عضویت / ورود
ارزش‌های سازمانی
آوریل 18, 2018
آیین ها و رویه ها
آوریل 18, 2018

الگوهای سازمانی

الگوها

الگوها افرادی در سازمان هستند که خصایصی از خود بروزمی‌دهند که برای ما جذابیت دارند و در انجام کسب‌وکارها می‌توانیم از این خصایص استفاده کنیم. این الگوها معمولاً نزدیک یا در رأس سازمان قرار دارند، چراکه در فرهنگ سازمان موفق عمل کرده‌اند.آن‌ها سبک‌رفتاری موفقی را در فرهنگ کسب‌وکار به نمایش می‌گذارند که ما نیز می‌خواهیم از همان سبک پیروی کنیم.

سه جزء اصلی الگو:

 • افراد در رأس سازمان

اکثر افرادی که الگو قرار می‌گیرد در رأس یا نزدیکی رأس هرم سازمان قرار دارند.

 • افراد موفق در فرهنگ سازمان

الگوها علاوه بر اینکه در بسیاری از موارد موفق هستند ، بلکه در فرهنگ کنونی موفق‌اند.

 • سبکی که می‌توانیم خود را با آن وفق دهیم

اگر به‌راستی می‌خواهیم فردی را در نقش الگو برگزینیم، نه‌تنها باید در چشم ما موفق جلوه کند، بلکه اتخاذ سبک مدیریتی آن‌ها باید برای ما آسان باشد.

 

الگوهای بد

هر فردی الگوی مثبتی نیست.گاهی اوقات این اقبال راداریم با افرادی روبرو شویم که آن‌ها را (نمونه‌های بد خوب) می‌نامیم. این‌ها افرادی هستند که می‌توانند به آن‌ها نگاه کنیم و بگوییم (این فردی است که من نمی‌خواهم مانند او رفتار کنم).

اگر واکاوی کنید که چرا چنین احساسی دارید و رفتارهایی را در پیش بگیرید که مثبت هستند و با ذات شما سازگاری بیشتری دارند، آن‌وقت می‌توانم بگویم که این افراد خدمت بزرگی به شما کرده‌اند. آن‌ها الگویی را به شما نشان دادند که شما تصمیم گرفتید او را نپذیرید و الگویی با رفتار مثبت‌تر( و متضاد) را جایگزینش کنید.

ایجاد الگوها

الگوها ایجاد می‌شوند، زاده نمی‌شوند. رفتاری را که می‌خواهید سازمان از آن الگوبرداری کند مشخص کنید، سپس کارهای مهم را به افرادی بسپارید که این رفتار را از خود بروز می‌دهند تا بتوانند رفتار مدنظر را آشکارا به نمایش بگذارند و همگان از آن‌ها تقلید کنند.

نکته مهمی که نباید از قلم بیفتد این است که رهبر سازمان یا سایت باید خواهان انجام تغییر باشد.

راه دیگر، که پرکاربردتر از روش قبل است، این است که افرادی را از بیرون وارد سازمان کنیم که رفتار فرهنگی جدید را به نمایش می‌گذارند. این افراد قادرند الگوهای قدیمی را که نمی‌توانند با روش جدید کار وفق پیدا کنند، کنار بگذارند و آن‌هایی را که تطبیق یافته‌اند، ارتقا دهند. سپس سازمان این مدیران جدید را موفق قلمداد می‌کند و بنا به تعریف الگو ، از آن‌ها تقلید می‌شود.

نقش مشاور در ایجاد الگو

مشاوران می‌توانند الگو باشند، اما محدودیت‌هایی وجود دارد. بخشی ازآنچه مشاوران وارد این فرایند می‌کنند، تفکر استراتژیک است که براثر فعالیت‌های روزمره تضعیف نشده است. مشاوران می‌توانند مفاهیم جدیدی را وارد کنند که از چشم‌انداز و اهداف کلی سازمان پشتیبانی می‌کند. آن‌ها تجربیاتی بسیار ارزنده‌ای دارند که می‌تواند ارزش واقعی بیافریند. همچنین می‌توانند آموزش و هدایت لازم برای کمک به شروع طرح تغییر عمده را فراهم کنند.

می‌توانید مشاوری داشته باشید که الگوی تغییر فرایند نیز باشد؛ اما باید منابعی را درون سازمان تربیت کنید تا قبل از اینکه مشاوران سازمان را ترک کنند، مسئولیت کارها را بر عهده بگیرند؛ به‌بیان‌دیگر، در روزهای پایانی کار، مشاوران باید بتوانند این منابع درونی را آموزش دهند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه ها

 1. زهرا گفت:

  سلام
  منبع این مقاله را میشه بفرمایید؟

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   مطلب بهبود فرهنگ نگهداشت سازمانی خلاصه‌ای از کتاب بهبود نگهداشت و قابلیت اطمینان از طریق تغییر فرهنگی اثر استیون توماس و ترجمه دکتر بانکی،دکتر زواشکیانی و مهندس ربیعی می‌باشد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×