عضویت / ورود
تحلیل علل ریشه ای خرابی
ژانویه 15, 2018
انبار قطعات یدکی
فوریه 2, 2018

۶ اشتباه سازمان ها در هنگام تعریف و تنظیمKPI (شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات)

اندازه‌گیری عملکرد یک اصل اساسی مدیریت است. اندازه‌گیری عملکرد بسیار مهم است زیرا شکاف بین عملکرد فعلی و مطلوب را مشخص می‌کند و پیشرفت در جهت بسته شدن شکاف‌ها را مشخص و نشان می‌دهند. KPIها(شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات) دقیقاً مشخص می‌کنند که کدام اقدام برای بهبود عملکرد مناسب است.شاخص‌های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات یا kpi ها با نظارت برنامه‌های مؤثر یک پروسه ،راه درست و فرصت‌های بهبود را به ما نشان می‌دهد.KPIهای نگهداری و تعمیرات همچنین با مقایسه عملکرد گذشته و حال سازمان‌ها، فرصت‌های بهبود را تسهیل می‌کنند. اما زمانی که KPI ها نادرست تعریف و تنظیم شوند، نمی‌توانند ارزش بالقوه خود را  مشخص و کامل کنند. در اینجا شش خطای رایج برای جلوگیری از تعریف و تنظیم شاخص‌ های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات را شرح می‌دهیم.


۱- انتخاب یک  KPI برای ارزیابی و نظارت

استفاده از یک شاخص کلیدی عملکرد، تنها برای نظارت بر عملکرد و نشان دادن پیشرفت موردنیاز اشتباه خواهد بود. یک سازمان باید به‌منظور رفع نیازهای خود خانواده‌ای از شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات مربوطه و مرتبط را که در سطوح مختلف سلسله‌مراتب عمل می‌کنند را تعریف و به کار گیرد.

 

۲- عدم تعریف و تنظیم شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات در سطوح مختلف تجهیزاتی

عدم تعریف و تنظیم KPIها(شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات) در سطوح مختلف سازمان یکی از این اشتباهاتی است که منجر به عدم پیگیری و منسجم نتایج آن‌ها شده و از اثربخشی و تحلیل و بهبود مستمر آن‌ها می‌کاهد،بنابراین با توجه به جدول سطوح تجهیزاتی استاندارد ISO 14224 هرشاخص مربوط به سطوح مرتبط می‌باشد. به‌عنوان‌مثال شاخصMTBF قابل‌تعریف برای سطوح تجهیزات یا سطوح پایین می‌باشد و استفاده از آن، برای سطوح بالاتر اشتباه می‌باشد و تحلیل معناداری برای سازمان در پی نخواهد داشت.

 

 ۳- عدم اتصال KPIها به اهداف کلان سازمان‌

درنهایت، جهت استفاده از KPI های نگهداری و تعمیرات باید آن‌ها با اهداف کلان سازمان ارتباط داشته باشند. بر این اساس، تنظیم شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات یک سازمان باید یک فرآیند “بالا به پایین” باشد. هنگامی‌که KPIهای نگهداری و تعمیرات سطح پایین‌تر برای نظارت بر اداره فردی و فرآیندها مورداستفاده قرار می‌گیرند،  آن‌ها مشتقات شاخص‌های کلان و در راس هستند.درواقع با توجه به این موضوع  آن‌ها می توانند ارتباط و درک بهتر را افزایش دهند.

بااین‌حال اهداف کلان سازمان بر اولویت‌های نسبی اختصاص‌یافته به فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات تأثیر می‌گذارند.اهداف سازمان‌ها،تعریف و تنظیم یک مجموعه استاندارد از KPI های نگهداری و تعمیرات که در همه شرایط قابل‌اجرا باشد را قطعا برای  آن‌ها غیرممکن می‌کند. بنابراین، سازمان‌ها در سطح بالا به‌عنوان نقطه شروع، لازم است که ،KPIهای نگهداری و تعمیرات مجموعه خود را مطابق با اهداف سازمان تهیه کنند.

