عضویت / ورود
تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲
نوامبر 14, 2018
مشکلات و مسائل تکراری در ممیزی نگهداری و تعمیرات
نوامبر 21, 2018

چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS

وقتی صحبت از کاربرپسندی یک نرم‌افزار می‌شود ،منظور قابلیت استفاده و سادگی در یادگیری آن است که برای ارزیابی آن معیارهایی را باید در نظر گرفت.در اینجا صحبت بر روی نرم‌ افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات یا CMMS است.بر اساس معیارهای که در اینجا شرح می‌دهیم، افرادی که در حوزه نگهداری و تعمیرات تمایل دارند، کاربرپسندی نرم‌ افزار CMMS  را بر اساس یک چک‌لیست ارزیابی کنند می‌توانند از این معیارها برای تهیه چک‌لیست استفاده کنند.

اولین معیار برای تهیه چک‌لیست کاربرپسندی نرم‌ افزار نگهداری و تعمیرات سازگاری است.  سازگاری می‌تواند داخل و خارجی باشد.

سازگاری داخلی: به معنای سازگاری نماها و رفتارهای صفحه‌های مختلف نرم‌افزار.

سازگاری خارجی: به معنای سازگاری نرم‌افزار با چیزی که کاربر از یک نرم‌افزار در ذهن دارد.

دومین معیار برای ارزیابی کاربرپسندی نرم‌ افزار CMMS یا همان نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات سادگی نرم‌افزار می‌باشد. سادگی در طراحی به معنای تولید نرم‌افزاری است که هم یادگیری آن ساده است وهم استفاده از آن. کم بودن مفاهیم، فرمان‌ها و منوهایی که کاربر باید بداند یا طی کند تا یک عملیات را اجرا کند، کار را برای کاربران نرم‌ افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات ساده می‌کند. ساده‌سازی رابط کاربری و آسانی در یادگیری آن، کاربران را توانا می‌سازد تا بر روی ابزارهای نرم‌افزار تمرکز کنند تا فعالیت‌های کاری را انجام دهند.

معیار سوم کاربرپسندی نرم‌ افزار نگهداری و تعمیرات، انعطاف‌پذیری می‌باشد. انعطاف‌پذیری یک نرم‌ افزار CMMS خودش را در پاسخ به نیازهای مختلف کاربران با مهارت‌های نرم‌افزاری مختلف، نشان می‌دهد. فروشنده‌ی نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات باید قادر به سفارشی‌سازی و پیکربندی ماژول‌های کاربری باشد تا نیازها و الزامات جدید کاربران را برآورده کند. قابلیت انعطاف تضمین می‌کند که سازمان می‌تواند نیازهای جدید و تغییر در نیازهای کسب‌وکاری را آدرس‌دهی کند، بدون این‌که مجبور به طراحی مجدد کل نرم‌افزار شود.

تسلط کاربر و قدرت پاسخگویی معیارهای بعدی برای ارزیابی کاربرپسندی نرم افزار CMMS و تهیه چک‌لیست کاربرپسندی نرم افزار نگهداری و تعمیرات می‌باشد، تسلط کاربری درجه‌ای است که کاربر احساس می‌کند خودش می‌تواند تعاملات درون نرم‌ افزار CMMS را هدایت کند که عموماً، تسلط بیشتر بر نرم‌ افزار موجب رضایت بیشتر کاربرمی‌شود و همچنین قدرت پاسخگویی CMMS درجه‌ای است که سیستم به‌فرمان کاربر پاسخ می‌دهد. هرگاه یک کاربر عملی را انجام می‌دهد، سیستم باید حداقل یک سری آگاهی‌ها را به کاربر در برابر فرمان خوانده‌شده، بدهد. سیستم نباید کاربر را در شک قرار دهد که آیا سیستم فرمان وی را پذیرفت یا نه.

در اینجا چک‌لیستی جهت ارزیابی کاربرپسندی نرم‌ افزار CMMS آورده شده است که می‌توانید قبل از خرید و عقد قرارداد نرم‌ افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات برای سازمان خود، آن را بکار بگیرید.

اگر به دنبال انتخاب نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات برای سازمان خود هستید و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات(CMMS) هستید،می‌توانید با من تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۸معیار کلیدی ارزیابی و انتخاب نرم افزار cmms چک لیست ماژول های نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×