عضویت / ورود
مشکلات و مسائل تکراری در ممیزی نگهداری و تعمیرات
نوامبر 21, 2018
چگونه کارهای اضطراری و پیش‌بینی‌نشده را در تعمیرات اساسی برنامه‌ریزی کنیم؟
نوامبر 25, 2018

چک‌لیست پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده

نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده چه نقشی در موفقیت یک سازمان تجهیز محور می‌تواند داشته باشد؟

نگهداری و تعمیرات بخش بسیاری مهمی از هر کسب‌وکار تولیدی و سازمان تجهیز محور است، مهم نیست که اندازه کسب‌وکار و سازمان چه اندازه باشد، کوچک باشد یا بزرگ، مهم این است که به کارگیری آن لازم و مورد نیاز است.

در این دنیای رقابتی مدرن، از زمان شروع حیات هرگونه دارایی، بیشترین ضرورت برای به حداکثر رسیدن عمر مفید دارایی لازم است و در ادامه آن، قابلیت اطمینان بالا نیز باید حاصل شود و نیز هزینه‌های سازمان به حداقل برسد.به‌طور خلاصه، نگهداری و تعمیرات مؤثر؛ توانایی افزایش سود و کاهش خرابی را برای سازمان در پی دارد.بنابراین برای داشتن یک نظام نگهداری و تعمیرات مؤثر و مفید، نگاه سیاست و استراتژی سازمان باید به سمت نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده باشد.

مهم‌ترین هدف نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده ایجاد اطمینان از حفظ و شرایط کارکردی دارایی‌ها توسط فعالیت‌های از پیش تعیین‌شده است که قبل از اینکه تجهیزات دچار خرابی کارکردی و شکست شوند، شناسایی و برطرف گردند.این فعالیت‌ها بر اساس استراتژی نگهداری و تعمیرات و در نظر گرفتن معیارهای هزینه، قابلیت دسترسی و قابلیت اطمینان تعریف و پیاده‌سازی می‌شوند.

چرا نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده باید در یک سازمان تولیدی و  تجهیز محور وجود داشته باشد؟

نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده، تمام کارخانه‌ها و تجهیزات موردنیاز را حفظ و نگهداری می‌کند.

نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده، یک برنامه کامل از تمام وظایف فردی که باید انجام شود را ارائه می‌دهد.

نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده، روشی است برای اطمینان از اینکه فعالیت و کارهای مؤثر نگهداری و تعمیرات انجام می‌شود.

نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده، فهرستی از فعالیت‌ها را برای جلوگیری از حوادث و وقایع مخرب محیط زیست ،نشان می‌دهد.

پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده مشخص می‌کند که:

چه چیزی باید حفظ، نگهداری و تعمیر شود؟

چگونه باید حفظ، نگهداری و تعمیر شود؟

چه زمانی باید حفظ، نگهداری و تعمیر شود ؟

آیا نگهداری و تعمیرات سازمان مؤثر است یا خیر؟

پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده تمام منابع موردنیاز را به‌آسانی در دسترس قرار می‌دهد و اختلال‌ها در عملیات را تا حد امکان کاهش می‌دهد. نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده از طریق کاهش فضای خالی یا غیرضروری باعث افزایش تولیدشده و هزینه‌ها را از طریق افزایش بهره‌وری کاهش می‌دهد. کاهش هزینه‌ها نیز می‌تواند از طریق بهبود بهره‌وری و ارتقاء دارایی‌ها حاصل شود.
درمجموع با پیاده‌سازی نت برنامه‌ریزی‌ شده، افزایش سطح خروجی سازمان، کیفیت، عملکرد و بهره‌وری برای سازمان حاصل می‌شود.

سازمان‌هایی که قصد پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده رادارند باید به‌صورت مرحله‌ای، آیتم‌ها و گام‌های نگهداشت برنامه‌ریزی‌شده را درک و پس‌ازآن اجرا کنند، این گام‌ها نیز برای همه سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت مشابه می‌باشد، تنها تفاوت در نحوه و چگونگی اجرای آن‌ها با توجه به بزرگی و کوچکی سازمان می‌باشد.

به‌طورمعمول پیاده‌سازی یک سیستم نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده با کمک یک مشاور در کنار تیم نگهداری و تعمیرات انجام می‌شود که وجود این شخص باعث می‌شود که در کمترین زمان ممکن، بهترین نتایج در خصوص پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌ شده، برای سازمان به وقوع پیوندد.

قبل از اینکه نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده را در سازمان خود پیاده‌سازی کنید، پیشنهاد می‌کنم چک‌لیست زیر را مشاهده کنید.

اگر به دنبال پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×