عضویت / ورود
الگوهای شکست تجهیزات
جولای 8, 2018
زمان‌های خاموشی برنامه‌ریزی نشده
کاهش زمان‌های خاموشی برنامه‌ریزی نشده
جولای 23, 2018

انواع قطعات یدکی و مواد انبارMRO

MRO

MRO

انواع قطعات یدکی و مواد انبارMRO

موجودی قطعات یدکی و مواد انبارMRO، بر اساس میزان مصرف و ارزش به ۳دسته عمده تقسیم می‌شود:

  • قطعات مصرفی
  • قطعات پرمصرف
  • قطعات کم‌مصرف

کم‌مصرف و پرمصرف بودن قطعه یدکی را بر اساس میزان مصرف ماهانه و خروج آن‌ها از انبار قطعات یدکی و مواد می‌توان مشخص کرد.به‌عنوان‌مثال؛ قطعات یدکی با مصرف بیشتر از یک عدد در ماه جز اقلام پرمصرف و قطعات یدکی با مصرف کمتر از یک عدد درماه جز اقلام کم‌مصرف قرار می‌گیرند.در اینجا به تعریف انواع اقلام انبار قطعات یدکی می‌پردازیم و تفاوت آن‌ها را از جنبه ارزش موجودی و مقدار بررسی می‌کنیم.

قطعات یدکی

۱-قطعات مصرفی: این قطعات به‌صورت روزانه یا هفتگی توسط واحد نگهداری و تعمیرات برای انجام فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات سازمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.میزان مصرف این نوع موجودی زیاد می‌باشد، اما ارزش و مقدار آن‌ها نسبت به سایر اقلام بسیار پایین است.ارزش این اقلام بین ۱تا۳ و مقدار آن‌ها ۲تا۵ درصد انبارMRO را شامل می‌شود.

۲-اقلام پرمصرف: میزان مصرف ابن اقلام نیز زیاد می‌باشد حتی مصارف برخی از آن‌ها در مقاطعی از سال مانند زمان تعمیرات اساسی افزایش می‌یابد.هزینه سفارش و زمان انتظار سفارش اقلام پرمصرف انبارMRO پایین می‌باشد،همچنین این اقلام دارای قیمتی پایین یا متوسط می‌باشند.قطعات یدکی پرمصرف معمولاً بین ۱۰تا۱۵ درصد کل ارزش موجودی‌های انبار قطعات یدکی یا همان انبارMRO را تشکیل می‌دهند. این اقلام همچنین ازلحاظ مقدار ۱۰تا۱۵ درصد کل موجودی انبار قطعات یدکی و مواد را شامل می‌شود.

۳-اقلام کم‌مصرف: اقلام کم‌مصرف انبارMRO معمولاً دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از دیگر اقلام متمایز می‌کند، این ویژگی‌ها عبارتند از؛ هزینه بالای سفارش، قیمت بالای خرید، زمان انتظار طولانی برای دریافت سفارش، کلیدی و حیاتی بودن برای تداوم تولید و دشواری در پیش‌بینی مصرف.

اقلام کم‌مصرف معمولاً بین۸۰تا۸۵ درصد کل ارزش موجودی انبار  را تشکیل می‌دهند که معمولاً این ۴۰تا۶۰ درصد این اقلام در ۳سال اخیر از انبار MRO خارج نشده‌اند و مصرفی نداشته‌اند.همچنین این اقلام بین ۸۰تا۸۵ درصد مقدار موجودی انبار قطعات یدکی و مواد را شامل می‌شوند.قطعات کم‌مصرف انبارMRO به ۲دسته قطعات کم‌مصرف کلیدی و قطعات کم‌مصرف غیرکلیدی تقسیم می‌شود. ارزش موجودی قطعات کم‌مصرف کلیدی بیشتر از قطعات کم‌مصرف کم اهمیت است، اما مقدار کلیدی‌ها در انبار قطعات یدکی  کمتر از غیرکلیدی‌ها می‌باشد.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۵ هزینه عدم کنترل موجودی قطعات یدکی و مواد ۶ گام اصلی طراحی و ساخت انبار قطعات یدکی ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت دوم ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت اول چک‌لیست رویه‌های انبارداری و کنترل موجودی قطعات یدکی انبارهای ذخیره سنجابی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×