عضویت / ورود
زیرساخت فرهنگی
آوریل 18, 2018
مدیریت عملکرد دارایی
می 5, 2018

تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات

تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات

 

آیا در سازمان خود تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات را به کار می برید؟؟

آیا شما نگهداری و تعمیرات مناسب و درست انجام می‌دهید؟؟

 

 تعالی در نگهداری و تعمیرات واقعاً مستلزم آن است که شما کنترل خوبی بر فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات خود داشته باشید و بتوانید تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات را به کار گیرید، همان‌طور که در مورد هر فرآیند، ابتدا باید بدانیم که چه باید انجام شود. بنابراین، یکی از عناصر کنترل کلیدی در نگهداری و تعمیرات، داشتن استراتژی‌ و تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات است.


اطمینان حاصل کنید که از استراتژی‌ و تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات استفاده می کنید!

من پس از دانشگاه روزهای اولیه خود را به‌عنوان یک مهندس جوان، پر از ایده‌های روشن در زمینه نگهداری و تعمیرات و تکنیک‌های مهندسی به یاد می‌آورم …. پرشور در مورد حرکت شرکت از نگهداری و تعمیرات واکنشی، که در آن زمان “قهرمان” نگهداری و تعمیرات، تکنسین‌های باتجربه بودند که سریع‌ترین پاسخ به خرابی، اغلب در طول اضافه‌کاری بعد از شیفت کاری انجام می‌شد و زمانی که کارخانه دوباره به مسیر تولید بازمی‌گشت، به آن‌ها می‌گفتند که چه‌کار بزرگی انجام داده‌اند. خوب، من به‌عنوان یک مهندس جوان، در پشت ذهنم همیشه یک فکر خیره‌کننده وجود داشت !!! چرا شکست ماشین و تجهیز در وهله اول ؟؟ آیا امکان نداشت بهتر از این باشد، که بتوانیم از وقوع شکست در ابتدا جلوگیری کنیم؟؟

بعد از یک‌زمان تصمیم گرفتم که از برخی تکنسین‌های قدیمی‌تر و باسابقه،سؤالات بیشتری را بپرسم … و پاسخ شگفت‌انگیز این افراد این بود: «خوب، اصلاً نمی‌شود که شکست و خرابی نباشد!» این جمله برای من معنی نداشت و نمی‌توانستم آن را درک کنم.این جمله با آنچه که در دانشگاه آموخته بودم، متضاد بود. بنابراین مشخص شد که من درست فکر می‌کردم و تکنسین‌های باتجربه و قدیمی اشتباه … تلاش و حرکت من برای اجرای برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه هر جا که می‌شد ادامه پیدا کرد. اما بعد از مدتی متوجه شدم که نتایج به‌دست‌آمده ما اغلب بهتر از رویکرد و روش‌های قدیمی نگهداری و تعمیرات سازمان نیست. پس‌ازآن، دوران ناامیدی من اتفاق افتاد که با کتاب جان موبری RCM II، آشنا شدم.پس از مطالعه آن ،ناگهان برای من معلوم شد که شاید در برخی موارد همکاران باسابقه من درست می‌گفتند، آن‌ها به‌طور مستقیم و با توجه به تجربه خود می‌دانستند که بعضی از شکست‌های ماشین‌ تولیدی به صورت تصادفی رخ می دهد و برخی دیگر به‌احتمال‌زیاد پس از انجام تعمیرات بر روی ماشین اتفاق می‌افتد و سایر موارد .برای من روشن شد که برای رویکرد مناسب برای تعیین تاکتیک های نگهداری و تعمیرات که به‌عنوان برنامه‌های نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده نیز شناخته می‌شود بهتر بود که دقیقاً بدانیم  کارکرد تجهیزات چیست و چگونه این‌ها شکست می‌خورند، سپس بر اساس این شناخت از حالت‌های شکست، می‌توانیم تعیین کنیم که چه چیزی اثرات و پیامدهای شکست این امر می‌تواند باشد و ازاین‌رو بهترین روش‌های نگهداری و تعمیرات برای مدیریت پیامدهای ناشی از آن را تعیین کنیم.

درگذشته عموماً معتقد بودند که اکثر تجهیزات بر اساس یک الگوی قابل پیش‌بینی مبتنی بر زمان رفتار می‌کنند.احتمال پذیری شکست نسبتاً کم و ثابت بوده تا زمانی که یک ناحیه خالی به وجود آید. به‌عبارت‌دیگر، به‌طورکلی اعتقاد بر این بود که احتمال وقوع شکست‌ها افزایش می‌یابد چون تجهیزات قدیمی و مسن می‌شوند.

