عضویت / ورود
زمان در دسترس یا آپتایم
ژوئن 27, 2018
کاربردهای شاخصMTBF
جولای 7, 2018

فعالیت های نگهداری و تعمیرات

maintenance activity

maintenance activity

فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات

به کوچک‌ترین جزء عملیاتی تشکیل‌دهنده یک پروژه یا فرایند، فعالیت گویند.در واقع فعالیت بیانگر کاری است که  داخل یک فرایند توسط یک عامل مشخص و در زمانی معین انجام می‌شود. فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات به عملیات و کارهایی گفته می‌شود که پرسنل نگهداری و تعمیرات در راستای حفظ و نگهداشت تجهیزات، سیستم و مجموعه انجام می‌دهند.

در ادامه این مطلب به شرح مختصری درباره فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات مطابق با تعاریف آورده شده در استاندارد ISO14224 خواهیم پرداخت:

فعالیت های نگهداری و تعمیرات

۱-تعویض کردن: یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات است که در صورت مشاهده عیب و قابل تعمیر نبودن قطعه مدنظر، اقدام به انجام چنین فعالیتی می‌کنیم.در این تعریف، تعویض با قطعه جدید یا قطعه اصلاح‌شده انجام می‌شود؛ مانند تعویض موتور و بلبرینگ تجهیز مدنظر.

۲-تعمیر کردن: یکی دیگر از فعالیت‌های اصلی نگهداشت، تعمیر کردن می‌باشد که به معنای انجام عملیات در راستای برطرف کردن عیب و بازگردانی آیتم به‌ظاهر اصلی خود است؛ مانند جوشکاری بک قطعه ترک‌خورده و یا رفع انسداد لوله‌های گردش آب مبدل.

۳-بازرسی دوره‌ای: یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات بازرسی است که معمولاً مطابق با یک برنامه از قبل تعیین‌شده و بر اساس یک دوره زمانی مشخص انجام می‌شود.این فعالیت به‌صورت دوره‌ای و معمولاً توسط حواس پنج‌گانه یا با استفاده از یک ابزار مانند ولت‌متر انجام می‌شوند؛ مانند تمام بررسی‌های عمومی، بازرسی دوره‌ای از عملکرد شیر کنترل فشار.

۴-تعمیر اساسی: تعمیر اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن دستگاه به یک حالت معین از شکست یا خرابی انجام می‌شود. این عملیات یک فعالیت قابل‌برنامه‌ریزی است.معمولاٌ تعمیرات اساسی زمانی انجام می‌شود که کارخانه، ماشین‌آلات و تجهیزات احتمالاً قدیمی و فرسوده شده‌اند یا آسیب‌دیده و کار نمی‌کنند و همچنین می‌تواند در برخی از سازمان‌ها به‌صورت متوالی برای حفظ و نگهداری سیستم و دارایی‌های سازمان انجام شود.

 ۵-اصلاح کردن: این نوع فعالیت نگهداری و تعمیرات زمانی استفاده می‌شود که سیستمی به دلیل طراحی غلط و یا استفاده از قطعه و مواد نامناسب، دچار عدم کارکرد صحیح شده باشد.جایگزینی کل و یا قسمتی از آیتم شامل این فعالیت می‌باشد؛ مانند تغییر سایز یاتاقان تجهیز دوار یا تعویض روغن سیستم با مدل دیگر.

۶ -تنظیم کردن: یکی از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات که شرایط غیرقابل‌تحمل را به شرایط قابل‌تحمل تبدیل می‌کند، تنظیم کردن است؛ مانند کالیبراسیون، بالانس کردن، هم‌راستا کردن محورها.

۷-تعمیر مجدد: به عملیاتی که پس از تعمیر اصلاحی یا اساسی جهت راه‌اندازی تجهیز انجام می‌شود و یا عملیاتی که پس از تعمیر طی یک بازه زمانی انجام شود، فعالیت تعمیر مجدد گفته می‌شود؛ مانند تعویض چند عدد بلبرینگ به علت نصب اشتباه پس از تعمیر اساسی تجهیز دوار.

۸-چک کردن: یکی دیگر از فعالیت‌های نگهداشت، عملیات چک کردن می‌باشد که در اینجا دلایل عدم شکست بررسی می‌شود اما اقدام نگهداری و تعمیراتی بر روی آن انجام نمی‌شود و سیستم با یک اقدام ساده مانند راه‌اندازی یا تنظیم مجدد دستگاه ادامه فعالیت می‌دهد.

۹-سرویس: فعالیت سرویس ازجمله فعالیت‌ های نگهداری و تعمیرات است که الزاماً بایستی مطابق یک برنامه زمان‌بندی که از قبل تهیه‌شده است، انجام شود؛ مانند پر کردن روغن ، آب و تمیز کردن و تنظیمات دوره‌ای.

۱۰-تست: این نوع فعالیت جهت اطمینان از کارکرد صحیح سیستم در راستای افزایش سطح ایمنی، کاهش خطرات محیط‌زیست و حفظ عملکرد و کارایی انجام می‌گیرد؛ مانند تست عملکرد میکرو سوییچ.

۱۱-ترکیبی: چند نوع از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات که هم‌زمان ترکیب شوند، فعالیت ترکیبی شکل می‌گیرد؛ مانند تعمیر و تعویض.

۱۲-سایر: به غیر از یازده فعالیت نام‌برده شده،  مواردی دیگر در گروه سایر فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات قرار می‌گیرند؛ مانند فعالیت‌های حفاظتی.


هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

مدیریت کیفیت در نگهداری و تعمیرات کارها و فعالیت‌های غیرضروری نگهداری و تعمیرات چگونه کارهای اضطراری و پیش‌بینی‌نشده را در تعمیرات اساسی برنامه‌ریزی کنیم؟

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×