32 پرسش و پاسخ در این سامانه ثبت شده است

صفحه نخست
در این صفحه می‌توانید سوالاتی را که دربارۀ سیستم های نگهداری و تعمیرات، مدیریت دارایی فیزیکی و موارد مرتبط دارید، در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید. من سعی می‌کنم که پس از بررسی سوالات شما، به آن‌ها پاسخ بدهم. همچنین مطالعۀ پرسش و پاسخ‌هایی که در ادامۀ این صفحه مشاهده می‌کنید احتمالاً برایتان مفید خواهد بود.

برقرار باشید _ هادی داوری

   

18 دیدگاه ها

 1. بهنام گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  ما یک شرکتی تولیدی مشغول به کار هستیم
  تجهیزات ما هم شامل واحد تولید و هم شامل ازمایشگاه می شوند.
  در نظر داریم بر حسب شاخص ها و عیارهایی فعالیت های تعمیرات و نگهداری را ارزیابی کنیم. اما دقیقا نمیدانیم معیار های مدنظر این دسته کدامند؟ اگر لطف بفرمایید تعدادی معیار کاربردی مطرح بفرمایید ممنون میشم

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   بهترین منبع برای انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات استانداردهای EN15341 و ISO14224 می‌باشد؛ اما در نظر داشته باشد که ارزش KPIها به کم بودن آن‌هاست و نباید در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی کنیم. به‌طورمعمول سازمان‌ها تعداد شاخص‌های کلیدی عملکرد فرایند را حدود ۱۰ شاخص در نظر می‌گیرند که این انتخاب با توجه به اهداف سازمان استراتژی نگهداری و تعمیرات، نگرش سازمان، تجهیزات و بسیاری از عوامل دیگر مشخص می‌شود.
   شاید در چند مورد فنی مانند شاخص متوسط زمان بین خرابی یا MTBF، متوسط زمان تعمیر یا MTTR و قابلیت دسترسی این اشتراک شاخص بین سازمان‌های دارایی محور و تولیدی وجود داشته باشد

 2. ناهید آل علی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  ضمن تشکر از مطالب خوب سایت ، سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. حد مطلوبیت شاخص چقدر است؟ و بعد از محاسبه شاخص ها، اعداد بدست آمده را چگونه ارزیابی کنم که آن تجهیز در سطح مطلوبی می باشد یا خیر؟

  با تشکر بی پایان

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   اول از هر چیز بابت تأخیر در پاسخگویی عذرخواهی می‌کنم.
   حد مطلوبیت یا مقدار قابل‌پذیرش در اکثر شاخص‌های نگهداری و تعمیرات بر اساس اهداف تعریف‌شده و وضعیت نگهداری و تعمیرات موجود و همچنین استراتژی در نظر گرفته‌شده تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال دو شاخص قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی در دو سازمان مختلف می‌تواند از درجه اهمیت متفاوتی برخوردار باشد. در یکی تعداد خرابی نسبت به زمان خرابی دارای اهمیت بیشتری است و در دیگری بنا به سیاست‌های سازمان بالعکس.
   اما در حالت کلی تعدادی شاخص عملکردی وجود دارند که محاسبه آن‌ها می‌تواند تا حدی بیانگر بخشی از عملکرد نگهداری و تعمیرات و برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات سازمان شما باشد و می‌توانید با توجه به محاسبه صحیح آن‌ها از مقادیر پذیرش مطرح شده، استفاده کنید.به عنوان مثال:
   نرخ انطباق زمان‌بندی نگهداری و تعمیرات بیشتر از ۹۸ درصد
   برآورد نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده بیشتر از ۹۵ درصد
   دستور کارهای بسته‌شده تا x روز بیشتر از ۹۵ درصد
   نرخ نفر ساعت اقدامات اصلاح یا طراحی مجدد بین ۵ تا ۱۰ درصد
   بهره‌وری نگهداری و تعمیرات بیشتر از ۵۰ درصد
   هزینه‌های نگهداری و تعمیرات نسبت به هزینه‌های تولید بین ۱۰ تا ۱۵ درصد
   هزینه‌های نگهداری و تعمیرات نسبت به مجموع فروش بین ۶ تا ۸ درصد

   همچنین برای اینکه مقدار قابل‌پذیرش را برای شاخص‌هایی که قابل هدف‌گذاری هستند به دست آورید می‌توانید از الگوبرداری نسبت به سازمان‌های مشابه با شرایط نزدیک به سازمانتان استفاده کنید، اما به این نکته نیز حواستان باشد، برخی از شاخص‌ها را بهتر است نسبت به سپری شدن زمان و تحلیل روند آن بررسی کنید و نیازی به مقدار قابل‌پذیرش برای محاسبه آن‌ها نمی‌باشد. مانند شاخص MTBF یا MTTR.

