عضویت / ورود
مفاهیم کلیدی نگهداری و تعمیرات
اکتبر 28, 2020

مدیریت کیفیت در نگهداری و تعمیرات

اهمیت مدیریت کیفیت در نگهداری و تعمیرات

کیفیت در نگهداری و تعمیرات یا کیفیت خدمات نگهداری و تعمیرات یک اصل کلیدی و مهم در مدیریت نگهداشت است؛ چراکه با یک برآورد سطحی از نرخ خرابی تجهیزات در سازمان‌های مختلف می‌توانیم شاهد این موضوع باشیم که به‌طورمعمول بیش از ۳۰ درصد خرابی‌ها ناشی از خطاها و اشتباهات در فعالیت‌ها یا خدمات نگهداری و تعمیرات است.

این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که نحوه نصب و راه‌اندازی هنگام تعمیر و سرویس‌ها در چرخه عمر هر دارایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به این دلیل که چنانچه فعالیت‌ها و خدمات به‌خوبی و باکیفیت انجام شوند، تجهیزات یا دارایی‌های می‌توانند به توانایی کامل طراحی خود دست پیدا ‌کنند. برعکس این موضوع، اگر فعالیت‌ها و خدمات به‌صورت ضعیف و یا بامهارت پایین انجام شوند، تجهیزات شروع عمر و بهره‌برداری خود را باحالت شکست آغاز می‌کنند. اینجاست که کیفیت در نگهداشت مفهوم خود را ارائه می‌دهد.

زمانی که فعالیت‌های بازرسی در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا پیشبینانه بامهارت پایین و به‌طور ضعیف انجام ‌شوند، به احتمال زیاد شاهد این هستیم که شکست‌های بالقوه به‌درستی تشخیص داده نمی‌شوند و یا حتی زمانی که یک فعالیت سرویس‌کاری در برنامه نگهداری و تعمیرات تعریف‌شده است، چنانچه این سرویس به‌صورت دقیق و مطابق با دستورالعمل مربوطه انجام نشود، بدون شک شکست‌ها و خرابی‌های بالفعل و یا دوباره‌کاری‌هایی به وقوع می‌پیوندد.

موضوع مدیریت کیفیت در نگهداشت را با مثال‌های کاربردی ادامه می‌دهیم:

هنگامی‌که هم‌راستایی دو محور بعد از نصب یا سرویس یک پمپ و موتور که با یک کوپلینگ به هم متصل شده‌اند مناسب و به‌طور دقیق انجام نشود، اگر این هم‌راستایی در حد ۵ میلی‌متر خطا داشته باشد می‌توانیم شاهد این باشیم که عمر مفید برخی از بیرینگ‌ها تا ۵۰ درصد عمر واقعی یا عمر تعریف‌شده آن‌ها کاهش می‌یابد و یا در یک پایش وضعیت پمپ از طریق آنالیز ارتعاشات چنانچه آنالیز طیف فرکانسی دارای خطا باشد، تشخیص عیوب و شکست‌های بالقوه با مشکل و ایرادات قابل‌توجهی مواجه می‌شود. در اینجا این موضوع واضح است که باوجود تعریف و انجام فعالیت پایش وضعیت و یا نگهداری و تعمیرات پیشبینانه، با خرابی‌ها و خطاهایی در سیستم یا تجهیز مورد نگهداشت پیش کنشی مواجه می‌شویم.

عناصر کیفیت در نگهداری و تعمیرات

همان‌طور که در مطلب کیفیت تعمیرات اساسی و عناصر کیفیت در تعمیرات اساسی اشاره کردیم؛ آقای لناهان دو عنصر کیفیت برای موفقیت در تعمیرات اساسی را مطرح می‌کنند که عبارت‌اند از: تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

کیفیت در نگهداشت و مدیریت آن نیز خارج از دو موضوع تضمین کیفیت و کنترل کیفیت نیست و در عمل از این دو عنصر تشکیل‌شده است. غیرمنطقی است که انتظار داشته باشیم تضمین کیفیت به‌طور کامل در جلوگیری از خطاها و اشتباهات فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات و راه‌اندازی مؤثر باشد؛ چراکه این فعالیت‌ها یک تلاش انسانی است و این بدان معنی است که اشتباهات بدون در نظر گرفتن این‌که اقدامات سخت‌گیرانه و کنترل‌شده وجود داشته باشند، انجام خواهند شد.

 

دقت و کیفیت در نگهداشت توسط افراد آموزش‌دیده و با استفاده از روش‌های دقیق و دستورالعمل‌ها حاصل می‌شود. برای اینکه یک کیفیت خوب در خدمات نگهداری و تعمیرات داشته باشیم بهتر است که مراحل زیر را انجام دهیم:

  1. حمایت تمام سطوح سازمان مرتبط را برای موفقیت برنامه مدنظر حاصل کنیم.
  2. سیاست‌ها و روش‌های مهم که تعیین‌کننده نوع کار، چگونگی انجام کار، نقش‌ها و مسؤولیت‌هایی مختلف سازمانی است را ایجاد کنیم.
  3. مشاغل مهم، بحرانی و تأثیرپذیر را برای اطمینان از عملکرد درست تعیین کنیم.
  4. رویه‌های جدید را همراه با نقشه شغلی ایجاد کنیم که این نقشه بتواند خطرات برای افراد و تجهیزات، موانع شغلی، منابع و استانداردهای عملکرد شغلی را شناسایی کند.
  5. شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را برای اندازه‌گیری پیشرفت در ایجاد و اجرای روش‌های جدید و سنجش میزان اثربخشی روش‌ها تعیین کنیم.
  6. نظارت مداوم داشته باشیم و بهبود مستمر ایجاد کنیم.

نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری کلی اینکه نگهداری و تعمیرات سازمان، یک بخش خدماتی است که اهداف اصلی آن کاهش هزینه‌ها و افزایش دسترس‌پذیری یا آپتایم همراه با قابلیت اطمینان است که مدیریت کیفیت نگهداشت تأثیر بسزایی در این امر مهم دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تقریباً در هر صنعت و سازمانی باید کیفیت در نگهداری و تعمیرات یا به عبارتی نحوه راه‌اندازی و خدمات تجهیزات به سمت بهبود حرکت کند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

کارها و فعالیت‌های غیرضروری نگهداری و تعمیرات چگونه کارهای اضطراری و پیش‌بینی‌نشده را در تعمیرات اساسی برنامه‌ریزی کنیم؟ فعالیت های نگهداری و تعمیرات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×