عضویت / ورود
ساختار شکست یا خرابی در مدیریت نگهداری و تعمیرات
نوامبر 8, 2018
اینترنت چیزهای(اشیا) صنعتی-IIOT
نوامبر 13, 2018

چک‌لیست بهبود کنترل موجودی انبار قطعات یدکی

چک‌لیست بهبود کنترل موجودی انبار قطعات یدکی

مدیریت و کنترل موجودی قطعات یدکی تقریباً برای اکثر صنایع و سازمان‌های تجهیز محور ضروری است. همان‌طور که یک فروشگاه خرده‌فروشی بدون اقلام در قفسه‌ها خطر از دست دادن مشتریان را پیش رو خواهد داشت، همچنین با انبار کردن بیش ‌ازحد اقلام هزینه‌های فروشگاه خود را افزایش می‌دهد، در سازمان‌های تجهیز محور و واحدهای نگهداری و تعمیرات نیز، عدم مدیریت مناسب موجودی می‌تواند در بهترین حالت از دست دادن سود خالص و در بدترین حالت خطرات ایمنی و محیط زیستی را در پی داشته باشد. درواقع تصمیم به‌منظور بهینه‌سازی سیستم کنترل موجودی قطعات یدکی، یک‌روند ارزشمند است که به دیگر جنبه‌های عملیات و مدیریت نگهداری و تعمیرات کمک می‌کند.
بهینه‌سازی موجودی قطعات یدکی به معنای تعادل هزینه ذخیره قطعات با داشتن قطعات یدکی کافی برای انجام نگهداری و تعمیرات می‌باشد .

همان‌طور که می‌دانید عدم وجود قطعه یدکی باعث توقف خط تولید یا سازمان می‌شود و سود خالص سازمان را به‌واسطه تولید ازدست‌رفته کاهش می‌دهد، موجودی بیش‌ازحد نیز منجر به هزینه‌های بالای نگهداری و تعمیرات و کاهش سود سازمان نیز می‌شود.بنابراین انبارها می‌توانند تأثیر زیادی بر عملکرد عملیات یک سازمان داشته باشند، درنتیجه برای همین است که کنترل انبار قطعات یدکی برای بسیاری از سازمان‌ها ضروری است.

یک از موارد رقابتی اکنون سازمان‌ها بهبود کنترل موجودی انبار و بهبود مدیریت قطعات و مواد مصرفیMRO می‌باشد.کنترل موجودی انبار قطعات یدکی یک علم است نه یک مهارت، اما اکثر سازمان‌ها مخصوصاً سازمان‌های کوچک از نگاه مهارتی به آن نگاه می‌کنند و درنتیجه مدیران با چالش مدیریت ده‌ها یا صدها هزار مورد مواجه می‌شوند که هرکدام با ویژگی‌های خاص خود، نیاز به محاسبات پیچیده و وقت‌گیر دارند.در این سازمان‌ها بدون روش و ابزارهای تحلیلی قوی، کنترل موجودی انبار قطعات یدکی و مدیریت آن به یک کار غیرممکن تبدیل می‌شود که منجر به افزایش سریع میزان موجودی یا کمبود قطعات یدکی حیاتی می‌شود. ما در اینجا چک‌لیستی را آماده کرده‌ایم در خصوص مواردی که باعث بهبود کنترل موجودی انبار قطعات یدکی می‌شود که درنهایت سودآوری و پیشبرد سازمان را می‌تواند در پی داشته باشد.

اگر به دنبال بهبود کنترل موجودی قطعات یدکی و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنترل موجودی قطعات یدکی هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×