 3. حمیدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر چند سوال در مورد مدیریت دارایی دارم :

  ۱- ریسک های تعمیر و نگهداری دارایی های فیزیکی در ساخته های تجاری چیست و مهمترین آن کدام است ؟
  ۲-چه مشکلاتی در فرآیند مدیریت ریسک برای مدیریت تعمیر و نگهداری در ساختمان های تجاری مانند ایران مال وجود دارد ؟
  ۳-راه کارهای متداول برای مدیریت ریسک های تعمیر و نگهداری دارایی های فیزیکی در ساختمان چیست ؟
  ۴-عملکرد دارایی های فیزیکی به چه روش هایی قابل اندازه گیری است ؟

  با سپاس

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   جهت تأخیر در پاسخگویی به سؤال شما عذرخواهی می‌کنم
   درباره موضوع مدیریت ریسک در نگهداری و تعمیرات تا چند روز آینده مطلبی را در سایت منتشر می‌کنم. امیدوارم که این مطلب ابهامات شما درباره این موضوع را برطرف کند.
   پایدار و سلامت باشید

 4. حمیدرضا احمدی گفت:

  باسلام از شما و تشکر از سایت خوبی که دارید؛

  سوالم اینه که در حوزه نگهداشت آیا ساختمان ها بعنوان Facility محسوب میشوند؟ اگر نه ، در کدام دسته بندی محسوب می شوند؟
  اگر بعنوان Facility محسوب بشوند پس به نوعی کاربردهای و استانداردهای Facility Management برای نگهداشت ساختمان هم قابل پیاده سازی خواهد بود؟

  باتشکر از شما

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   ممنون از اینکه سایت بنده را دنبال می کنید
   Facility در سازمان‌های تولیدی یا خدماتی تجهیز محور به امکانات و تأسیسات تولید و خدمات ارائه‌شده گفته می‌شود و چنانچه منظور شما ساختمان به‌صورت یک مجموعه جداگانه است که نگهداری و تعمیرات را برای قسمت‌های مختلف آن اجرا کنید، این دارایی در علم مدیریت دارایی به‌عنوان building تعریف می‌شود که شما می‌توانید برای پیاده‌سازی هر چه‌بهتر نگهداری و تعمیرات برای این نوع دارایی از سری استاندارد ISO 15686 نیز کمک بگیرید.
   موفق باشید

 5. المیرا شاپوری گفت:

  سلام و خسته نباشید
  اول تشکر میکنم بخاطر سایت خیلی خوبتون من بشخصه خیلی به اطلاعات ام اضافه شد و حتما حتما به دوستانم سایت شما رو معرفی میکنم .
  دوم اینکه سوالم در مورد معیار های ممیزی واحد نت می باشد چه مواردی رو حتما در ممیزی واحدهای تعمیرات و نگهداری باید بررسی شود ؟ ما برنامه ممیزی داریم ولی دقیقا نمیدونم چه مواردی باید بررسی بشود

