عضویت / ورود
چک لیست پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت دارایی
دسامبر 28, 2018
تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP)
دسامبر 31, 2018

ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر

یکی از سوالاتی که در مبحث اجرا و پیاده‌سازی مدیریت دارایی‌هابسیار مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توانیم یک برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) مؤثر برای سازمان خود تدوین و ایجاد کنیم.در اینجا با توجه به این امر کلیدی در پیاده‌سازی مدیریت دارایی‌ها سعی کردیم چگونگی ایجاد یک SAMP موثر را برای همه عزیزانی که در این حوزه فعالیت دارند به اشتراک بگذاریم. لازم است بدانید که ایجاد یک برنامه برای دارایی‌های خوب به شما این امکان را می‌دهد که بهترین ارزش خود را به‌کارگیرید و از هرگونه خطری که ممکن است در طول زمان به سازمان شما وارد شود، اجتناب کنید.

در ابتدا SAMP یا برنامه استراتژیک مدیریت دارایی را تعریف می‌کنیم و بعدازآن به نحوه ایجاد SAMP مؤثرخواهیم پرداخت:

برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) با توجه به تعریف استانداردISO 55000 اطلاعات مستندی است که مشخص می‌کند چگونه اهداف سازمانی تبدیل به اهداف مدیریت دارایی می‌شود و همچنین برای مشخص کردن چگونگی رویکرد توسعه برنامه‌های مدیریت دارایی و نقش سیستم مدیریت دارایی در حمایت از دستیابی به اهداف مدیریت دارایی استفاده می‌شود.

بنا به استانداردISO 55002 برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP)ارتباط بین اهداف سازمانی و اهداف مدیریت دارایی را مستند و همچنین یک چارچوب کاری موردنیاز برای دستیابی به اهداف مدیریت دارایی را تعریف می‌کند،بنابراین SAMP نقش اساسی در سلسله‌مراتب اسناد مدیریت دارایی دارد و برای هدایت سیستم مدیریت دارایی در راستای ایجاد و توسعه برنامه مدیریت دارایی استفاده می‌شود.

با توجه به تعاریف فوق SAMP هم استراتژیک است و هم برنامه که باید دارای مشخصات زیر باشد:

سطح بالا:این به این موضوع اشاره دارد که بر اساس این برنامه استراتژیک، مهم‌ترین و بااهمیت‌ترین فعالیت‌هایی باید تعریف شود که سازمان باید برای دستیابی به اهداف مدیریت دارایی خود انجام دهد.

طولانی‌مدت:دیدگاه طولانی‌مدت در مورد زمان‌بر بودن فعالیت‌هایی است که برای موفقیت مدیریت دارایی موردنیاز است.

عمل‌گرا:این مشخصه توصیف فعالیت‌هایی است برای رسیدن به اهداف مدیریت، زمان‌بندی آن‌ها، مسئولیت‌ها و نیازهای مرتبط.برنامه استراتژیک به‌عنوان یک برنامه باید شرح دهد آنچه را که باید انجام شود، اما نباید توضیح دهد که چطور باید انجام شود.

با یک مثال کاربردی تعریف برنامه استراتژیک مدیریت دارایی را کامل می‌کنیم:

ما در سازمان خود اهدافی داریم که مطابق با درخواست‌ها و نیاز ذینفعان تعریف‌شده‌اند، بر اساس این اهداف و سیاست مدیریت دارایی سازمان، هدف مدیریت دارایی افزایش دسترس‌پذیری کارخانه به میزان ۵درصد تعریف و تنظیم می‌شود و اقداماتی در سطح بالای سازمان در راستای دستیابی به این هدف تنظیم می‌شود. سندی که ارتباط بین اهدف سازمانی و اهداف مدیریت دارایی و روش ثبت و مستند کردن اقدامات سطح بالا را مورد بررسی قرار می‌دهد،برنامه استراتژیک مدیریت دارایی یا SAMP نامیده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم برای تهیه برنامه استراتژیک مدیریت دارایی باید اقدامات یا ابتکاراتی در سطح بالای سازمان تعریف شوند که آن‌ها را اقدامات یا ابتکارات استراتژیک می‌نامیم، این اقدامات، اهداف مدیریت دارایی را پشتیبانی می‌کنند و برای اطمینان از درگیر بودن و دستیابی به اهداف سازمان بررسی و مستند می‌شوند.

