عضویت / ورود
به‌کارگیری و مزایای تفکیک فرآیند نگهداری و تعمیرات
مارس 12, 2019
نکات کلیدی تحلیل علل ریشه ای خرابی
مارس 28, 2019

نگهداری و تعمیرات پیشبینانه یا بازرسی؟

نگهداری و تعمیرات پیشبینانه در مقابل بازرسی برای شناسایی حالت شکست

 

برای شناسایی نقص یا حالت شکست نگهداری و تعمیرات پیشبینانه مناسب‌تر است یا بازرسی؟

برخی مواقع  یک سردرگمی در مورد روش مناسب برای بررسی وجود یک حالت شکست به وجود می‌آید:

آیا باید بازرسی حسی را انجام دهم؟

 آیا باید بازرسی کمی را انجام دهم؟

یا اینکه یک یا چند تکنیک پایش وضعیت را انتخاب کنیم؟

شاید باید ترکیبی از این روش‌ها و تکنیک‌ها را برای به حداکثر رساندن احتمال شرطی برای پیدا کردن نقص در نظر بگیرم!

چطور می‌توانم یک حالت شکست، نقص یا شکست بالقوه را به‌گونه‌ای شناسایی کنم تا حداکثر زمان را برای زمان‌بندی و برنامه‌ریزی به‌منظور توسعه رویه‌های کاری، ایجاد دستور کار، سفارش قطعات و تکمیل کار قبل از احتمال شکست، ایجاد شود؟

این‌ها سؤالاتی است که ممکن است برای افرادی که به دنبال شناسایی و تشخیص نقص یا حالت شکست باشند مطرح شود.

 برای جواب این سؤالات به توضیح مختصری درباره انواع بازرسی‌ها و چگونگی تکمیل آن‌ها، همچنین نگهداری و تعمیرات پیشبینانه می‌پردازیم که با این توضیحات مختصر مشخص می‌شود که کدام راه و روش برای شناسایی شکست‌های بالقوه مناسب‌تر است.

 

انواع تکنیک‌های بازرسی

بازرسی‌های حسی

بازرسی‌های حسی به مدت طولانی در بسیاری از سازمان‌ها به‌عنوان ستون فقرات هر برنامه بازرسی خوب و پایه و اساس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و برنامه‌ریزی‌شده در نظر گرفته‌شده است و اعتقاد بر این است که فرستادن فردی که اغلب به‌اندازه کافی برای بازبینی مشکلات مربوط به تجهیزات و ماشین‌آلات درگیربوده است، منجر به شناسایی نقص‌ها در زمان زیادی برای کاهش هزینه‌های ناخواسته نگهداری و تعمیرات می‌شود. یک بازرس از دیدن، صدا شنیدن ،بوییدن و لمس کردن برای تعیین اینکه آیا چیزی از زمان آخرین بازرسی تغییر کرده است یا خیر، استفاده می‌کند. هر تغییری می‌تواند ثبت‌شده، گزارش‌شده و توسط یک کارشناس بررسی شود.

درحالی‌که مزایای زیادی جهت ارسال یک فرد برای انجام بازرسی‌های حسی وجود دارد، اما این روش دارای نقص‌های بسیاری است که هرگز نباید به‌عنوان ستون فقرات برنامه بازرسی موردتوجه قرار گیرد. بازرسی‌های حسی به‌طورمعمول تنها می‌توانند واضح‌ترین و جدی‌ترین مشکلات و نقص‌ها را شناسایی کنند و برای شناسایی نقایص و شکست‌های بالقوه یا زودهنگام تجهیزات و ماشین‌آلات امکان‌پذیر نیست.

بازرسی‌های کمی

بازرسی‌های کمی می‌توانند اطلاعات مفیدی را در مورد تولید داده‌ها برای روند و تعیین چرخه یک حالت شکست ارائه دهند. بازرسی‌های کمی، نیاز به افرادی دارند تا چیزی را اندازه‌گیری کنند و همچنین بازرسی‌هایی بسیار معمولی مانند اندازه‌گیری درجه حرارت یک پمپ یا موتور و یا اندازه‌گیری ضخامت لاستیک ماشین‌آلات معدنی و غیره می‌باشند. این اندازه‌گیری‌ها، داده‌هایی را به واحد برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات ارائه می‌دهد که به اقدامات نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده بیشتر کمک می‌کند.

روش بازرسی کمی جزئیات محدود را ارائه می‌دهد و معمولاً در راستای اندازه‌گیری‌های مورد انتظار است. البته این را بدانید که یک بازرسی کمی در فرکانس بازرسی مناسب به‌ندرت یک اندازه‌گیری را که بیش‌ازحد محدود در یک بازه حداقل و حداکثر است، انجام خواهد داد.

نگهداری و تعمیرات پیشبینانه به‌عنوان یک تکنیک بازرسی نقص یا شناسایی حالت شکست

همان‌طور که می‌دانید پایش وضعیت، به‌عنوان نگهداری پیشبینانه (PdM) شناخته‌شده است، استفاده از تکنیک‌های پایش وضعیت، کنترل فرایند آماری و یا عملکرد تجهیزات برای تشخیص زودهنگام و از بین بردن نقص‌ها و شکست‌های بالقوه تجهیزات می‌تواند به کاهش توقفات برنامه‌ریزی نشده و هزینه‌های غیرضروری منجر شود.

به‌طورکلی، شما باید این رویکرد را به‌کارگیرید درحالی‌که تجهیزات به‌طور طبیعی در حال کار کردن و در دسترس هستند، یا با ضعف کوچکی همراه و در حالت بهره‌برداری هستند. هدف از این رویکرد یافتن نقص‌هایی از طریق روش‌های بازرسی است، درحالی‌که دستگاه یا تجهیز در حالت عادی مشغول به کار است.

استفاده از نگهداری و تعمیرات پیشبینانه و یا تکنیک‌های پایش وضعیت در دسترس، به شما امکان می‌دهد تا وضعیت قطعات و تجهیزات و وجود نقص‌هایی را که قبلاً شناسایی آن‌ها غیرممکن بوده است، امکان‌پذیر شود. یک مثال از مزیت این تاکتیک با توجه به بازرسی‌های کمی و بازرسی‌های حسی استفاده از آنالیز ارتعاشات برای تعیین وجود نقص در یک تجهیز چرخشی است.

برای شناخت بیشتر در مورد نگهداری و تعمیرات پیشبینانه(Pdm) می‌توانید مقاله هر آنچه باید در مورد نگهداری و تعمیرات پیشبینانه بدانیم را مطالعه کنید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

هر آنچه باید درباره نگهداری و تعمیرات پیش بینانه بدانیم

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×