عضویت / ورود
شاخص MTBF “متوسط زمان بین خرابی‌ها”
ژانویه 28, 2019
قابلیت دسترسی یا قابلیت اطمینان؟
ژانویه 30, 2019

نکات شاخص میانگین زمان بین خرابی‌ ها

نکات مهم شاخص MTBF (میانگین زمان بین خرابی ها)

با توجه به تعریف شاخص میانگین زمان بین خرابی ها و نحوه محاسبه آن در مقاله تعریف شاخص MTBF ،نکات اساسی و کلیدی در تعریف و نحوه محاسبه شاخص MTBF وجود دارد که در این محتوا به آن‌ها می‌پردازیم:

 

 • شاخص میانگین زمان بین خرابی ها برای سیستم یا دارایی‌هایی اندازه‌گیری می‌شود که قابلیت تعمیر دارند و برای دارایی‌هایی که به‌طور معمول قابلیت تعمیر برای آن‌ها وجود ندارد، مانند یک لامپ یا برد الکتریکی این شاخص قابل‌محاسبه نیست و می‌توانیم از شاخص متوسط زمان کار بدون شکست (MTTF) برای آن‌ها استفاده کنیم.
 • شاخص میانگین زمان خرابی ها برای شکست‌ها یا خرابی‌هایی محاسبه می‌شود که سیستم از شرایط اولیه، طراحی و کارایی خارج و جهت بازگردانی و تعمیر، متوقف می‌شود.بنابراین توقفات ناشی از نگهداری و تعمیرات پیش کنشی، فالت ها یا خطاهای کوتاه‌مدت که منجر به تعمیر نمی‌شوند و موارد دیگر شامل تعریف میانگین زمان خرابی نمی‌شود.همچنین با توجه به بازرسی‌های انجام‌شده، توقف تجهیز جهت اقدام اصلاحی، شامل توقف فنی برای محاسبه MTBF نمی‌شود.
 • یکی از نکات اصلی دیگر در محاسبه صحیح شاخص MTBF بازه زمانی یا فرکانس زمانی محاسبه می‌باشد.بسیار شاهد این هستیم که این شاخص در سازمان‌های زیادی به‌صورت بازه زمانی ۱ ماهه ،۲ماهه یا نهایتاً ۳ ماهه محاسبه و تحلیل می‌شود.معمولاً اگر این نتایج، مخصوصاً نتایج محاسبه بر مبنای تناوب زمانی ۱ ماهه بر روی نمودار منتقل شود،شاهد یک ‌روند متناوب افزایشی و کاهشی یا سینوسی هستیم.با توجه به این نوع روند که در اکثر سازمان‌ها می‌توانیم آن را مشاهده کنیم چگونه می‌توانیم شاخص میانگین زمان بین خرابی را تحلیل کنیم و از نتایج در راستای بهبود و تعالی نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان تجهیزات گام برداریم.با توجه به این موضوع، اگر بازه زمانی برای محاسبه این شاخص را به‌صورت حداقل۶ماهه تعریف کنیم، می‌توان این شاخص عملکردی را به‌طور کاربردی مورد تجزیه‌وتحلیل قرارداد و از نتایج به‌دست‌آمده به‌طور مؤثر در سازمان خود استفاده کنیم، البته با توجه به اینکه استاندارد ۱۴۲۲۴ ISO، این شاخص را مورد بررسی قرار داده، اما در این مورد صحبتی نکرده است.
 • شاخص میانگین زمان بین خرابی ها همان‌طور که در استانداردISO14224 به آن اشاره‌شده است برای سطوح ساختاری(Taxonomy) 6تا۸ قابل‌محاسبه می‌باشد.این سه سطح عبارت‌اند از:۱-کلاس تجهیزات۲-زیرسیستم یا بخش ۳-آیتم قابل نگهداری و تعمیر.بنابراین محاسبه و تحلیل شاخص میانگین زمان بین خرابی برای سایر سطوح معنایی ندارد.در اکثر ارزیابی‌های نگهداری و تعمیرات سازمان‌ها شاهد این هستیم که این شاخص برای کارخانه یا خط تولید محاسبه‌شده است،محاسبه این شاخص برای کارخانه و خط تولید اشتباه است و فقط می‌توانیم MTBF را برای این ۳ سطح نام‌برده محاسبه و تحلیل کنیم.
 • هدف‌گذاری یا تارگتینگ برای شاخص میانگین زمان بین خرابی ها در اکثر سازمان‌های کشورمان و نگهداری سوابق آن برای یک بازه مشخص، به‌غیراز مواردی محدود مانند طراحی و ساخت تجهیزات برای بهبود وضعیت ساخت تجهیز صحیح نیست.بلکه دنبال کردن روند این شاخص است که می‌تواند تحلیل درستی از وضعیت نگهداری و تعمیرات ارائه دهد.بنابراین در تعریف و تحلیل شاخص میانگین زمان بین خرابی باید روند رفتاری خرابی‌های تجهیز، آیتم و سیستم را مدنظر داشت تا موقعیت مناسب برای تحلیل ایجاد شود.البته سازمان‌هایی هم بنا به ممیزی سیستم مدیریت کیفیت مجبور هستند که اگر این شاخص را در سازمان خود تعریف می‌کنند تارگت هم برای آن در نظر بگیرند.هدف‌گذاری یا تارگتینگ برای این مورد و با این منظور، ایرادی ندارد و می‌تواند انجام شود.

