عضویت / ورود
بهبود کارایی و کاهش هزینه های نگهداری وتعمیرات
بهبود کارایی و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
ژانویه 15, 2018

مراحل دستیابی به نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور

شیوه‌های نگهداری و تعمیرات

شیوه‌های نگهداری و تعمیرات

۱۰ گام دستیابی به  نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور

تولیدکنندگان و سازمان‌های تجهیز محور می‌دانند که روش‌های نگهداری و تعمیرات صحیح هزینه‌ها را کاهش می‌دهند و وضعیت تولید را با به حداقل رساندن خرابی بهینه می‌کنند. اما واقعیت این است که بسیاری از تولیدکنندگان و سازمان‌ها به‌خصوص سازمان‌های کوچک، اکثر فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات آن‌ها واکنشی است نه پیش کنشی. برخی از آن‌ها سن تجهیزات خود، فقدان قطعات یدکی و عدم دسترسی به‌سرعت سریع تولید در سازمان خود را مورد سرزنش قرار می‌دهند.

اما با پیاده‌سازی بهترین روش‌های نگهداری و تعمیرات، تولید را می‌توان بهینه کرد و درحالی‌که وضعیت تولید در طول زمان بهینه می شود ،زمان و پول نیز صرفه‌جویی می‌شود. در این مقاله ۱۰ گام بدستیابی به نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور توضیح داده‌شده است


مرحله ۱ – جمع‌آوری داده‌ها و محاسبه هزینه‌های خرابی

قبل از اینکه یک نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور داشته باشید، باید داده‌ها را برای شناسایی مقیاس چالش‌ها و مشکلات جمع‌آوری کنید. جمع‌آوری اطلاعات در مورد خرابی ماشین، زمان‌های خاموشی ماشین(down time)،متوسط زمان بین خرابی‌های ماشین(MTBF)، هزینه‌های قطعات، آماده‌سازی و تأخیر قبل از تعمیر و بعدازآن ،بررسی عملکرد و تحویل کار شمارا قادر می‌سازد که هزینه میانگین یک ساعت از زمان خاموشی(down time) را محاسبه کنید.

مرحله ۲ – تعیین ارزش ریالی نگهداری و تعمیرات

با تخمین متوسط هزینه خاموشی یا خرابی(down time) ​​در هر ساعت، می‌توانید پروژه‌هایی را که صرفه‌جویی در پول را دنبال می‌کنند را مدیریت کنید. شما می‌توانید با استفاده از پیش‌بینی‌های معقول هزینه هر ساعت از خرابی یا خاموشی، ارزش در دسترس بودن ماشین در سازمان را مشخص کنید. به‌ احتمال‌زیاد خواهید دید که حتی یک افزایش کوچک، مانند ۵٪، به یک پیشرفت بزرگ تبدیل می‌شود.

مرحله ۳ – تجزیه‌وتحلیل متغیرهای عملیاتی

با تجزیه‌وتحلیل متغیرهای عملیاتی، میزان بهره‌وری پیش‌بینی‌شده به علت دسترسی به ماشین بهبود می‌یابد.همچنین با توجه به متغیرهای عملیاتی، صرفه‌جویی در عملیات نگهداری و تعمیرات شما می‌تواند اهمیت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، با نگاهی به چگونگی برنامه‌ریزی بهتر قطعات یدکی، معرفی یک سیستم درخواست کار و زمان پاسخ سریع تکنسین‌ها به فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات می‌توانید در دسترس بودن ماشین را افزایش دهد.

مرحله ۴ – اجرای یک برنامه‌ریزی زمان‌بندی‌شده و منظم

همان‌طور که فعالیت‌های شما از نگهداری و تعمیرات واکنشی به حالت پیش کنشی تبدیل می‌شود، شما باید زمان تکنسین  و بازرسان را برای  نگهداری و تعمیرات پیش کنشی تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که قطعات مناسب در صورت لزوم در دسترس هستند. یک برنامه‌ریزی صحیح و منظم یک ابزار مهم برای کاهش خرابی یا خاموشی ماشین و به حداکثر رساندن ارزش نگهداری و تعمیرات است.