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   ممنون از شما و همچنین تشکر می‌کنم از این‌که محتوای سایت بنده را پیگیری می‌کنید.
   همان‌طور که می‌دانید، مبحث ممیزی و ارزیابی در مدیریت نگهداری و تعمیرات دو موضوع جداگانه است.چنانچه ممیزی بر اساس استاندارد خاصی را مدنظر دارید، قطعاً خارج از بندهای آن استاندارد، موضوع دیگری مطرح نمی‌باشد و معیارهای ممیزی بر اساس استاندارد پیاده‌سازی شده، تعریف می شوند، ولی چنانچه ارزیابی سیستم نگهداری و تعمیرات برای سازمان مطرح است، به‌طورکلی و خلاصه مواردی را خدمتتان ارائه می‌کنم اما با توجه به اهمیت موضوع سعی می‌کنم در اسرع وقت محتوایی مرتبط با این موضوع همراه با چک‌لیست داخل سایت قرار دهم.
   با توجه به اینکه پروسه نگهداری و تعمیرات از زیر فرایندهایی تشکیل‌شده که استاندارد ۱۷۰۰۷کاملاً به آن‌ها پرداخته و نیز عملکرد این نظام از یک چارچوبی تشکیل‌شده که این چارچوب در استانداردEN15341:2019 به‌خوبی شرح داده‌شده، می‌توانید بر این اساس معیارهایی را تعریف و مشخص کنید. از طرفی در ۲ مدل بسیار معروف جان کمبل و وایرمن معیارهای ارزیابی مطرح‌شده که بر مبنای آن‌ها می‌توان سیستم نگهداری و تعمیرات خود را ارزیابی کنید اما بهتر است نیم‌نگاهی هم به استانداردهای ISO14224وISO55001 داشته باشید.انجمن جهانی مدیریت نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی نیز سندی در ارتباط با چارچوب مدیریت نگهداری و تعمیرات ارایه کرده که بر اساس این سند هم می توانید معیارها را تنظیم کنید.
   در نظر داشته باشید، برای ارزیابی سیستم نگهداری و تعمیرات خود می‌توانید فقط از مدل‌های جان کمبل یا وایرمن استفاده کنید، همان‌طور که وزارت نفت کشورمان و بسیاری از سازمان‌های تولیدی و تجهیز محور سال‌هاست که از مدل جان کمبل در نظامنامه مدیریت راهبردی دارایی‌های فیزیکی خود استفاده می‌کنند و قطعاً ارزیابی‌ها و ممیزی‌های داخلی سیستم خود را بر اساس معیارها همین مدل انجام می‌دهند.
   بنده اکثر ارزیابی‌های سیستم‌های نگهداری و تعمیرات را بر اساس پروسه نگهداری و تعمیرات که از ۳ فرایند مدیریت-فنی و تحقق-اداری و پشتیبانی و از ۳ سطح راهبردی، مبانی و تعالی تشکیل‌شده است انجام می‌دهم که هرکدام از این فرایندها به زیر فرآیندها و یا اقدامات اصلی تجزیه می‌شوند.در این ارزیابی و مدل حدود ۱۰ تا ۲۰ جنبه‌ اصلی فرایند نگهداری و تعمیرات در سه سطح مطرح‌شده را با توجه به‌اندازه و نوع سازمان، موردبررسی قرار می‌دهم.
   در هر قسمت یا زیر فرایند حدود ۱۰معیار کلیدی و اساسی با توجه به الزامات و موضوعات استانداردهای مربوطه و معیارهای موجود در دو مدل جان کمبل و وایرمن را بررسی و امتیازدهی می‌کنم.درمجموع معیارهای انتخابی و تعریف‌شده ارزیابی‌های که انجام می‌دهم بر اساس ۲ مدل و ۴ استاندارد نام‌برده در نظر گرفته می‌شوند.
   این را مدنظر داشته باشید که معیارهای ارزیابی این زیر فرایندها بر اساس ساختار سازمان، رویکرد ارزیاب و سازمان ونیز نوع ارزیابی می‌تواند متغیر باشد.

  • المیرا شاپوری گفت:

   با سلام
   ممنون از توضیحات جامع و خوبتون .
   استاندارد های که شما فرمودید هنوز ترجمه نشده ؟

 6. شاپور نیکوآریزونا گفت:

  با سلام
  من در یک نیروگاه برق مشغول هستم گزارش نقصهایی که توسط بهره بردار ثبت می شود و به گروه های تعمیراتی ارسال می شود بعد از مدتی پس از رفع نقص برگشت داده می شود حال سوال من این است که مدت زمان استاندارد برای رفت و برگشت یک گزارش نقص چند روز است.

