عضویت / ورود
بهبود کارایی و کاهش هزینه های نگهداری وتعمیرات
بهبود کارایی و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
ژانویه 15, 2018
KPI
۶اشتباه هنگام تعریف و تنظیم KPIهای نگهداری و تعمیرات
ژانویه 16, 2018

تحلیل علل ریشه ای خرابی

تحلیل علل ریشه ای خرابی(RCA)

تحلیل علل ریشه ای خرابی (RCA) ، فرآیندی سیستماتیک است که به شناسایی عواملی که در وقوع رویداد مورد نظر مشارکت دارند، می پردازد. هدف از تحلیل علل ریشه ای ، آن است که ، به گونه ای آشکار شوند که احتمال رخداد آنها یا اثر آنها در صورت وقوع، کاهش یابد.

تحلیل علل ریشه ای خرابی (RCA) ، به فرآیند سیستماتیکی اشاره دارد که علت یا علت هایی را که در رخداد رویداد مشارکت دارند شناسایی می کند. علت فوری یا آشکار رویداد مورد نظر ، اغلب نشانه ای از علت های اساسی است و ممکن است به درستی ، علت یا علل ریشه ای را که باید شناسایی شوند مشخص نکند.

تحلیل علل ریشه ای خرابی ( RCA) ، برای تحلیل حوادث و رخدادها، استفاده می شود و درکی بهتر درباره ی اینکه چرا رویداد ها رخ می دهند را فراهم می آورند.

تحلیل علل ریشه ای خرابی ( RCA) می تواند مشکلات فرآیند را اعم از طراحی ، کنترل کیفیت ، مدیریت وابستگی و مدیریت پروژه را شناسایی کند.


آگاهی از علل ریشه ای حوادث و رخدادهای گذشته می تواند باعث بهبود وضعیت آینده شود

پیشرفت دانش و تکنولوژی، اکثر فرآیندها و تجهیزات صنعتی را نسبت به گذشته پیچیده‌تر‌ کرده است که این مسئله شناخت پارامترهای و دلایل واقعی موثر بر نحوه عملکرد، عوامل خرابی و یا عوامل وقوع حوادث ناگوار و نامطلوب در صنایع را تبدیل به امری دشوار می نماید. وقوع حوادث غیر مترقبه‌ای مانند آن چه ناشی از خرابی‌های تصادفی و غیر تصادفی و یا اشتباهات فرآیندی است، پیامدهای ایمنی و عملیاتی جدی‌ای را برای مجموعه‌های صنعتی به همراه دارد. جلوگیری از تکرار چنین حوادثی و افزایش قابلیت اطمینان از چالش‌های مهمِ پیش رویِ صنایع امروزی است. با توجه به عوامل متعدد اثر گذار، ماهیت پیچیده و ظرافت‌های خاص موجود در فرآیند‌‌کاری صنایع، چاره جویی برای جلوگیری از تکرار بسیاری از حوادث ناخوشایند، نیازمند انجام بررسی‌های‌ دقیق، فنی و کارشناسی، با بهره‌گیری از روشی استاندارد، کارا و تخصصی در این خصوص است. یکی از روش‌های استاندارد و معتبر در این زمینه، بهره‌گیری از تحلیل علل ریشه‌ای است.

امروزه تکنیک‌های تحلیل علل ریشه‌ای خرابی تبدیل به جزئی جدایی‌ناپذیر در صنایع گوناگونی چون صنایع هوا و فضا، هسته‌ای، نفت و گاز، تأسیسات، برق و مخابرات، صنایع معدنی و غیره شده و تصور کارکرد صنایع پیشرو بدون بهره‌گیری از تکنیک‌های RCA ممکن نیست.


 

فواید اجرای تحلیل علل ریشه ای خرابی

1- افزایش قابلیت اطمینان و ایجاد محیط کاری ایمن تر
4- شناسایی علل رویداد با نتایج سودمند
2- درکی بهتر ا ز رویدادی که رخ داده است
5- دستیابی به اهداف بررسی های رویداد به طور مؤثر
3- یافتن منابع مشکلات و حل آن ها به صورت ریشه ای
6- کاهش هزینه ها

فرآیند تحلیل علل ریشه ای (RCA)

 
هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

نکات کلیدی تحلیل علل ریشه ای خرابی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×