مرحله ۵ – سرمایه‌گذاری در راه حل‌های تکنولوژی

همان‌طور که در مرحله ۳ مشاهده کردید، کنترل متغیرها ارزش قابل‌توجهی را در پی دارد و در اینجا راه‌حل تکنولوژیکی می‌تواند به‌راحتی متغیرهای بهبودیافته را در اختیار کاربران قرار دهد. سیستم مدیریت مکانیزه نگهداری و تعمیرات (CMMS) یا همان نرم افزار نگهداری و تعمیرات اطلاعات سفارش کار را فراهم می‌کند و زمان پاسخ تکنسین را بهبود می‌بخشد، همچنین می‌تواند زمان متوسط ​​تعمیر و زمان خاموشی ماشین را کاهش دهد.

مرحله ۶ – شروع به برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

با CMMS شما قادر به پردازش درخواست‌ها و سفارشات کار هستید، شما به‌راحتی می‌توانید به همه فعالیتها نظارت داشته باشید و قطعات و تجهیزات مهم را دنبال کنید. این به این معنی است که شما آماده برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات و ایجاد چک‌لیست برای مدیریت کارهای نگهداری و تعمیرات هستید.

مرحله ۷ – ابزار پیش‌بینی(predictive) را وارد کنید

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، خرابی و زمان خاموشی را کاهش می‌دهد و نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده می‌تواند قابلیت دسترسی ماشین را افزایش دهد. نوع ابزار پیش‌بینی‌شده شما بستگی به تجهیزات سازمان شما دارد. تجهیزات الکتریکی می‌توانند بیش‌ازحد گرم شوند، بنابراین یک ابزار ترموگرافی می‌تواند قبل از اینکه مشکل در خرابی ایجاد شود، از مشکلات پیشگیری کند. تجهیزات دوار نیاز به تجزیه‌وتحلیل ارتعاش دارند و هواپیما به اسکن اولتراسوند برای نشت نیاز دارد و…

گام ۸ – حرکت به سمت نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر (TPM)

پس‌ازآن که نگهداری پیش‌بینی‌شده در سازمان اجرا شد، گام بعدی این است که اپراتورها در TPM شرکت کنند. برای دستیابی به آشنایی اپراتورها با دارایی‌های فیزیکی، راه‌حل‌های ساده این است که اپراتورها را در نگهداری و تعمیرات درگیر کنیم(نت خودگردان)، مانند نگه‌داشتن دارایی‌های تمیز و برای کمک به بازرسی‌های چشمی و یا نصب گیج‌هایی که اپراتورها را قادر به نظارت بر سطح مایع می‌کند.

مرحله ۹ – پیاده سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)

هنگامی‌که شما اقدامات، تکنولوژی و ابزارهای نظارت را در جای خود قرار داده‌اید، می‌توانید RCM را پیاده‌سازی کنید تا زمان خاموشی‌ها را به سطح پایین‌تری برسانید. شما می‌توانید با تجزیه‌وتحلیل‌ها و نمودار  تصمیم‌گیری بهره‌وری  نگهداری و تعمیرات را در مقابل نیازهای تولید، به حداکثر برسانید.

مرحله ۱۰ – تکنیسین‌های شخص ثالث و پیمانکاران را در صورت نیاز به کار بگیرید

دستیابی به نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور مستلزم یک تحول فرهنگی است و با کمبود تکنسین‌های ماهر ممکن است لازم باشد که منابع ثالث را برای ایجاد معیارها و تعریف فرآیندها به کار گیرد. اگر شما در خارج از شرکت خود به دنبال آن هستید تا تغییر فرهنگی موردنیاز خود را به دست آورید، از منابع ثالث در راستای مناسب بودن با سازمان خود اطمینان حاصل کنید.


اعمال روش‌های نگهداری و تعمیرات ناب، تجزیه‌وتحلیل، برنامه‌ریزی و مهارت لازم در راستای بهینه کردن تولید و  بهبود عملکرد نگهداری و تعمیرات سازمان لازم هستند، اما از همه مهم‌تر ، نیاز به تعهد و فرهنگ و زیرساخت سازمانی برای حرکت از وضعیت واکنشی به‌پیش کنشی می‌باشد.با پیروی از این ۱۰ مرحله، شما می‌توانید نگهداری و تعمیرات صحیح و بهره‌ور در عملیات تولید خود را اجرا کنید و به‌طور قابل‌توجهی بهبود بهره‌وری را مشاهده کنید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×