عضویت / ورود
KPI
۶اشتباه هنگام تعریف و تنظیم KPIهای نگهداری و تعمیرات
ژانویه 16, 2018
مقالات مدیریت نگهداشت
فوریه 7, 2018

مدیریت انبار  قطعات یدکی

انبار قطعات یدکی یکی از ارکان مدیریت دارایی فیزیکی و ایجاد آن از زیرفرایندهای کلیدی مدیریت نگهداری و تعمیرات است که مدیریت آن، اساس پایداری تجهیزات در طول چرخه عمرشان می‌باشد.

برای برخورداری از برنامه تعمیراتی کامل و جامع، سطح دسترسی به قطعات یدکی در یک بازه زمانی مشخص بسیار ضروری است،این قطعات جهت پشتیبانی از کارکردهای تجهیزات مهم و حیاتی،مشخص و مدیریت می‌شوند.

فقدان قطعات یدکی حیاتی و مهم در زمان تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده یا برنامه‌ریزی نشده، ضربه بزرگی به بهره‌وری سازمان وارد می‌کند و  دریک نگهداشت اثربخش ملاحظه می‌فرمایید که مواد و قطعات یدکی در زمان و مکانی که ادامه عملکرد تجهیزات به آن نیازمند است، در دسترس هستند.

یکی از شایع‌ترین علل توقف فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات در سازمان، فقدان قطعات و مواد لازم است.در برخی موارد، قطعات و مواد لازم از قبل شناسایی نشده‌اند و در سایر موارد، قطعات و مواد لازم شناسایی‌شده‌اند اما در انبار موجود نیستند.گاهی اوقات هم قطعات در فهرست انبار وجود دارند اما در هنگام نیاز نمی‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

ضعف در سیستم مدیریت انبار مواد و قطعات در بسیاری از سازمان‌های کشورمان مشاهده می‌شود که با توجه به این مورد، تعدادی از اساتید در این حوزه علت بالا بودن هزینه‌های نگهداری و تعمیرات را مشکلات مرتبط با مدیریت قطعات در انبار معرفی نموده‌اند.

با این ملاحظه و با توجه به نیاز خاصی که به این موضوع احساس می‌شد و همچنین مشاهدات و تجاربی که از صنایع کشورمان داشته‌ایم، مهم‌ترین و کاربردی‌ترین موضوعات مدیریت انبار و قطعات یدکی را گرد هم آورده‌ایم.

اهداف مدیریت انبار قطعات یدکی

 • کمینه‌سازی ارزش پولی موجودی انبار قطعات یدکی
 • تأمین تمام قطعات لازم برای فعالیت سازمان

این اهداف درواقع محدودیت‌های انباری را نشان می‌دهند که خوب مدیریت می‌شود.در انبار سازمانهای پیشرو، این دو هدف در تعادلی بسیار ظریف با یکدیگر قرار دارند.اگر فقط هدف اول را مدنظر قرار دهید، خالی کردن انبار قطعات یدکی، ارزش پولی آن را به کمترین میزان ممکن می‌رساند. اما این اتفاق به قیمت نادیده گرفتن هدف دوم رخ می‌دهد.اگر فقط هدف دوم را مدنظر قرار دهید، باید به شیوه‌ای افراطی تمام قطعات یدکی ممکن بیش‌ازحد انبار کنید تا اطمینان حاصل شود که در هیچ موقعیتی با کمبود قطعات روبرو نمی‌شوید.البته در این حالت، هدف اول قربانی می‌شود.بنابراین همان‌طور که گفته شد این دو هدف باید در کنار هم و با تعادل مدیریت‌شده پیاده‌سازی شود.

انواع قطعات یدکی

موجودی مواد و قطعات یدکی انبار (maintenance,repair,operations,)MRO، بر اساس میزان مصرف، به ۲ دسته تقسیم می‌شود:

 • پرمصرف ( Fast -moving ) : اقلام با مصرف بیش از ۱ عدد در ماه
 • کم‌مصرف( Slow –moving ): اقلام با مصرف کمتر از ۱ عدد در ماه

ویژگی‌های اقلام پرمصرف:

 • هزینه سفارش پایین
 • قیمت متوسط یا پایین
 • زمان انتظار سفارش پایین
 • حجم و تعداد زیاد مصرف ( در اکثر موارد، بیش از ۱۰۰ عدد در ماه )
 • این اقلام معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل ارزش موجودی‌های انبار مواد و قطعات یدکی را تشکیل می‌دهند.

ویژگی‌های اقلام کم‌مصرف:

 • هزینه بالای سفارش
 • قیمت بالای خرید
 • زمان انتظار طولانی برای دریافت سفارش
 • بسیار حیاتی و کلیدی برای تداوم تولید
 • دشواری در پیش‌بینی مصرف
 • این اقلام بین ۸۵ تا ۹۰ درصد از ارزش موجودی‌های انبار مواد و قطعات را تشکیل می دهندو معمولاً بین ۴۰ تا ۶۰ درصد این قطعات در ۳ سال اخیر مصرف نداشته‌اند.

ازآنجایی‌که میزان مصرف اقلام پرمصرف زیاداست و ارزش آن‌ها نسبت به ارزش کل انبار قطعات یدکی پایین است، می‌توان از تکنیک‌های معمول و رایج در آمار و احتمالات برای پیش‌بینی میزان مصرف آینده استفاده کرد.اما قطعات یدکی کم‌مصرف، که ارزش آن‌ها نسبت به ارزش کل انبار قطعات یدکی زیاد است و این قطعات برای تداوم تولید بسیار حیاتی هستند و همچنین زمان انتظار خرید آن‌ها طولانی است باید به‌درستی مدیریت شوند و در راستای بهینه کردن مدیریت آن‌ها بسیار تلاش کرد.

 

در راستای هرچه بهتر کنترل موجودی قطعات یدکی و رویه‌های انبارداری می‌توانید چک‌لیست‌های مرتبط در زیر را مطالعه و در صورت نیاز در سازمان خود به کار گیرید:

 

 
هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×