عضویت / ورود
۶ مرحله بهینه‌سازی برنامه روانکاری تجهیزات
مارس 6, 2019
نگهداری و تعمیرات پیشبینانه یا بازرسی؟
مارس 27, 2019

به‌کارگیری و مزایای تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات

در مقاله فرآیند نگهداری و تعمیرات از نگاه استاندارد EN 17007، تجزیه یا تفکیک پروسه نگهداشت را موردبررسی قرار دادیم. در اینجا قصد داریم مختصری در مورد نحوه به‌کارگیری و همچنین مزایای تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات، با توجه به محتوای استاندارد EN 17007 صحبت کنیم.

البته دوستانی که در این حوزه فعالیت دارند، مطلع هستند و همچنین در مقاله فرآیند نگهداری و تعمیرات از نگاه استاندارد EN 17007 شرح دادیم پروسه یا فرآیند نگهداری و تعمیرات به ۳ دسته اصلی مدیریت، تحقق و پشتیبانی تقسیم می‌شود که هر دسته اصلی نیز به زیر فرآیندها یا جنبه‌های فرعی طبقه‌بندی می‌شود.

 

به‌کارگیری تجزیه یا تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات

استفاده از تفکیک فرآیند نگهداشت با توجه به استاندارد EN 17007، یک موضوع عمومی است و برای سازمان خاصی در نظر گرفته نشده است. تجزیه یا تفکیک فرآیند نگهداشت، ترسیم بهترین شیوه‌هایی است که عموماً در بخش نگهداری و تعمیرات اجرا می‌شود. بنابراین هر سازمانی می‌تواند، تفکیک فرآیند یا پروسه نگهداشت را به کار گیرد و می‌تواند با شناسایی ساختار سازمان آن را تعریف کند.

بنابراین در به‌کارگیری تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات لازم است که اطمینان حاصل شود :

  •  زیر فرآیندها وجود دارد و مدیریت می‌شود.
  • هر فرایند منحصربه‌فرد است.
  • ورودی‌ها / خروجی‌ها به‌وضوح تعریف‌شده‌اند (محصولات، داده‌ها، دوره‌های زمانی، و غیره)،
  • تأمین‌کنندگان و مشتریان ورودی‌ها، خروجی‌ها به‌وضوح بانام مشخص‌شده‌اند.
  • افراد مسئول برای زیر فرآیندها (صاحبان فرآیند) تعریف‌شده‌اند.
  • شاخص‌ها به‌طور منظم تجزیه‌وتحلیل می‌شوند و به‌منظور نظارت بر پیشرفت اقدامات و اندازه‌گیری اثربخشی روند و توانایی آن‌ها در دستیابی به اهداف تعیین‌شده‌اند.

 

مزایای تجزیه یا تفکیک فرایند نگهداری و تعمیرات

تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات به زیر فرآیندها، می‌تواند مزایایی برای سازمان‌هایی که این پروسه را اجرایی می‌کنند، به همراه داشته باشد که مهم‌ترین این مزایا عبارت‌اند از:

۱- نتیجه به‌دست‌آمده پایه‌ای برای درک فرایند نگهداری و تعمیرات برای سازمان است و بهبود اعتماد مشتری، به توانایی ارائه نگهداری و تعمیرات سازمان را در پی دارد.

۲- هر نهاد و موجودیت سازمان به‌وضوح وضعیت خود را در رابطه با دیگران و اهمیت اقدامات در فرایند نگهداری و تعمیرات را می‌تواند ببیند. بر اساس توانایی بیشتر برای برقراری ارتباط نتایج به‌دست‌آمده، کار هر فرد به‌راحتی قابل‌تشخیص است.

۳- با توجه به تفکیک فرآیند نگهداشت مسئولیت‌ها بدون همپوشانی یا ابهامات تعریف می‌شوند و نتیجه عملکرد آن‌ها بر روی اهداف به‌وضوح مشخص می‌شود.

۴- کارکنان در فرایند، می‌توانند یک درک بهتر از اهداف داشته باشند که این موضوع می‌تواند همکاری و کارتیمی را بهبود بخشد.

۵- مدیریت زیر فرایندها در تفکیک فرایند نگهداری و تعمیرات به‌مراتب ساده‌تر می‌شود، مدیریت باید دارای معیار برای تشخیص نواقص، عدم سازگاری و هرگونه انحراف از اهداف باشد و اقدامات لازم را جهت اصلاح یا به‌روزرسانی فرآیندهای موردنظر انجام دهد (این چارچوبی برای ارزیابی و اصلاح جمعی فراهم می‌کند).

۶- تفکیک فرایند نگهداری و تعمیرات و توالی سازی زیر فرآیندهای نگهداری و تعمیرات یک ابزار برای آموزش نمایه‌های مختلف شغلی و توسعه دانش شرکت است و تغییرات را از طریق درک بهتر عواقب آن، تسهیل می‌کند.

۷- رسم کردن توالی فعالیت‌ها و استفاده از شاخص‌ها در تجزیه یا تفکیک پروسه نگهداشت برای تشخیص انحرافات، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که به‌طور مداوم بهبود روند نگهداری و تعمیرات دنبال می‌شود.

۸- تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات، یک چارچوب برای پشتیبانی سیستم اطلاعاتی ارائه می‌کند.

لازم به ذکر است که هر سازمان باید فرآیندهای مختلف را با توجه به زمینه فعالیت، زمینه‌های اقتصادی، جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و دیگر موارد خود انطباق دهد و بر اساس تعریف شاخص‌های صحیح ، اطمینان حاصل کند که بهبود مستمر در روند نگهداری و تعمیرات ایجاد می‌شود.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

فرایند نگهداری و تعمیرات از نگاه استاندارد EN 17007

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×