عضویت / ورود
شکست زودهنگام
شکست زودهنگام تجهیزات
ژوئن 12, 2018
Condition monitoring
۱۰ قانون پایش وضعیت تجهیزات
ژوئن 21, 2018
انبارهای سنجابی

انبارهای سنجابی

انبارهای ذخیره سنجابی،  دلایل ایجاد و تأثیرات آن چیست؟

صحنه‌ای که در اکثر کارگاه‌های نگهداری و تعمیرات دیده می‌شود، این است که اعضای تیم نگهداری و تعمیرات قطعات یدکی را از انبار مرکزی می‌گیرند و در انبارهای خودشان قرار می‌دهند و زمانی که به آن‌ها نیاز پیدا می‌شود، نمی‌توان قطعه یدکی را پیدا کرد. اعضای تیم این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که فکر می‌کنند، با توجه به این حرکت می‌توان در زمان صرفه جویی کرد.

ناگفته نماند، مسئله‌ای که در اکثر سازمان‌ها شاهد آن هستیم این است که وقتی چیزی خراب می‌شود، واحد نگهداری و تعمیرات سرزنش می‌شود؛ اما زمانی که همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود، تولید تشویق می‌شود. بنابراین این موضوع نیز باعث می‌شود که تیم‌های فنی نگهداری و تعمیرات در سازمان‌ها، قطعات یدکی را انباشته کنند، مانند سنجابی که برای زمستان آذوقه ذخیره می‌کند. دلیل اینکه انبارهای غیررسمی، انبارهای سنجابی یا ذخیره سنجابی نام دارند، نیز همین است. نگاهی به اطراف بیندازید، تقریباً در همه کارگاه‌ها مقداری قطعه یدکی فقط به شکل انبارهای سنجابی یا ذخیره سنجابی نگهداری می‌شود.


دلایل به وجود آمدن انبارهای سنجابی:

squirrel-stores

دلیل اصلی شکل گرفتن این انبارها، می‌تواند اعتماد باشد.بعضی از تکنسین‌های نگهداری و تعمیرات به دلیل اینکه اعتماد کافی به انبارهای مرکزی و رسمی خود ندارند این کار را انجام می‌دهند.بنابراین به انبارهای رسمی خودتان اعتماد کنید که در زمان موردنیاز قطعات یدکی رادارند و این موضوع را بدانید که اگر مدیریت انبارهای شما غیرقابل اطمینان باشند، منجر به از بین رفتن اعتماد پرسنل می‌شود.

دومین دلیل به وجود آمدن انبارهای سنجابی این است که اگر اعضای تیم فنی نگهداری و تعمیرات بفهمند که اعضای دیگر تیم‌ها برای خودشان قطعات یدکی را ذخیره می‌کنند، آن‌ها نیز ممکن است بنا به اصل تایید اجتماعی یا غریزه جمع گرایی فقط محض احتیاط چنین کاری را انجام دهند. هیچ‌کس نمی‌خواهد در موجودی قطعات یدکی کم بیاورد. این کار نه‌تنها باعث توقف فعالیت‌های سازمان می‌شود، بلکه افراد به‌طور شخصی نیز احساس ناراحتی می‌کنند.اگر سازمان متوقف شود و وظیفه شما رفع خرابی و مشکل باشد اما قطعه یدکی موجود نباشد، آنگاه در تولید به مشکل اساسی برمی‌خورید، حتی اگر تقصیر شما نباشد.اکثر افراد جهت دوری از چنین مشکلاتی(عدم موجودی قطعه یدکی)،مقداری ذخیره فقط محض احتیاط نگهداری می‌کنند.

سومین دلیل به وجود آمدن انبارهای سنجابی، توجیه عقلی شخص می‌باشد که افراد تصور می‌کنند به این انبارها به علت بعد مسافت‌های لازم برای رفتن به انبار رسمی و مرکزی و گرفتن قطعات یدکی، سرویس‌دهی را بهبود می‌بخشد( و یا حداقل زمان ازکارافتادگی را کم می‌کند).

دلیل این تصور این است که انبارهای سنجابی یا فرعی معمولاً از انبارهای رسمی به کارخانه و تولید نزدیک‌تر هستند.

بدون توجه به منطق و دلیل، به وجود آمدن انبارهای سنجابی یک مسئله فرهنگی می‌باشد و بایستی بر همین مبنا نیز مدیریت شود. این امر نیازمند اعتمادسازی در  سیستم و سازمان است و باید تأثیرات منفی آن مطرح شود، رفتار مناسب مدل‌سازی شود و افراد به انجام ندادن آن تشویق شوند.