اگر در مورد شاخص MTBF یا سایر شاخص‌های نگهداری و تعمیرات سؤالی دارید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

سه شاخص کلیدی خرابی MTBF،MTTF،MTTR تفاوت و رابطه سه شاخص کلیدی MTBF،MTTF،MTBR شاخص MTBF “متوسط زمان بین خرابی‌ها” کاربردهای شاخصMTBF

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

4 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  ۱- منmtbf را برای تک تک تجهیزات محاسبه کردم. آیا می توان برای بیان mtbf کل تجهیزات از میانگین mtbf تک تک تجهیزات استفاده کرد؟
  ۲- mtbf تجهیزی که در دوره محاسبه شاخص اصلا خرابی ندارد برابر با مدت زمان کارکرد در آن دوره است؟ این تجهیز در mtbf کل تجهیزات چه تاثیری دارد؟

  • هادی داوری گفت:

   درود بر شما
   دوست عزیز قبل از اینکه شاخصMTBF را محاسبه کنید هدف از محاسبه آن را مشخص کنید که معمولاً هدف اصلی از محاسبه آن نمایش و تحلیل قابلیت اطمینان تجهیزات در نظر گرفته می‌شود، بنابراین زمانی که شما میزان قابلیت اطمینان را در هر کلاس از تجهیزات یا بخش یا آیتم قابل نگهداری و تعمیرات می‌خواهید بسنجید و تحلیل کنید، میانگین گرفتن از MTBF تجهیزات کاری اشتباه و بی‌معنا است. فراموش نشود این شاخص فقط برای ۳ سطح ۶ تا ۸ قابل‌محاسبه است و محاسبه آن برای سطوح بالاتر، اشتباه است. شما می‌توانید در لینک زیر مثال‌های این ۳ سطح را ملاحظه کنید.
   https://hadidavari.com/taxonomy/
   در رابطه با سؤال محاسبه شاخص تجهیزی که در دوره محاسبه شاخص اصلاً خرابی ندارد، حواستان به این موضوع باشد که بهتر است این شاخص را در بازه زمانی حداقل ۶ ماهه تعریف و تحلیل کنید چون بنا به نوع خرابی‌ها و فعالیت‌های نت برنامه‌ریزی‌شده ممکن است در یک ماه خرابی در تجهیزی نداشته باشید اما در ماه بعدی چندین خرابی داشته باشید. نکته بعدی اینکه شاخص را برای تجهیزاتی محاسبه کنید که از اهمیت برخوردارند و به‌عنوان تجهیزات مهم و حیاتی برای سازمان محسوب می‌شوند.

 2. خسروی گفت:

  سلام وقت بخیر
  مقاله درخصوص mtbf مطلبی نوشته بودین که فکر می کنم باهم متناقض باشه می خواستم بشتر توضیح بدین
  ممنون
  ….توقف تجهیز جهت اقدام اصلاحی، شامل توقف فنی برای محاسبه MTBF نمی‌شود.
  ….سوابق نشان می‌دهد که در زمان standby،هنگامی‌که کمپرسور مطابق با برنامه، تحت بازرسی و تست قرارگرفته است،۳ تعمیر اصلاحی به مجموع ۸ ساعت بر روی آن انجام شده است.
  ۵۰=۴۲+۸=Down time
  (ساعت)۱۳۷=MTBF=2880/21

  • هادی داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   این مثال در محتوای تعریف شاخص MTBF آورده شده
   مطابق با تعریف مدیریت نگهداری و تعمیرات و استانداردهای ISO14224، EN15341 و EN13306 که اصطلاحات و واژگان نگهداری و تعمیرات را شرح می‌دهد، نگهداری و تعمیرات اصلاحی، اقدامات و فعالیت‌هایی است که پس از شناسایی خرابی انجام می‌شود و هدف آن بازگرداندن دارایی به شرایطی است که می‌تواند کارکردهای مدنظر را انجام دهد.نت اصلاحی می‌تواند به دو شکل “نت اصلاحی فوری” (که در آن کار بلافاصله پس از شناسایی شکست شروع می‌شود) و “نت اصلاحی معوق” (که در آن کار با تکیه‌بر مجموعه‌ای از قوانین نگهداری و تعمیرات به تأخیر می‌افتد) تقسیم شود.
   نت اصلاحی فوری به‌عنوان نت واکنشی، از نوع خاموشی برنامه‌ریزی نشده نگهداری و تعمیرات است و اما نت اصلاحی معوق، درست است که بلافاصله تجهیز متوقف نمی‌شود چراکه باید برنامه‌ریزی برای تأمین منابع آن در نظر گرفته شود اما نکته در این است که ما نمی‌توانیم زمان این تعمیر را چون از قبل به‌واسطه یک بازرسی و تست یا درخواست تشخیص داده‌شده است به‌عنوان یک خاموشی برنامه‌ریزی‌شده که زیرشاخه نت از پیش تعیین‌شده است، محسوب کنیم و زمان تعمیر تجهیز بازهم در این حالت جز زمان‌های خاموشی برنامه‌ریزی نشده نگهداری و تعمیرات محسوب می‌شود.
   واما نت اصلاحی با اقدام اصلاحی که به‌صورت خاموشی برنامه‌ریزی‌شده و در جهت تغییر قابلیت اطمینان یک دارایی است، متفاوت است و قطعاً زمان توقف این اقدام جز زمان‌های برنامه‌ریزی‌شده نت است و برای محاسبهMTBFدر نظر گرفته نمی‌شود.
   Table 4 — Timeline definitions استانداردISO14224:2016

   پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×