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، زمان استانداردی در هیچ‌یک از استانداردهای مربوطه، برای ارائه گزارش دستور کار و یا رفع خرابی و عیب تعریف‌نشده است و این موضوع بستگی به نوع سیستم اطلاعات و ارتباطات سازمان، فرایندهای دستور کار تعریف‌شده، رویه‌ها و دستورالعمل‌های ایجادشده و منابع سازمان دارد و فراموش نشود که دستور کار قلب سیستم پشتیبان نگهداری و تعمیرات است و فرایندها و اولویت‌های آن به‌درستی باید تعریف شود.
   شرکت ivara در سال ۲۰۰۵ طی یک سند، شاخصی را به‌عنوان Work Follow-Up یا پیگیری کار مطرح کرد که با توجه به آن، نسبت دستور کارهای بسته‌شده فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات تا ۳ روز پس از دوره‌ی زمانی مشخص‌شده به‌کل دستور کارهای نگهداری و تعمیرات محاسبه می‌شود و میزان آن برای یک سازمان ‌که دارای سیستم برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق نگهداری و تعمیرات است را بزرگ‌تر از ۹۵ درصد در نظر گرفته، پس در کل و نیز مطابق با این شاخص دستور کاری کامل است که گزارش آن توسط واحد برنامه‌ریزی بررسی و بسته‌شده باشد و بر این اساس تمام تلاش افراد و سازمان در جهت کوتاه شدن تاخیرات گزارش دهی باید صورت گیرد.
   درمجموع عیب یا خرابی مشاهده‌شده که به‌عنوان نت اصلاحی معوق تعریف می‌شود و مطابق با بازرسی‌ها، تست‌ها یا سایر فعالیت‌ها شناسایی‌شده، برنامه‌ریزی لازم توسط واحد برنامه‌ریزی سازمان جهت رفع آن ایجاد و طی دستور کار صادر می‌شود، معمولاً مطابق با زمان‌بندی تعریف‌شده گزارش آن ارجاع داده می‌شود.
   چنانچه سیستم اطلاعات و ارتباطات به‌صورت نرم‌افزار باشد، گزارش رفع عیب بلافاصله پس از رفع عیب باید ثبت و تائید شود، البته در این راستا حداکثر زمان و شاخص برای اندازه‌گیری نیز می‌توان تعیین کرد و اگر دستور کار صادرشده بازبماند علت باید مشخص شود، درصورتی‌که سیستم اطلاعاتی سازمان به‌صورت دستی و کاغذی است، مطابق با دستورالعمل و رویه ایجادشده، فرایند و شاخص تعریف‌شده باید مشخص شود که حداکثر به چه میزان از زمان برنامه‌ریزی‌شده، گزارش آن باید تحویل و بسته شود، در غیر این صورت علت تاخیرات باید بررسی، تحلیل و برطرف شود.
   موفق و پایدار باشید

 7. فریده نصرالهی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و با تشکر از شما به دلیل راه اندازی سایت بسیار خوبتون با مطالب علمی تخصصی فنی.خدا قوت و با آرزوی پیروزی و موفقیت فراوان.
  مثالی از شاخص ATBF دیدم که برای کمپرسوری با ۵۰۰ ساعت حالت آماده باش مرقوم فرمودین
  ولی متوجه نشدم در انتهای محاسباتتون عدد ۲۱ را از کجا آوردین؟!
  اگه امکانش هست توضیح مختصری ارائه فرمایید.ممنون

  • هادی داوری گفت:

   سلام و عرض ادب

   ممنون بابت اینکه محتوای سایت بنده را دنبال می‌کنید.
   همان‌طور که توضیح داده‌شده، شاخص متوسط زمان بین خرابی‌ها یاMTBF از نسبت زمان کل به تعداد شکست ناشی از خرابی به دست می‌آید.
   در این مثال ۳ تعمیر اصلاحی زمانی که تجهیز در زمان standby تحت بازرسی و تست قرارگرفته و ۱۸ توقف به علت شکست فنی در این دوره برای آن محاسبه شده است که مجموع آن‌ها ۲۱ شکست منجر به تعمیر می‌شود.

   موفق و پیدار باشید.

 8. محمد گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر، یه سوال کلی داشتم ازشما:
  کاربرداینترنت اشیادرنگهداری وتعمیرات چیه ؟
  وچه کمکی میتونه به مدیران شرکت؛ چه عملیاتی وچه ارشدبکنه؟
  ممنون از وقتی که گذاشتید.
  (ارادتمندشما احمدی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه ی دیدگاه های ارسالی در سایت 32 عدد

×