عضویت / ورود

استانداردPAS 55:1

استاندارد PAS 55 استانداردی است بین‌المللی که  چشم‌اندازی از سیستم‌های مدیریتی برای مدیریت کردن دارایی‌ها را ارائه می‌دهد. اولین نسخه انتشار این استاندارد در سال،۲۰۰۳ با توجه به تقاضای صنعت بوده و پس‌ازآن با تغییراتی، نسخه PAS 55-2008 آن منتشرشده است. این استاندارد در مشورت با تعداد زیادی از سازمان‌های بین‌المللی و افراد از طیف وسیعی از صنایع فعال و کارآمد درزمینهٔ مدیریت دارایی ازجمله موسسه مدیریت دارایی (IAM) توسعه‌یافته است.

این استاندارد برای کلیه سازمان‌های دارایی محور و انواع دارایی قابل‌استفاده است و در حال حاضر بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند. مشخصات و الزامات این استاندارد در بسیاری از صنایع اعم از سازمان‌های آب و برق، حمل‌ونقل، تولیدی، معدنی، نفت و گاز و پتروشیمی، سازمان‌های دفاعی، داروسازی، صنایع سنگین و بسیاری دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از PAS 55 مزایای زیادی ازجمله موارد زیر را برای سازمان‌های دارایی محور به ارمغان می‌آورد:

  • افزایش رضایت مشتری از بهبود عملکرد و کنترل ارائه خدمات
  • کاهش هزینه‌های سازمان
  • بهبود مدیریت ریسک
  • بازدهی بهتر سرمایه‌گذاری
  • افزایش ایمنی و سلامت محیط‌زیست
  • پایداری و عملکرد بهتر
  • بهبود در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت
  • افزایش ارزش سهام سازمان
  • افزایش رضایت کارکنان
  • بهبود زنجیره تأمین

همان طور که توضیح دادیم، استانداردPAS 55 برای هر سازمانی که دارایی‌های فیزیکی عامل اصلی و حیاتی آن سازمان در دستیابی به اهداف است، قابل پیاده‌سازی و  اجرا می‌باشد.قسمت اول استاندارد PAS 55 ، الزامات سیستم مدیریت دارایی را برای مدیریت دارایی‌های فیزیکی و سیستم‌های دارایی در طول دوره‌های زندگی آن‌ها مشخص می‌کند.قابل‌ذکر است که مدیریت دارایی‌های فیزیکی به‌طور غیرمستقیم مرتبط با مدیریت سایر انواع دارایی‌ها است و این انواع دارایی‌ها در سیستم مدیریت تأثیر مستقیم بر مدیریت دارایی‌های فیزیکی دارند.
به‌عنوان‌مثال: مدیریت چرخه عمر دارایی‌های فیزیکی به‌شدت وابسته به اطلاعات و دانش، دارایی‌های انسانی و منابع مالی است و اغلب تأثیر قابل‌توجهی بر رضایت‌مندی مشتری دارد.

پیاده‌سازی و اجرای استانداردPAS 55 نشان می‌دهد که  شما سطح بالایی را در مدیریت چرخه عمر دارایی‌های فیزیکی خود اجرا کرده‌اید.

بنابراین قسمت اول استانداردPAS 55، مدیریت دارایی را به‌عنوان فعالیت‌های منظم و شیوه‌های هماهنگ شده توصیف می‌کند که از طریق آن‌ یک سازمان می‌تواند به‌طور مطلوب و پایدار، عملکرد دارایی‌ها و سیستم‌های دارایی ، ریسک‌ها و هزینه‌های آن را در طول عمر به‌منظور دستیابی به برنامه استراتژیک سازمانی خود، مدیریت کند و قسمت دوم pass 55 دستورالعمل‌های این قسمت را توضیح می دهد.

محتویات قسمت اول استاندارد PAS 55 عبارت‌اند از:
مقدمه
دامنه کاربرد
 انتشارات مرجع
اصطلاحات و تعاریف
سیستم مدیریت دارایی موردنیاز
نیازهای عمومی
سیاست مدیریت دارایی
استراتژی مدیریت دارایی، اهداف و برنامه
امکانات و کنترل منابع مالی
اجرای طرح مدیریت دارایی‌ها
ارزیابی عملکرد و بهبود
بررسی مدیریت

در اینجا، قسمت اول استاندارد PAS 55-2008 ،برای افرادی که در این حوزه فعالیت دارند ایجادشده است که می‌توانید آن را دانلود کنند:

×