عضویت / ورود
چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS
نوامبر 20, 2018
چک‌لیست پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده
نوامبر 22, 2018

مشکلات و مسائل تکراری در ممیزی نگهداری و تعمیرات

یک ممیزی نگهداری و تعمیرات، با استفاده از یک پرسشنامه هدفمند که شامل عوامل کلیدی موردنیاز برای نگهداری و تعمیرات در سطح استاندارد است برای شناسایی نقاط ضعف مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان، انجام می‌شود. این پرسشنامه به شما امکان می‌دهد تا اثربخشی فعلی نگهداری و تعمیرات انجام‌شده در عمل خود را با بهترین روش‌ها، تکنیک‌ها و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات که توسط سازمان‌های نگهداشت موفق استفاده می‌شود و یا توسط استانداردهای مربوطه و دستورالعمل‌های انجمن جهانی ارایه شده، مقایسه کنید. درممیزی‌های نگهداری و تعمیرات، مسائل و مشکلات مشترک وهمچنین تکراری مشاهده می شوند که پس از مطرح کردن توسط ممیز همچنان شاهد آن‌ها درسازمان‌های مورد ارزیابی هستیم.

کلیدی‌ترین این مشکلات و مسائل تکراری در انجام ممیزی نگهداری و تعمیرات در کارخانجات و سازمان‌ها مختلف عبارت‌اند از:

 

۱-ساختار کارکنان نامناسب

اکثر مواقع که ممیزی نگهداری و تعمیرات سازمان انجام می‌شود، ممیز با این مشکل مواجه می‌شود که تعداد کارکنان واحد نگهداری و تعمیرات نسبت به حجم کار و فعالیت‌ها و تعداد تجهیزات و ماشین‌آلات بیشتر یا کمتر از حد ممکن است و در برخی موارد با ساختار بد کارکنان در سازمان مواجه می‌شود که این بدان معنی است که در مواقع و لحظات کلیدی، هیچ پرسنلی به طور مفید حضور ندارد.

۲-عدم آموزش کارکنان

مشکل بعدی که ممیز هنگام ممیزی نگهداری و تعمیرات به‌صورت تکراری با آن مواجه می‌شود، عدم آموزش پرسنل نگهداری و تعمیرات می‌باشد. اگر برنامه‌ریزی آموزش نگهداری و تعمیرات به‌درستی در سازمان توسعه نیابد و اجرا نشود نتایج خوبی برای سازمان به ارمغان نمی‌آید. همچنین اهداف بلندمدت سازمان برآورده نمی‌شود و سازمان با مشکل افزایش هزینه‌ و عدم مؤثر بودن پرسنل مواجه خواهد شد.بنابراین اجرای آموزش نگهداری و تعمیرات باید به‌عنوان بخشی از یک استراتژی سازمان به‌خوبی توسعه ‌یابد.

۳-شکست در انبار قطعات یدکی

اختلال و کمبود موجودی و شکل نامناسب انبار قطعات یدکی از دیگر مشکلات تکراری در انجام ممیزی نگهداری و تعمیرات می‌باشد.اگر روشی صحیح، علمی و استاندارد برای کنترل موجودی مواد و قطعات یدکی سازمان دارایی محور وجود نداشته باشد، تمام تلاش‌ها برای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی نگهداری و تعمیرات بی‌ارزش خواهد شد، خاموشی‌ها و شکست‌ها قابل‌کنترل نیستند و نگهداری و تعمیرات سازمان و ماشین‌آلات با کاهش قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی مواجه خواهند شد.

۴-کمبود ابزار کلیدی

نبود ابزار کافی و مناسب در یک سازمان تجهیز محور و تولیدی، قطعاً انجام فعالیت‌های نگهداشت آن سازمان را با مشکلات فراوان مواجه می‌کند.اگر علم و مهارت وجود داشته باشد ولی ابزار مناسب و کافی برای انجام فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات، چه از نوع واکنشی و یا پیش کنشی موجود نباشد، عملاً اقدام مؤثر و مفیدی در راستای مؤثر بودن فعالیت‌ها نمی‌توان انجام داد.کمبود ابزار کلیدی در نگهداری و تعمیرات سازمان‌ها معمولاً از دید ممیزی نگهداری و تعمیرات پنهان نمی‌باشد و در سازمان به‌وضوح قابل‌مشاهده می‌باشد.

۵خرابی‌ها و برنامه نگهداری و تعمیرات

اساسی‌ترین مشکل تکراری که توسط ممیز شناسایی می‌شود این است که هیچ نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه صحیحی انجام نمی‌شود.نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا به‌درستی تعریف‌نشده و یا اینکه اگر تعریف و برنامه‌ریزی‌شده است، به‌طور صحیح انجام و بررسی نمی‌شود.سازمانی که نتواند فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را به‌درستی انجام دهد، قطعاً در اجرای سایر تکنیک‌ها و روش‌های نگهداری و تعمیرات با شکست مواجه خواهد شد.در برخی از ممیزی‌های نگهداری و تعمیرات، ممیز شاهد این است که تکنیک‌ها و سایر فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات به‌درستی تحلیل نمی‌شوند و همچنین طرح و برنامه نگهداری و تعمیرات کافی نمی‌باشد.

۶-مشکلات مختلف ایمنی و امنیتی

ازجمله مشکلات مختلف ایمنی و امنیتی که شایع‌ترین مشکل تکراری در ممیزی نگهداری و تعمیرات است عبارت است از:

  • صدور مجوز کار اشتباه
  • عدم آگاهی از استفاده از تجهیزات حفاظتی شخصی
  • عدم برنامه‌ریزی برای تجهیزات حساس و ایمن
  • عدم تحلیل و بررسی شکست‌هایی که خطرات ایمنی را در پی‌دارند

 

چنانچه به دنبال ارزیابی و ممیزی نگهداری و تعمیرات سازمان خود و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزیابی و ممیزی نگهداری و تعمیرات هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید،همچنین در راستای هرچه بهتر ممیزی کردن سیستم های مدیریتی، به ویژه ممیزی سیستم مدیریت دارایی‌های فیزیکی می‌توانید به استانداردISO 19011 مراجعه کنید.

 

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×