عضویت / ورود
maintenance activity
فعالیت های نگهداری و تعمیرات
جولای 1, 2018
الگوهای شکست تجهیزات
جولای 8, 2018

شاخص MTBF یا متوسط زمان بین خرابی‌ها،اندازه‌گیری میزان قابل‌اعتماد بودن قطعه، تجهیز یا دارایی فیزیکی است که زمان بین شکست‌های ذاتی یک سیستم مکانیکی و الکترونیکی یا سایر سیستم ها را در حین عملیات عادی نشان می‌دهد و از نسبت ساعت کاری تجهیز به تعداد توقفات ناشی از خرابی یا شکست به دست می‌آید.

هدف اصلی از محاسبه آن نمایش و تحلیل قابلیت اطمینان تجهیزات است و از آن به‌عنوان یک معیار و سنجه  قابلیت اطمینان کمی و نیز یک ابزار کلیدی در مراحل طراحی و تولید بسیاری از محصولات استفاده می‌شود.

کاربردهای MTBF

  • اولین کاربرد شاخص MTBF تعیین فرکانس فعالیت جستجوی شکست می‌باشد.

فعالیت‌هایی که به‌منظور کنترل وضعیت خراب یا سالم بودن قطعه یا تجهیز در همان لحظه به کار می‌روند، فعالیت‌های جستجوی شکست نامیده می‌شوند.برای اجرای این فعالیت‌ها به‌صورت مستمر به یک‌فاصله زمانی برای شناسایی شکست یا خرابی احتیاج داریم که به این فاصله زمانی، فرکانس فعالیت جستجوی شکست گفته می‌شود.بهترین رویکرد برای تعیین فرکانس، استفاده از شاخص MTBF یا همان متوسط زمان بین خرابی‌ها می‌باشد.

  • در راستای خرید دو قطعه متفاوت که برای کاربرد مشابهی باید انتخاب شوند به کار گرفته می‌شود.

شاخصMTBF مبنایی را برای مقایسه دو قطعه متفاوت که هر دو تابع الگوی شکست تصادفی باشند، ایجاد می‌نماید.اگرچه این شکست در هر دو مورد تصادفی باشد تجهیز و قطعه‌ای که MTBF بالاتری دارد احتمال شکست پایین‌تری در هر دوره خواهد داشت و برای خرید انتخاب مناسبی است.

  • متوسط زمان بین خرابی‌ها برای کمک در تصمیم‌گیری در مورد حالات شکست که فقط دارای پیامدهای عملیاتی و غیرعملیاتی هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شاخصMTBF در اینجا مشخص می‌کند که نگهداری و تعمیرات زمان‌بندی‌شده مفید است یا خیر، درواقع به ما کمک می‌کند که تصمیم بگیریم نیاز به انجام فعالیت‌های زمان‌بندی‌شده وجود دارد یا خیر.

  • در راستای ارزیابی راندمان کلی برنامه نگهداری و تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از راه‌های ارزیابی راندمان کلی برنامه نگهداری و تعمیرات، پیگیری و ردیابی متوسط زمان بین خرابی‌های هر تجهیز یا همان  شاخص MTBF است.

  • متوسط زمان بین خرابی‌ها برای کمک در تعیین میزان مطلوب دسترس‌پذیری یک ابزار محافظ به کار گرفته می‌شود.

شاخص MTBF در این مورد زمانی به کار می‌رود که طبیعت و پیامد شکست انجام یک تحلیل دقیق و کامل را ضروری سازد.

  • برای بررسی اصلاحات پیشنهادی در زمینه طراحی می‌توان از متوسط زمان بین خرابی‌ها استفاده نمود.

شاخص MTBF نیز برای انجام یک بررسی دقیق درباره اصلاحات پیشنهادی طراحی یا بازطراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد و مشخص می‌کند که طراحی آیا ازنظر اقتصادی توجیه دارد یا خیر.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

سه شاخص کلیدی خرابی MTBF،MTTF،MTTR تفاوت و رابطه سه شاخص کلیدی MTBF،MTTF،MTBR نکات شاخص میانگین زمان بین خرابی‌ ها شاخص MTBF “متوسط زمان بین خرابی‌ها”

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×