عضویت / ورود
۸فرمان نگهداری و تعمیرات
آگوست 15, 2018
چک لیست ماژول های نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات
سپتامبر 8, 2018

چک لیست بهینه سازی نت پیشگیرانه(PMO)

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (preventive maintenance) اغلب در بسیاری از کارخانجات و سازمان‌ها یک راه و تاکتیک بسیار ناکارآمد است. به‌طورمعمول، شاهد این هستیم که برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) به‌جای یک مسیر تحلیلی، تبدیل‌شده است به یک مسیر تکراری با درخواست‌های تکراری.

بسیاری از وظایف و فعالیت‌های نت پیشگیرانه (preventive maintenance) در حال انجام است، درحالی‌که تجهیزات و ماشین‌آلات دارای خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده (downtime)می‌باشند، زیرا این چگونگی تنظیم و برنامه‌ریزی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه است که این نتیجه را شکل می‌دهد و هیچ‌کس تابه‌حال سؤالی در مورد این‌که آیا هنوز این برنامه‌ها موردنیاز می‌باشند یا خیر،نپرسیده است!

آنچه شما می‌توانید انجام دهید، چیست؟

شما باید از یک سیستمی استفاده کنید که به شما اجازه دهد همه فعالیت‌های نت پیشگیرانه را برای تمام تجهیزات، بر اساس یک مسیر استاندارد و بهره‌ور بهینه کنید. هنگامی‌که شما این کار را انجام می‌دهید، تصمیم‌گیری در مورد وظایف نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (preventive maintenance) سازمان،( حفظ، تغییر و یا از بین بردن آن‌ها) آسان خواهد شد.این سیستم را بهینه‌سازی نت پیشگیرانه یا PMO می‌نامیم.

برخلاف سایر استراتژی‌ها و تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات هیچ استانداردهای بین‌المللی برای بهینه‌سازی نت پیشگیرانه (PMO) وجود ندارد. یک جستجوی سریع با استفاده از اصطلاح بهینه‌سازی نت پیشگیرانه (PMO) نشان می‌دهد که تعدادی از مقالات علمی در مورد این موضوع و طیف وسیعی از رویکردهای مختلف از طرف مشاوران و متخصصان در این زمینه وجود دارد.در مورد این استراتژی یا همان بهینه‌سازی نت پیشگیرانه (PMO) دو رویکرد متفاوت وجود دارد:

۱-رویکرد کمی یا تصادفی: در این رویکرد معمولاً از آمار، توابع، تحلیل ویبول، تجزیه‌وتحلیل مونت‌کارلو و یا از مدل مارکوف برای شبیه‌سازی احتمال‌های شکست و عواقب آن در طی زمان استفاده می‌شود.

۲-رویکرد کیفی:بر اساس این رویکرد ، اغلب مفاهیم و رویه‌ها بر اساس نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) اجرا می‌شود، اما تفاوت در این است که در بهینه‌سازی نت پیشگیرانه به دنبال دستیابی به نتایج سریع‌تر از رویکرد استراتژی RCM هستیم.

رویکردی که من انتخاب کرده‌ام و بسیاری از متخصصان در این زمینه آن را تائید می‌کنند، رویکرد کیفی می‌باشد. اعتقاد بنده این است که رویکرد کمی به‌شدت بستگی به اطلاعات و داده‌های کامل و قابل‌اطمینان دارد.

رویکرد کمی تنها در صورتی می‌تواند موثر و مفید باشد که داده‌های مناسب و به‌ویژه داده‌های مربوط به خرابی‌های تجهیزات یا خرابی‌های قریب‌الوقوع در دسترس باشند، این در حالی است که ممکن است که در سازمان‌ها و ناوگان‌های بزرگ، تجهیزات اساساً یکسان و تحت شرایط عملیاتی یکسان عمل کنند.

ناگفته نماند که دو روش یا رویکرد بهینه سازی نت پیشگیرانه (کیفی و کمی) از این واقعیت بهره می‌برند که با اقدامات مربوطه در فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات فعلی، می‌توان چندین علت خرابی را هم‌زمان مشخص کرد و سپس با بررسی فهرست‌های علت خرابی به‌راحتی می‌توان وظایف تکراری را شناسایی و آن‌ها را بهینه کرد.

در این خصوص چک‌لیستی را تحت عنوان بهینه‌سازی نت پیشگیرانه (PMO) آماده کرده ایم که  می‌توانید از قسمت پایین آن را دانلود کنید.

اگر به دنبال بهینه کردن فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه سازمان خود و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهینه کردن نت پیشگیرانه هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

دو تفاوت اصلی PMO و RCM بهینه‌ سازی نت پیشگیرانه یا نت مبتنی بر قابلیت اطمینان؟

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×