مشاهده وضعیت خرابی تجهیزات

در یک مطالعه تحقیقاتی در دهه۱۹۶۰ که توسط صنعت هواپیمایی آغاز شد، مشخص شد که درصد بسیار کمی از تجهیزات واقعاً بر اساس الگوی زمان، شکست‌می خورند  و خراب می‌شوند. در حقیقت، بسیاری از الگوهای شکست در رفتار ماشین‌آلات وجود دارد و تنها حدود ۲۰٪ از شکست در یک کارخانه صنعتی دارای یک منطقه “پیش‌پاافتاده” قابل پیش‌بینی بر اساس زمان است و ۸۰درصد شکست‌ها تصادفی می‌باشد.

توجه داشته باشید که بیشترین خرابی تجهیزات، با احتمال اولیه احتمال شکست در هنگام راه‌اندازی یک دارایی می‌باشد. حدود ۶۸ درصد از شکست در صنعت خطوط هوایی مربوط به همین الگوی شکست است. درحالی‌که تنها ۱۱٪ دارای یک الگوی پیش‌بینی‌شده ازلحاظ زمانی است و وابسته به زمان است. به‌طورکلی در صنعت و در بیشتر کارخانه‌های پیشرفته، بیشتر شکست‌ها شبیه به صنعت هواپیمایی می‌باشد و هرچه این پیچیدگی سیستم بیشتر می‌شود، احتمال شکست تصادفی هم بزرگتر. ازاین‌رو، به نظر می‌رسد که همکاران و تکنسین‌های باسابقه من در مسیر درست بودند … و من کسی بودم که اشتباه می‌کردم … با روی آوردن به روش پیشگیرانه مبتنی بر زمان، من تنها با درصد کمی از شکست تجهیزات مواجه بودم.

بنابراین همه آن بینش خوب و دانشی که در دانشگاه  فراگرفته بودم، در واقع باعث بهینه کردن نگهداری و تعمیرات و بهبود و پیشرفت نشد !! در حال حاضر من نمی‌گویم که ما نباید کاری را انجام دهیم ونمی گویم که نباید نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه داشته باشیم، بلکه اعتقاد دارم، اگر در سازمان نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه انجام می‌شود حتماً باید فعالیت‌ها و اقدامات بهینه شود(PMO) و در نظر داشته باشیم با توجه به اینکه بسیاری از شکست‌های ما از الگوی مبتنی بر زمان پیروی نمی کنند و اغلب این شکست‌ها هشداردهنده یا نشان‌دهنده این موضوع هستند که شکست اتفاق می‌افتد یا در جریان اتفاق افتادن استٍ، ازاین‌رو، با استفاده از تاکتیک نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده و همچنین بر اساس تاکتیک نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت ، می‌توان این شکست‌ها را پیش‌بینی کرد و از رخ دادن آن‌ها جلوگیری کرد.

از بین بردن نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (preventive maintenance) غیرضروری و معرفی خط‌مشی‌های نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده(predictive maintenance)، توانایی ما در مدیریت دارایی‌های خود را برای اطمینان بیشتر و کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات در همان زمان افزایش می‌یابد!

 چالش این است که دانستن ابزار مناسب برای استفاده در زمان مناسب چیست و چگونه از تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات در زمان مناسب استفاده کنیم؟؟

 چه نوع تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات در حال حاضر در دسترس هستند و می توان از آن ها استفاده نمود؟

تاکتیک های مدیریت شکست به دودسته تقسیم می‌شوند:

۱-فعالیت‌های پیش اقدام یا تاکتیک های پیش کنشی:

این‌ها وظایفی هستند که قبل از خرابی اتفاق می‌افتد، به‌منظور جلوگیری از ورود حالت خرابی به یک دارایی.این وظایف  به آنچه که به‌طور سنتی به‌عنوان “پیش‌بینی” و “نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه” شناخته می‌شود را دربرمی گیرد. گاهی اوقات این وظایف نیز به‌عنوان بازسازی برنامه‌ریزی‌شده، از رده خارج کردن برنامه‌ریزی‌شده و حفظ دارایی بر اساس فعالیت‌های پیشبینانه یا اقتضایی مطرح می‌شوند. بازسازی برنامه‌ریزی‌شده مستلزم بازسازی یک جزء یا تعمیرات اساسی می‌باشد.

۲-اقدامات یا تاکتیک های پیش‌ فرض:

این تاکتیک با تجهیز شکست‌خورده معامله می‌شود و زمانی انتخاب می‌شود که امکان کارآفرینی مؤثر وجود نداشته باشد. اقدامات پیش‌فرض عبارتند از جستجوی شکست یا خرابی زمان‌بندی‌شده، طراحی مجدد یا بازطراحی و عدم اجرای نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده.


