14 پرسش و پاسخ در این سامانه ثبت شده است

صفحه نخست
در این صفحه می‌توانید سوالاتی را که دربارۀ سیستم های نگهداری و تعمیرات، مدیریت دارایی فیزیکی و موارد مرتبط دارید، در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید. من سعی می‌کنم که پس از بررسی سوالات شما، به آن‌ها پاسخ بدهم. همچنین مطالعۀ پرسش و پاسخ‌هایی که در ادامۀ این صفحه مشاهده می‌کنید احتمالاً برایتان مفید خواهد بود.

برقرار باشید _ هادی داوری

   

8 دیدگاه ها

 1. المیرا شاپوری گفت:

  سلام و خسته نباشید
  اول تشکر میکنم بخاطر سایت خیلی خوبتون من بشخصه خیلی به اطلاعات ام اضافه شد و حتما حتما به دوستانم سایت شما رو معرفی میکنم .
  دوم اینکه سوالم در مورد معیار های ممیزی واحد نت می باشد چه مواردی رو حتما در ممیزی واحدهای تعمیرات و نگهداری باید بررسی شود ؟ ما برنامه ممیزی داریم ولی دقیقا نمیدونم چه مواردی باید بررسی بشود

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   ممنون از شما و همچنین تشکر می‌کنم از این‌که محتوای سایت بنده را پیگیری می‌کنید.
   همان‌طور که می‌دانید، مبحث ممیزی و ارزیابی در مدیریت نگهداری و تعمیرات دو موضوع جداگانه است.چنانچه ممیزی بر اساس استاندارد خاصی را مدنظر دارید، قطعاً خارج از بندهای آن استاندارد، موضوع دیگری مطرح نمی‌باشد و معیارهای ممیزی بر اساس استاندارد پیاده‌سازی شده، تعریف می شوند، ولی چنانچه ارزیابی سیستم نگهداری و تعمیرات برای سازمان مطرح است، به‌طورکلی و خلاصه مواردی را خدمتتان ارائه می‌کنم اما با توجه به اهمیت موضوع سعی می‌کنم در اسرع وقت محتوایی مرتبط با این موضوع همراه با چک‌لیست داخل سایت قرار دهم.
   با توجه به اینکه پروسه نگهداری و تعمیرات از زیر فرایندهایی تشکیل‌شده که استاندارد ۱۷۰۰۷کاملاً به آن‌ها پرداخته و نیز عملکرد این نظام از یک چارچوبی تشکیل‌شده که این چارچوب در استانداردEN15341:2019 به‌خوبی شرح داده‌شده، می‌توانید بر این اساس معیارهایی را تعریف و مشخص کنید. از طرفی در ۲ مدل بسیار معروف جان کمبل و وایرمن معیارهای ارزیابی مطرح‌شده که بر مبنای آن‌ها می‌توان سیستم نگهداری و تعمیرات خود را ارزیابی کنید اما بهتر است نیم‌نگاهی هم به استانداردهای ISO14224وISO55001 داشته باشید.انجمن جهانی مدیریت نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی نیز سندی در ارتباط با چارچوب مدیریت نگهداری و تعمیرات ارایه کرده که بر اساس این سند هم می توانید معیارها را تنظیم کنید.
   در نظر داشته باشید، برای ارزیابی سیستم نگهداری و تعمیرات خود می‌توانید فقط از مدل‌های جان کمبل یا وایرمن استفاده کنید، همان‌طور که وزارت نفت کشورمان و بسیاری از سازمان‌های تولیدی و تجهیز محور سال‌هاست که از مدل جان کمبل در نظامنامه مدیریت راهبردی دارایی‌های فیزیکی خود استفاده می‌کنند و قطعاً ارزیابی‌ها و ممیزی‌های داخلی سیستم خود را بر اساس معیارها همین مدل انجام می‌دهند.
   بنده اکثر ارزیابی‌های سیستم‌های نگهداری و تعمیرات را بر اساس پروسه نگهداری و تعمیرات که از ۳ فرایند مدیریت-فنی و تحقق-اداری و پشتیبانی و از ۳ سطح راهبردی، مبانی و تعالی تشکیل‌شده است انجام می‌دهم که هرکدام از این فرایندها به زیر فرآیندها و یا اقدامات اصلی تجزیه می‌شوند.در این ارزیابی و مدل حدود ۱۰ تا ۲۰ جنبه‌ اصلی فرایند نگهداری و تعمیرات در سه سطح مطرح‌شده را با توجه به‌اندازه و نوع سازمان، موردبررسی قرار می‌دهم.
   در هر قسمت یا زیر فرایند حدود ۱۰معیار کلیدی و اساسی با توجه به الزامات و موضوعات استانداردهای مربوطه و معیارهای موجود در دو مدل جان کمبل و وایرمن را بررسی و امتیازدهی می‌کنم.درمجموع معیارهای انتخابی و تعریف‌شده ارزیابی‌های که انجام می‌دهم بر اساس ۲ مدل و ۴ استاندارد نام‌برده در نظر گرفته می‌شوند.
   این را مدنظر داشته باشید که معیارهای ارزیابی این زیر فرایندها بر اساس ساختار سازمان، رویکرد ارزیاب و سازمان ونیز نوع ارزیابی می‌تواند متغیر باشد.

