عضویت / ورود
مدیریت دارایی ها
مزایای مدیریت دارایی ها
سپتامبر 14, 2018
چک‌لیست پیاده‌سازی۵S
اکتبر 16, 2018

مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی

مدیریت دارایی های فیزیکی(physical asset management) مجموعه فعالیت‌هایی است که در راستای مدیریت ریسک‌ها و خطرات چرخه عمر دارایی‌ها با توجه به اهداف استراتژیک سازمان انجام می‌شود، اما مفهوم مدیریت دارایی فیزیکی معمولا به اشتباه برداشت می شود:عدم درک این وجود دارد که مدیریت دارایی فیزیکی مسیری است که شامل کل سازمان و کسب‌وکار می باشد.

در اکثر سازمان‌هایی که به دنبال رویکرد مدیریت دارایی های فیزیکی(physical asset management) هستند ،مشاهده می‌کنیم که چگونه مدیریت نگهداری و تعمیرات  به مدیریت دارایی بدون هیچ‌گونه سازگاری مؤثر با ساختار، استراتژی یا ذهنیت منتهی می شود.در مواردی مشاهده می‌کنیم که مدیران تولید و یا بهره‌برداری اغلب به‌عنوان مدیریت دارایی منصوب می‌شوند که در مورد موضوعاتی مانند راهبردهای مبتنی بر ریسک و نیازهای تجاری باهمتایان نگهداری و تعمیرات و متخصصین فنی، ورود نکرده‌اند و برنامه‌ای برای ورود بر این موضوعات ندارند.یکی دیگر از مواردی که اغلب دیده می شود این است که قراردادهای نگهداری و تعمیرات در سازمان‌ها به‌طور کامل برون‌سپاری می شود و در اینجا است که تداوم عملکرد دارایی ها جای خود را به کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌دهد.

این فقط دو نمونه از مواردی می باشد که سازمان‌ها با توجه به این موارد نمی‌توانند به‌طور کامل به مدیریت دارایی دست یابند و نمی‌توانند از پتانسیل‌های مدیریت دارایی فیزیکی و مزیت‌های رقابتی آن بهره‌مند شوند. برای مشخص شدن اینکه چه مسائلی و تصورات غلطی در مورد این موضوع یا همان مدیریت دارایی فیزیکی مطرح می شود، دو مسئله مهم وجود دارد:

 

۱- مدیریت دارایی ها یک رویکرد نگهداری و تعمیراتی نیست:

مدیریت دارایی های فیزیکی(physical asset management) یک رویکرد چرخه عمر وزندگی است که از طراحی شروع‌ شده و با نحوه استفاده و نگهداری ادامه پیدا می‌کند و با مستهلک شدن و ضایعات خاتمه می‌یابد و نگهداری و تعمیرات  بخشی از مدیریت دارایی‌ها است و در آن تعبیه‌شده است.این را باید بدانیم که زمانی که موضوع مدیریت دارایی های فیزیکی مطرح می شود قابلیت نگهداری و تعمیراتی تجهیز(Maintainability) و قابلت اطمینان تجهیز(Reliability) نمی‌تواند نادیده گرفته شود و صرفاً فقط حفظ و نگهداری تجهیز مدنظر قرار گیرد.به‌عنوان‌مثال سازمانی را در نظر بگیرید که رویکرد آن بر اساس مدیریت دارایی های فیزیکی می باشد و کمپرسوری را بر اساس نیاز سازمان خریداری می‌کند و پس از عملیاتی شدن و به‌کارگیری کمپرسور،پرسنل سازمان متوجه می‌شوند که فشار کمپرسور را تقریباً غیرممکن است که کاهش دهند،مشکل کار کجا می باشد؟

علت اصلی این مشکل ناشی از مذاکرات قرارداد بدون استفاده از رویکرد یکپارچه  مدیریت دارایی می باشد،مشکل در این بوده که در هنگام عقد قرارداد و خرید تجهیز، قابلیت نگهداری و تعمیراتی تجهیز(Maintainability) و قابلت اطمینان تجهیز(Reliability) نادیده گرفته‌شده است. علاوه بر دید محدود این تیم، مدیریت سازمان نیز تأکید کرده است که بودجه محدود برای خرید این کمپرسور رعایت شود به‌عبارت‌دیگر: تمایل به خرید تجهیز و دارایی باقیمت مناسب و پایین ضرورت ایجاد ارزش دارایی چرخه حیات را از بین می‌برد.

 

۲- اطلاعات، تجربه و عقل سلیم در مدیریت دارایی ها باید باهم به‌عنوان یک نظام وجود داشته باشد:

هدف مدیریت دارایی‌ ها(physical asset management) افزایش ارزش دارایی برای استفاده از مزیت رقابتی است. پتانسیل افزایش ارزش این دارایی با تحمیل اقدامات حقوقی که بر اساس فرایند تصمیم‌گیری مناسب توسط افراد مناسب در زمان مناسب صورت می‌گیرد، به دست می‌آید.

بدون اطلاعات کیفی، کسی نمی‌توانند فهم و درک درستی از دارایی به دست آورد و یا به‌اندازه کافی نمی‌تواند ارزش چرخه عمر دارایی را بهبود بخشد. وضعیت زمانی  بدتر خواهد شد که اطلاعات و داده‌های فریبنده و اشتباه در دسترس باشد  و ما به آن‌ها اعتماد کنیم، این اطلاعات و داده‌ها را به رسمیت بشناسیم و آن‌ها را به چالش نکشیم.با توجه به یکپارچگی دارایی، اگر داده‌ها و اطلاعات دقیق نباشند، مدل‌سازی تحلیلی و اقدامات بر اساس آن تحلیل بی‌فایده است. این را بدانیم که تصمیم‌گیری غلط مبتنی بر اطلاعات  اشتباه و غلط است، زمانی که کارشناسان و متخصصان  می‌توانند معایب را تشخیص دهند. بااین‌حال، اگر حس مشترک و تجربه ما ، تصمیم‌گیری‌های ناقص و گاها اشتباه ما را در شرایط بحرانی  پوشش نمی‌دهد، راهی جز مدیریت اطلاعات که اطلاعات و داده‌های مربوطه و دقیق را ارائه می‌دهد نداریم. علاوه بر استفاده از حس مشترک و تجربه کارشناسان و متخصصان، به‌طور مؤثر مدیریت کیفیت داده، بهترین گزینه برای کاهش اقدام بر اساس اطلاعات گمراه و اشتباه می باشد.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

ایجاد و توسعه سیاست مدیریت دارایی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×