عضویت / ورود
۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت اول
دسامبر 11, 2018
۶ گام اصلی طراحی و ساخت انبار قطعات یدکی
دسامبر 12, 2018

۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت دوم

 

همان‌طور که در قسمت اول شرح مختصری از۵مورد از دلایل افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد را مطرح کردیم در این مطلب نیز به ادامه دلایل و مسائل می‌پردازیم.

ناگفته نماند که غلبه کردن بر این مسائل و مشکلات نیازمند یک شناخت جامع از تأثیر مالی موجودی مواد و قطعات یدکی و درک معضلات رفتاری در تصمیم‌گیری‌ها می‌باشد.

 

  1. تعداد و مکان انبارها

هرچه مکان‌های بیشتری برای انبارش وجود داشته باشد، مقدار بیشتری قطعات یدکی و موادذخیره خواهد شد. ذخیره بیشتر موجودی به علت مکان‌های بیشتر، عموماً به دلیل ذخیره اطمینان است که برای هر مکان در نظر گرفته‌شده است.

علاوه بر تعداد مکان‌های انباری موجودی، خود مکان‌ها نیز به‌صورت سیستماتیک بر سطوح موجودی تأثیرگذارند. انباری در منطقه خارج از شهر مسلماً ذخیره اطمینان بیشتری نسبت به انباری در داخل شهر خواهد داشت. ذخیره اطمینان اضافی بیانگر فاصله از تأمین‌کنندگان و زمان انتظارمی‌باشد.

 

  1. سطوح بالای ذخیره سرانگشتی

در برخی شرایط سطوح ذخیره اطمینان سرانگشتی تعیین می‌شود. با مشخص کردن ذخیره اطمینان به این روش، فرض بر این است که تمام قطعات یدکی و مواد برای در نظر گرفته شدن الزامات موجودی، رفتاری مشابهی دارند. این نوع قطعات یدکی و مواد، معمولاً سطح موجودی بالایی دارند و به همین ترتیب بیش‌ازحد ذخیره خواهند شد.

 

  1. موجودی پروژه‌ای و مخصوص

نگهداری مواد و قطعات یدکی به این روش در فعالیت‌های فصلی، پروژه‌های پرتلاطم، دوره‌های اصلی فروش، ازکارافتادگی‌های نگهداری و تعمیرات(نگهداشت) و سایر مواذ رخ می‌دهد.این رویدادها بدین معنا هستند که برای پیش‌بینی مصرف در چارچوب زمانی خاص، معمولاً مقداری بیشتر از سطوح استاندارد معمول موجودی نگهداری می‌شود.

 

  1. پیچیدگی و تنوع محصولات

نگهداری دامنه گسترده‌ای از مواد و قطعات یدکی بدین معناست که نگهداری آن‌ها الزاماً افزایش خواهد یافت، زیرا هر قطعه یا مواد نیازمندی‌ها و ذخیره اطمینان خاص خودش را دارد و افزایش در موجودی، زمانی رخ می‌دهد که دامنه گسترده‌ای از محصولات یا قطعات یدکی متفاوت و یا بازه گسترده‌ای از انتخاب‌های گوناگون برای یک محصول یا قطعه یدکی داشته باشیم.

 

  1. عدم‌تشخیص قطعه تعمیری یا کارکرده

در سیستم‌های حسابداری ضرورت دارد زمانی که کالایی کارکرده و فرسوده تشخیص داده شد، ارزش آن تشخیص داده شود تا به صفر برسد. البته مشکل اینجاست که ابتدا باید یک کالا کارکرده یا فرسوده تشخیص داده شود. فرسوده شدن یک تجهیز یا آیتم عادی است، اما این قطعه کهنه یا کارکرده همواره تشخیص داده نمی‌شود.دلیل آن این است که در بیشتر سیستم‌های موجودی افراد را مجبور می‌کنند تا موجودی‌های فعال را مدیریت کنند، بنابراین موجودی مواد و قطعات یدکی کارکرده و فرسوده ناشناس باقی می‌مانند تا زمانی که در گزارش اقلام قدیمی یا موجودی بدون حرکت ظاهر شوند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۵ هزینه عدم کنترل موجودی قطعات یدکی و مواد ۶ گام اصلی طراحی و ساخت انبار قطعات یدکی ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت اول چک‌لیست رویه‌های انبارداری و کنترل موجودی قطعات یدکی انواع قطعات یدکی و مواد انبارMRO انبارهای ذخیره سنجابی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×