اکنون وظایف یا تاکتیک پیشگیرانه را در جزئیات، کمی بیشتر بررسی کنیم: ۱- تاکتیک بازیابی و تعمیر زمان محور و۲- تاکتیک تعویض زمان محور

به‌طورکلی این دو تاکتیک به‌عنوان وظایف یا تاکتیک نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شناخته می‌شوند. آن‌ها ازلحاظ فنی امکان‌پذیر هستند، فقط اگر ما بدانیم که شکست‌هایی که ما برای جلوگیری از آن برنامه داریم، یک الگوی مرتبط بازمان دارند و ما می‌دانیم نقطه‌ای وجود دارد که احتمال افزایش شکست وجود دارد.

وظایف مربوط به شرایط وضعیت تجهیز یا پایش اقتضایی، با توجه به نیاز مداوم برای جلوگیری از برخی خرابی‌ها و عدم توانایی رو به رشد خرابی ، در پی رشد انواع جدید مدیریت شکست است. اکثر این تکنیک‌ها بر این واقعیت تأکید می‌کنند که بیشتر شکست‌ها هشدار می‌دهند که واقعیت خرابی و شکست وجود دارد. این هشدارها به‌عنوان شکست احتمالی شناخته‌شده است، اغلب ما سروصدای کوچکی را تجربه کرده‌ایم، شاید برخی از لرزش‌های غیرمعمول، یا در موارد شدید، گرمای بیش‌ازحد از یک بلبرینگ که در معرض شکست قرارگرفته است. تکنیک‌های جدید برای شناسایی نارسایی احتمالی استفاده می‌شود تا اقدامات لازم برای جلوگیری از عواقب ناشی از آن صورت پذیرد. آن‌ها با وظایف در شرایط شرعی نامیده می‌شوند، زیرا اقلام در خدمت باقی می‌مانند، به شرطی که آن‌ها همچنان به استانداردهای عملکرد مطلوب برسند. نگهداری و تعمیرات بر اساس شرایط شامل نگهداری پیش‌بینی‌شده، پایش وضعیت است.

استفاده از فعالیت پایش وضعیت، راه بسیار خوبی برای مدیریت خرابی‌ها هستند، اما آن‌ها همچنین می‌توانند وقت‌گیر و گران‌قیمت باشند.

 این را باید بدانیم یک محدوده بهینه‌ای وجود دارد که ما به‌طور مطلوب باید تجهیزات خود را در آن محدوده حفظ کنیم.این به این معنی نیست که ما نباید سرمایه‌گذاری در زمینه نگهداری پیشگیرانه و نگهداری و تعمیرات پیش‌بینانه انجام دهیم و یا نگهداری بیش‌ازحد واکنشی داشته باشیم بلکه بدین معنی است که هزینه های نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان و دسترس پذیری در یک نقطه سر به سر و بهینه قرار گیرند.

با توجه به دو سؤال زیر، با تعیین حالت شکست دستگاه و چالش نهایی برای اطمینان از اینکه نتایج نگهداری و تعمیرات ما (قابلیت اطمینان و دسترس‌پذیری) و  هزینه‌های نگهداری و تعمیرات،بهینه است یا خیر به یک محدوده بهینه حفظ وضعیت مطلوب دارایی دست پیدا خواهیم کرد:

آیا پیاده سازی تاکتیک ازلحاظ فنی امکان‌پذیر است؟

این‌که آیا فعالیت‌های پیشبینانه ازلحاظ فنی امکان‌پذیر است یا نه، مشخصه‌های فنی فعالیت به معنای جلوگیری از شکست است. بسته به نوع فعالیت نگهداری و تعمیرات، مجموعه‌ای از معیارهای موردنیاز برای ارزیابی و جواب به این سوال وجود دارد.

آیا تاکتیک و فعالیت مدنظر ارزش انجام دادن دارد؟

این‌که آیا یک فعالیت نگهداری و تعمیراتی ارزش دارد یا خیر، بستگی دارد به این‌که چگونه این وظایف با عواقب ناشی از شکست مواجه می‌شود و این‌که آیا هزینه انجام این کار کمتر از هزینه عواقب ناشی از شکست است یا بیشتر  و مورد دیگر این‌که آیا عواقب غیرعملیاتی دارد یا خیر.

نکته قابل تامل اینکه برای وظایف مربوط به خرابی‌هایی که پیامدهای ایمنی و محیط زیستی دارند، این وظایف موردبررسی باید خطر شکست و خرابی را به سطح قابل‌تحمل کاهش دهند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×