عضویت / ورود
تفاوت و رابطه سه شاخص کلیدی MTBF،MTTF،MTBR
آوریل 16, 2019
۸معیار کلیدی ارزیابی و انتخاب نرم افزار cmms
ژانویه 3, 2020

۵ اصل مهم جهت شناسایی و ثبت تجهیزات

شناسایی و ثبت تجهیزات و اطلاعات درست از دارایی‌ها اولین گام یا مرحله برای پیاده‌سازی نظام مدیریت نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی‌ها در یک سازمان است و قطعاً عدم داشتن اطلاعات لازم و یا حتی کمبود اطلاعات نتایج درستی از ایجاد آن‌ها، نصیبمان نمی‌شود. اگر سازمانی واقعاً در پی تدوین برنامه‌ای برای مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌هایش است، باید شناسایی و ثبت درست دارایی ‌ها را به‌درستی انجام دهد،اما متأسفانه در اغلب سازمان‌ها، شاهد نوعی بی‌توجهی به این موضوع هستیم.

در این اینفوگرافیک ۵ اصل مهم و اساسی برای اطمینان از اینکه شناسایی و ثبت تجهیزات و یا دارایی‌ ها به‌درستی و کارآمد ایجاد شوند، آورده شده و در ادامه نیز توضیح مختصری در مورد هریک ارائه‌شده است.

۱-درک کردن نیاز به شناسایی و ثبت تجهیز و استفاده از آن

ما معمولاً شناسایی و لیست دارایی ‌ها را به‌صورت یک سری مفروضات انجام می‌دهیم و به آن‌ها بر اساس نیاز سازمان نگاه نمی‌کنیم، اگرچه می‌دانیم که ثبت دارایی ‌های یک سازمان برای بسیاری از افراد سازمان مهم هستند و برای اهداف بسیاری استفاده می‌شوند.بنابراین ممکن است ثبت دارایی ها بر اساس یک سری مفروضات و ذهنیت‌ها نیازهای برخی افراد مانند حسابداران، پرسنل نگهداری و تعمیرات و غیره را برطرف نکند. ازاین‌رو مهم است که هنگام تهیه لیست دارایی‌های سازمان، نیازهای متفاوت آن‌ها را در نظر بگیریم.

 

۲-طبقه‌بندی تجهیزات یا دارایی ‌ها بر اساس سطوح ساختاری

یکی از نکات مهم در شناسایی و ثبت تجهیزات برای کارکنان نگهداری و تعمیرات طبقه‌بندی تجهیزات بر اساس سطوح ساختاری می‌باشد.استاندارد ISO14224 چارچوبی را برای طبقه‌بندی و سلسله‌مراتب دارایی‌ها ارائه کرده است که در اینفوگرافیک طبقه‌بندی یا سطوح ساختاری بر اساس استانداردISO 14224 درباره آن توضیح داده‌ایم.

 

۳-سیستم کدگذاری تجهیزات یا نام‌گذاری ساختاریافته

نکته مهم دیگر سیستم کدینگ یا نام‌گذاری ساختاریافته تجهیزات است. اسامی و اعداد باید به‌آسانی قابل‌درک باشند تا تجهیزات به‌راحتی شناسایی شوند درحالی‌که امکان شناسایی تجهیزات درون نرم‌افزار مدیریت نگهداری کامپیوتر (CMMS) یا ERP بدون سیستم نام‌گذاری ساختاریافته وجود دارد اما به‌طور پیش‌فرض هنگام اضافه کردن آن‌ها، به‌طور خودکار شماره‌ای را با عنوان شناسه منحصربه‌فرد اضافه می‌کنند، اما مطمئناً این‌یک عدد به ترتیب پی‌درپی خواهد بود و درک آن برای ما آسان نیست. راه‌اندازی یک سیستم نام‌گذاری ساختاریافته یا همان کدگذاری به‌طور سلسله‌مراتبی به‌مراتب بهتر خواهد بود. نمونه فرم کدگذاری تجهیزات را در برگه فرم کدگذاری تجهیزات و دارایی‌ها برای دوستان فعال در این حوزه اشتراک‌گذاری کرده‌ایم.

 

۴-درک و تعریف تفاوت بین مکان‌ها، تجهیزات و اجزا

برای درک تفاوت بین مکان‌ها و تجهیزات، سازمانی را در نظر بگیرید که دارای چند برج خنک‌کننده و پمپ مشابه باشد.پمپ برج شماره ۱ دارای کد دارایی مشخص است که به علت خراب شدن از سیستم خارج می‌شود و پس از تعمیر به انبار ارسال می‌شود و پمپ دیگر به‌جای آن نصب می‌شود. پمپ تعمیر شده پس از مدتی در برج شماره۲ که در مکان دیگری است نصب می‌شود، در اینجا برج خنک‌کننده ۱ و ۲ مکان هستند. اگر تنها کاری که می‌خواهید انجام دهید ثبت و ضبط اطلاعات مانند هزینه‌ها و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات انجام‌شده است مکان را باید مدنظر بگیریم و می‌توانیم از کد مکان برای انجام آن استفاده کنیم، اما اگر بخواهیم این اطلاعات را برای هر دارایی فیزیکی (پمپ) صرف‌نظر از محل نصب آن ثبت و ضبط کنیم، در این صورت نیاز به ایجاد یک طرح نام‌گذاری و شماره‌گذاری جداگانه برای تجهیزات و همچنین مکان هستیم.

بنابراین یکی از تصمیمات کلیدی که باید اتخاذ کنیم این است که آیا می‌خواهیم فعالیت و هزینه‌های خود را در برابر تجهیزات و محل ثبت کنیم یا خیر.

قطعات نیز در سلسله‌مراتب پایین‌تر هستند و معمولاً اطلاعات کمتری را برای آن‌ها ثبت می‌کنیم، درواقع به‌طورمعمول اختصاص یک دستورالعمل نگهداری و تعمیر به یک جزء یا قسمت ممکن نیست.

 

۵-جمع‌آوری و ذخیره‌سازی اطلاعات مورداستفاده

بیشتر سیستم‌های CMMS و ERP توانایی ذخیره اطلاعات زیادی را در مورد هر دارایی و لیست تجهیزات آن سازمان رادارند، اما اگر قصد ندارید از اطلاعات ضبط‌شده استفاده کنید، زمان را هدر ندهید و اطلاعات کاربردی مانند شناسه و شماره دارایی،نام و شماره‌سریال دارایی، موقعیت مکانی، مرکز هزینه، تاریخ و قیمت خرید، کلاس تجهیزات و تجهیزات فرعی را ثبت و ضبط کنید. به‌عنوان‌مثال: ضبط اطلاعات در مورد ضمانت‌نامه درصورتی‌که سیستمی برای آن وجود نداشته باشد از ارزش کمی برخوردار است.

در این اینفوگرافیک پنج اصل مهم و اساسی مطرح شد تا اطمینان حاصل شود که شناسایی و ثبت تجهیزات شما به بهترین نحو، نیاز سازمان شمارا برآورده می‌کند. اگر می‌خواهید راهنمایی یا کمک بیشتری در ایجاد یا بهبود ثبت دارایی در سازمان خود داشته باشید ،می‌توانید با من تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

طبقه بندی یا سطوح ساختاری بر اساس استانداردISO 14224

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×