 2. شاپور نیکوآریزونا گفت:

  با سلام
  من در یک نیروگاه برق مشغول هستم گزارش نقصهایی که توسط بهره بردار ثبت می شود و به گروه های تعمیراتی ارسال می شود بعد از مدتی پس از رفع نقص برگشت داده می شود حال سوال من این است که مدت زمان استاندارد برای رفت و برگشت یک گزارش نقص چند روز است.

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، زمان استانداردی در هیچ‌یک از استانداردهای مربوطه، برای ارائه گزارش دستور کار و یا رفع خرابی و عیب تعریف‌نشده است و این موضوع بستگی به نوع سیستم اطلاعات و ارتباطات سازمان، فرایندهای دستور کار تعریف‌شده، رویه‌ها و دستورالعمل‌های ایجادشده و منابع سازمان دارد و فراموش نشود که دستور کار قلب سیستم پشتیبان نگهداری و تعمیرات است و فرایندها و اولویت‌های آن به‌درستی باید تعریف شود.
   شرکت ivara در سال ۲۰۰۵ طی یک سند، شاخصی را به‌عنوان Work Follow-Up یا پیگیری کار مطرح کرد که با توجه به آن، نسبت دستور کارهای بسته‌شده فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات تا ۳ روز پس از دوره‌ی زمانی مشخص‌شده به‌کل دستور کارهای نگهداری و تعمیرات محاسبه می‌شود و میزان آن برای یک سازمان ‌که دارای سیستم برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق نگهداری و تعمیرات است را بزرگ‌تر از ۹۵ درصد در نظر گرفته، پس در کل و نیز مطابق با این شاخص دستور کاری کامل است که گزارش آن توسط واحد برنامه‌ریزی بررسی و بسته‌شده باشد و بر این اساس تمام تلاش افراد و سازمان در جهت کوتاه شدن تاخیرات گزارش دهی باید صورت گیرد.
   درمجموع عیب یا خرابی مشاهده‌شده که به‌عنوان نت اصلاحی معوق تعریف می‌شود و مطابق با بازرسی‌ها، تست‌ها یا سایر فعالیت‌ها شناسایی‌شده، برنامه‌ریزی لازم توسط واحد برنامه‌ریزی سازمان جهت رفع آن ایجاد و طی دستور کار صادر می‌شود، معمولاً مطابق با زمان‌بندی تعریف‌شده گزارش آن ارجاع داده می‌شود.
   چنانچه سیستم اطلاعات و ارتباطات به‌صورت نرم‌افزار باشد، گزارش رفع عیب بلافاصله پس از رفع عیب باید ثبت و تائید شود، البته در این راستا حداکثر زمان و شاخص برای اندازه‌گیری نیز می‌توان تعیین کرد و اگر دستور کار صادرشده بازبماند علت باید مشخص شود، درصورتی‌که سیستم اطلاعاتی سازمان به‌صورت دستی و کاغذی است، مطابق با دستورالعمل و رویه ایجادشده، فرایند و شاخص تعریف‌شده باید مشخص شود که حداکثر به چه میزان از زمان برنامه‌ریزی‌شده، گزارش آن باید تحویل و بسته شود، در غیر این صورت علت تاخیرات باید بررسی، تحلیل و برطرف شود.
   موفق و پایدار باشید

 3. فریده نصرالهی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و با تشکر از شما به دلیل راه اندازی سایت بسیار خوبتون با مطالب علمی تخصصی فنی.خدا قوت و با آرزوی پیروزی و موفقیت فراوان.
  مثالی از شاخص ATBF دیدم که برای کمپرسوری با ۵۰۰ ساعت حالت آماده باش مرقوم فرمودین
  ولی متوجه نشدم در انتهای محاسباتتون عدد ۲۱ را از کجا آوردین؟!
  اگه امکانش هست توضیح مختصری ارائه فرمایید.ممنون

  • هادی داوری گفت:

   سلام و عرض ادب

   ممنون بابت اینکه محتوای سایت بنده را دنبال می‌کنید.
   همان‌طور که توضیح داده‌شده، شاخص متوسط زمان بین خرابی‌ها یاMTBF از نسبت زمان کل به تعداد شکست ناشی از خرابی به دست می‌آید.
   در این مثال ۳ تعمیر اصلاحی زمانی که تجهیز در زمان standby تحت بازرسی و تست قرارگرفته و ۱۸ توقف به علت شکست فنی در این دوره برای آن محاسبه شده است که مجموع آن‌ها ۲۱ شکست منجر به تعمیر می‌شود.

   موفق و پیدار باشید.

 4. محمد گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر، یه سوال کلی داشتم ازشما:
  کاربرداینترنت اشیادرنگهداری وتعمیرات چیه ؟
  وچه کمکی میتونه به مدیران شرکت؛ چه عملیاتی وچه ارشدبکنه؟
  ممنون از وقتی که گذاشتید.
  (ارادتمندشما احمدی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه ی دیدگاه های ارسالی در سایت 14 عدد

×