عضویت / ورود
زمان خاموشی
Downtime
آگوست 1, 2018
چک لیست پایش وضعیت تجهیزات
آگوست 6, 2018

چک لیست پیاده سازیRCM

نگهداری و تعمیرات با محوریت قابلیت اطمینان(RCM) فرایندی است که به‌طور سیستماتیک و علمی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که دارایی‌های فیزیکی همچنان به انجام آنچه کاربران انتظار دارند، به کارکرد صحیح خود ادامه می‌دهند.نت مبتنی بر قابلیت اطمینان یا RCM به‌طور گسترده‌ای توسط متخصصان نگهداری و تعمیرات به‌عنوان راهکار مقرون‌به‌صرفه برای توسعه تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات در سطح جهانی به رسمیت شناخته‌شده است، RCM منجر به پیشرفت سریع، پایداری و قابل‌توجه در دسترس بودن و قابلیت اطمینان در کارخانه، کیفیت محصول، ایمنی و سلامت می‌شود.حداقل دستاورد RCM یا نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان برای یک سازمان می‌تواند ،اثربخشی و راندمان باشد.

RCM روشی منطقی و قابل‌اجرا را برای پاسخگویی به سؤال زیر را ارائه می‌کند؛

از مجموعه تجهیزات موجود در یک سازمان، کدام‌یک از آن‌ها و چه زیر بخش‌هایی از هریک، توسط چه نوع برنامه و تاکتیک نگهداری و تعمیرات باید پشتیبانی  شوند؟

درواقع با یک روش منطقی به این سؤال پاسخ می‌دهد که روی تجهیزات و ماشین‌آلات چه عملیاتی باید انجام شود، تا آن‌ها بتوانند وظایفی را که بر عهده دارند به‌صورت کامل انجام دهند.

نسخه دوم نت مبتنی بر قابلیت اطمینان به‌طور جامع تجدیدنظر شده است و جدیدترین تحولات در این زمینه را شامل شده است. این تحولات شامل تجزیه‌وتحلیل توابع و شکست، خطا انسانی، مدیریت ریسک، شکست در جستجو و اندازه‌گیری عملکرد نگهداری و تعمیرات و همچنین شرایط پایش وضعیت می‌باشد. نسخه دوم این رویکرد توسط آقای جان موبری مدیرعامل شرکت Aladon مطرح، اجرا و توسعه یافت و در سال۲۰۱۶ نسخه سوم آن نیز توسط شرکت Aladon منتشر شد.

این را در نظر داشته باشید که برای دستیابی به بیشترین مزایای پیاده‌سازیRCM، باید از همان ابتدای چرخه عمر دارایی مورداستفاده قرار گیرد، جایی که یافته‌هایش می‌توانند طراحی را تغییر دهد و صرفه‌جویی چشمگیری در منابع سازمان به ارمغان آورد و هزینه‌های عملیات و نگهداری دارایی را بهینه کند.

چک‌لیست پیاده‌سازی نسخه دوم RCM به سازمان‌های نگهداری و تعمیرات کمک می‌کند تا به‌طور صحیح و درست گام‌های اساسی در جهت اجرای این استراتژی بردارند.این چک‌لیست شامل هفت قدم اساسی می‌باشد که  مطابق با هفت پرسش اصلی در پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان می‌باشد.این هفت پرسش عبارت‌اند از:

  1. کارکردها و استانداردهای عملکرد مربوطه تجهیز در شرایط عملیاتی موجود چیست؟(کارکردها)
  2. به چه صورت‌هایی ممکن است تجهیز از انجام کارکردهایش بازایستد؟(شکست‌های کارکردی)
  3. چه چیزی باعث وقوع هرکدام از شکست‌ها(خرابی‌های)کارکردی می‌باشد؟(حالات شکست)
  4. در زمان رخداد هر شکست چه اتفاقاتی روی می‌دهد؟(اثرات شکست)
  5. هر شکست از چه نظرهایی اهمیت دارد؟(پیامدهای شکست)
  6. برای پیش‌بینی یا پیش‌گیری از هر شکستی چه می‌توان انجام داد؟(فعالیت‌های پیش اقدام یا اقدامات پیش‌فرض)
  7. چه باید کرد اگر نتوان فعالیت پیش اقدام مناسبی پیدا کرد؟

قبل از پیاده سازی نت مبتنی بر قابلیت اطمینان(RCM)لیست زیر رامطالعه کنید.

اگر به دنبال پیاده سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان در سازمان خود و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد RCM2 هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

دو تفاوت اصلی PMO و RCM بهینه‌ سازی نت پیشگیرانه یا نت مبتنی بر قابلیت اطمینان؟

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×