام پروسه فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) به متخصصان اختصاص می‌دهند. هنگامی‌که این مهلت داده می شود و اتفاق می‌افتد، احتمال دارد که فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به‌صورت تصادفی تکمیل شود، که می‌تواند کارایی ماشین تولیدی را محدود کند.به همین دلیل اهمیت دارد  که بر روی ۱۰٪  از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) انجام‌شده نظارت کنید، این فعالیت باید در طی ۱۰٪ تغییر فرکانس زمان درخواست کار انجام شود. در مورد فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه۳۰روزه، باید در عرض ۱٫۵ روز در هر دو طرف تاریخ تعیین‌شده، فعالیت انجام‌شده باشد.

استراتژی انطباق ۱۰۰٪ با قانون ۱۰٪، می‌تواند نتایج نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شمارا به‌طور قابل‌توجهی بهبود بخشد. زیرا این استراتژی می تواند قابلیت اطمینان تجهیزات بهینه‌سازی شده را افزایش دهد و شکست‌های تجهیزات را کاهش دهد و سازمان شمارا به یک سازمان دارای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در سطح جهانی هدایت کند.

هنگامی‌که یک سیاست نگهداری و تعمیراتی مانند نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) و برنامه‌های مرتبط با آن در حال انجام است، این سیاست نیاز به پایش و ارزیابی مجدد دارد تا اطمینان حاصل شود که نیازهای پویای صنعت و سازمان را برآورده می‌کند یا خیر.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×