تأثیرات انبارهای سنجابی بر سطوح موجودی قطعه یدکی، هزینه‌های عملیاتی و برنامه‌های قابلیت اطمینان:

۱-شما موجودی بیشتری نگهداری خواهید کرد.

نگهداری قطعات یدکی، هم در انبارهای رسمی یا مرکزی و هم انبارهای سنجابی، باعث افزایش موجودی شما خواهد شد. البته تأثیرات ذخیره سنجابی، می‌تواند بسیار بیشتر و بدتر باشد. انبارهای سنجابی علاوه بر دو برابر کردن موجودی قطعه یدکی، سطح موجودی انبارهای رسمی را نیز افزایش قابل‌توجهی می‌دهد.

۲-شما پول بیشتری خرج خواهید کرد.

به‌طور مسلم برای قطعات یدکی موجود در انبارهای سنجابی و قطعات دیگری که در انبارهای رسمی نگهداری می‌کنید، بایستی متحمل هزینه شوید.در بسیاری از موارد شما برای قطعاتی که هیچ‌وقت استفاده‌نشده‌اند باید متحمل هزینه شوید. بنابراین پول بیشتری در موجودی خواهد ماند. موضوعی که اکثر افراد در نظر نمی‌گیرند این است که موقعیت به وجود آمده بودجه را از اهداف سودمند دیگر به سمت موجودی قطعات سوق می‌دهد.

۳-شمار میزان کهنگی یا فاسد شدن اقلام را افزایش‌خواهید داد.

انبارهای سنجابی شامل اقلامی می‌شوند که باید مصرف می‌شده و یا نباید از اول خریداری می‌شدند. تنها زمانی این انبارها از بین می‌روند که فردی تصمیم بگیرد انبارهای سنجابی و یا کارگاه را مرتب کند و در آن  زمان شما می‌فهمید که آن‌ها قطعات یدکی را در زباله‌ها خواهند ریخت.

۴-زمان ازکارافتادگی شما افزایش خواهد یافت.

این قسمت احتمالاً یکی از بدترین قسمت‌های پدیده انبارهای سنجابی می‌باشد. اگر قطعات یدکی غیررسمی در یک قفسه قفل‌دار و یا جعبه‌ابزار نگهداری شوند، تنها صاحب آن‌ها، به آن‌ها دسترسی دارد و بقیه اعضای تیم نمی‌توانند به آن قطعات یدکی دست پیدا کنند. اگر دریک تجهیز ازکارافتادگی رخ دهد و به آن قطعات در همین لحظه احتیاج پیدا کنید، نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و حتی نخواهید دانست که چنین قطعاتی آنجا وجود دارند.

نتیجه این رویداد افزایش زمان از کارافتادگی ها و در نهایت افزایش بیشتر هزینه‌ها می باشد.

۵-برنامه قابلیت اطمینان شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

زمانی که انبارهای سنجابی وجود داشته باشد، در اطلاعات مصرف تحریف ایجاد می‌شود. اما این موضوع فقط بر هزینه‌های شما تأثیر نمی‌گذارد، بلکه این موضوع باعث می‌شود که داده‌های رسمی شما گاهی اوقات با تقاضای بالاتر و در مواقعی نیز کمتر از میزان واقعی نشان داده شود.

.

نتیجه‌گیری:

متأسفانه انبارهای سنجابی در اکثر سازمان‌ها، تقریباً جز عادات و الگوهای گروه‌های نگهداری و تعمیرات هستند.این نوع انبارها نتیجه طرز تفکر افراد با سابقه در نگهداری و تعمیرات که علاقه زیادی به کم کردن زمان‌های ازکارافتادگی و از بین بردن خرابی‌های تجهیزات به‌طور شخصی دارند، می‌باشد.انبارهای سنجابی یک افت در سیستم شما محسوب می‌شوند.آن‌ها می‌توانند اثرات مهم و زیان باری بر هزینه‌ها و برنامه‌های قابلیت اطمینان شما داشته باشند.در مجموع شما نباید از چنین انبارهایی حمایت کنید و به آن‌ها اجازه شکل گرفتن دهید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۵ هزینه عدم کنترل موجودی قطعات یدکی و مواد ۶ گام اصلی طراحی و ساخت انبار قطعات یدکی ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت دوم ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت اول چک‌لیست رویه‌های انبارداری و کنترل موجودی قطعات یدکی انواع قطعات یدکی و مواد انبارMRO

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×