 

۴- ندانستن آنچه که “خوب” است

تعیین الگوبرداری یا بنچمارکینگ برای نگهداری و تعمیرات یک فرآیند بهبود مستمر است که از طریق آن‌یک سازمان تلاش می‌کند تا شیوه‌های “کلاس جهانی” یا “بهترین‌ها مطابق استاندارد” را بامطالعه عینی سازمان‌ها و روش‌های آن‌ها شناسایی کند و تعیین بنچمارک برای فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات سازمان مگر در مواردی که اندازه‌گیری عملکرد و بهبود ردیابی شده است قابل‌تعیین و اندازه‌گیری نمی‌باشد.اما مشکل در اینجا است که اکثر سازمان‌ها برای تعیین بنچمارک از معیارهای زیادی استفاده می‌کنند که در حقیقت، تأکید برمعیارهای بیشتر ممکن است باعث عدم تمرکز ر روی بنچمارک درست و مؤثر شود. این به این دلیل است که هدف نهایی بنچمارک این است که شیوه‌هایی که در پشت معیارها هستند، شناسایی شود. هنگامی‌که یک KPI می‌تواند به‌وضوح و یکنواخت با بهترین عمل تراز بندی شود، آن شاخص یک بنچمارک می‌شود، که ممکن است به‌عنوان یک هدف بهبود فرآیند به کار گرفته شود.الگوبرداری یا بنچمارک کردن فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات نیازمند بهبود عملکرد از طریق شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات هستند. متأسفانه، بسیاری از معیارهای ثبت‌شده از منابع داده دامنه عمومی مربوط به KPI های سطح بالایی هستند. اگرچه آن‌ها ممکن است هنگام ارزیابی دامنه پیشرفت مفید باشند اما به‌ندرت جزئیات تشخیص را برای شناسایی بهبود فرایند خاص ارائه می‌دهند.

 

۵- انتخاب KPIهای نگهداری و تعمیرات که اندازه‌گیری و محاسبه آن‌ها بسیار سخت است

استفاده مؤثر از KPI ها(شاخص‌ های کلیدی عملکردی نگهداری و تعمیرات) مستلزم یک فرایند واضح و اندازه‌گیری دقیق می‌باشد. انتخاب شاخص‌هایی که اندازه گیری و محاسبه آن‌ها بسیار سخت است علاوه بر اینکه بهبود و تعالی عملکرد را برای ما دنبال نمی‌کنند،حتی ممکن است با محاسبه اطلاعات اشتباه و با صرف منابع جمع‌آوری داده‌های ناصحیح،سازمان را به بیراهه بکشانند

این امر به‌ویژه در هنگام تلاش برای اندازه‌گیری عددی عملکرد ذهنی فعالیت‌های واحد نگهداری و تعمیرات اهمیت پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال: تلاش برای ارزیابی نگرش سازمان نسبت به یک جنبه از سیاست‌های نگهداشت  بنا به درخواست یک ارزیابی با توجه به  مقیاس یک تا ده.

 

۶- برنامه‌ریزی و تحلیل کردن بر اساس قسمتی از آن یا جمع‌آوری داده‌های پراکنده

هر سازمانی که بر اساس جمع‌آوری داده پراکنده و یا قسمتی از آن برنامه‌ریزی و تحلیل انجام می‌دهد،محکوم‌به شکست می‌باشد.

درنهایت، داده‌ها باید به‌صورت متمرکز جمع‌آوری شوند و نتایج به‌طور منظم بررسی و تحلیل شوند. برای کمک به فرایند، یک نمودار یا گرافیک شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات ساده می‌تواند به سوءظن در مورد دلیل جمع‌آوری منظم داده‌ها کمک کند .نمودار یا گرافیک به افراد کمک می‌کند تا سهم خود را در اهداف کلان سازمان درک کنند.KPIهای نگهداری و تعمیرات باید با هشدارهای به‌موقع و واضح درروند بهبود مستمر، فرآیندهای فردی را با اهداف سازمان ترغیب کنند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

سه شاخص کلیدی خرابی MTBF،MTTF،MTTR تفاوت و رابطه سه شاخص کلیدی MTBF،MTTF،MTBR نکات شاخص میانگین زمان بین خرابی‌ ها شاخص MTBF “متوسط زمان بین خرابی‌ها” ۶عامل ایجاد ارزش افزوده و کاهش نقض در شاخص‌های کلیدی عملکرد(KPI)

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها بسته شده است

×