ابتکارات یا اقدامات استراتژیک باید بتواند با شکاف‌های مشخص‌شده ارتباط برقرار کند و این برنامه باید نشان دهد که چگونه این ابتکارات این شکاف‌ها را برطرف می‌کند و همچنین ریسک‌ها و فرصت‌های مدیریت دارایی را موردتوجه قرار می‌دهد.

در اینجا پیاده‌سازی نت مبتنی بر قابلیت اطمینان با توجه به هدف افزایش ۵درصدی دسترس‌پذیری می‌تواند یک اقدام یا ابتکار استراتژیک باشد.برنامه‌های استراتژیک خوب با زمان‌بندی مشخص، ایجادکننده معیارهای موفقیت هستند.بااین‌وجود، این اقدامات سطح بالا می‌توانند به‌عنوان یک پروژه و با اختصاص سطح مناسبی از خدمات و اهداف دقیق نشان داده شوند.

فراموش نشود که برای هر ابتکار یا اقدام استراتژیک، عناصر زیر باید مشخص شود:

 • اقدامات سطح بالا
 • مسئولیت تکمیل هر اقدام
 • دوره‌های زمانی برای تکمیل هر اقدام
 • منابع موردنیاز برای تکمیل هر اقدام

درمجموع برنامه استراتژیک مدیریت دارایی یک سندی کوتاه است که به‌وضوح اهداف مدیریت دارایی و ابتکارات استراتژیک را با پیش‌زمینه‌های کافی برای درک اینکه چرا آن‌ها مهم و مناسب هستند بررسی و توضیح می‌دهد.

کیفیت فرایند برنامه‌ریزی تعیین خواهد کرد که آیا اهداف مدیریت قابل‌دستیابی هست یا خیر. کیفیت SAMP تعیین خواهد کرد که آیا این اهداف و اقدامات را می‌توان به افرادی که نیاز به استفاده از آن‌ها دارند، اطلاع داد. درنتیجه، SAMP ” مؤثر” خواهد بود اگر ابزار ارتباطی موفق باشد که اطلاعات مناسب را به افراد مناسب در زمان مناسب ارائه دهد.

اکنون‌که ما مفهوم برنامه استراتژیک را درک کردیم، باید تلاش کنیم که الزامات استاندارد ISO 55001 برای یک SAMP سازگار را درک کنیم. لازم است که بدانیم که این استاندارد درواقع از برنامه استراتژیک مدیریت دارایی زیاد یاد نکرده و راهنمایی کمی در مورد محتوای SAMP در استاندارد ISO 55001 وجود دارد.البته استاندارد ISO 55002 توصیه‌هایی را در مورد ساختار و محتوای برنامه استراتژیک مدیریت دارایی ارائه داده است که می‌توانیم آن‌ها را در این استاندارد مطالعه و به کارگیریم.

با این حال SAMP یک مبنایی برای ایجاد برنامه‌های مدیریت دارایی است که دستیابی به اهداف مدیریت دارایی را فراهم کند و واضح است که  با  این راهنمایی محدود، الزامات و ایجاد  SAMP برای افرادی که در این حوزه فعالیت دارند ، همراه با مشکلات فراوانی باشد.بنابراین در اینجا سعی کردیم به معیارهای ایجاد یک برنامه استراتژیک مؤثر بپردازیم.

 • بتواند اهداف مدیریت دارایی را با موفقیت به دست آورد.
 • بتواند اقدامات استراتژیک را با زمینه کافی توصیف کند.
 • محور فرایند برنامه‌ریزی مدیریت دارایی باشد.
 • برای کوتاه نگه‌داشتن سند، از ضمیمه‌ها همراه با سایر اسناد و مدارک استفاده کرده باشد.
 • برای افزایش درک و فهم از جداول و گرافیک‌ها استفاده کرده باشد.
 • نیاز به مدیریت دارایی و سیستم مدیریت دارایی را بیان کند.
 • شامل مراجع باشد.

مراقب باشید که برنامه مدیریت دارایی خود (AMP) را با برنامه استراتژیک مدیریت دارایی خود ترکیب نکنید. یک برنامه مدیریت دارایی، فعالیت‌های مهندسی، عملیاتی ،نگهداری و تعمیراتی که باید بر روی یک دارایی انجام شود را پوشش می‌دهد،درصورتی‌که یک برنامه استراتژیک مدیریت دارایی توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان تعیین کرد که چه فعالیت‌هایی انجام شود.

اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایزو۵۵۰۰۰ و نحوه ایجاد یک سیستم مدیریت دارایی سازگار با ایزو ۵۵۰۰۱هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP)

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×