عضویت / ورود
کارها و فعالیت‌های غیرضروری نگهداری و تعمیرات
نوامبر 26, 2018
۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت دوم
دسامبر 11, 2018

۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت اول

چرا ممکن است برخی سازمان‌ها بیش از نیاز واقعی موجودی قطعات یدکی و مواد نگهداری کنند؟

زمانی که انبارهای قطعات یدکی و مواد موردبررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند معمولاً شاهد آن هستیم که موجودی در بیشتر آیتم‌ها در سطح بالایی قرار دارند، واضح است که نگهداری موجودی قطعات یدکی در سطح بالا افزایش هزینه‌های سازمان را در پی خواهد داشت، اما سازمان‌ها بنا به دلایلی که سعی شده است بیشتر آن‌ها در این مطلب و قسمت دوم این موضوع آورده شود، سرمایه‌گذاری در موجودی قطعات یدکی و مواد را افزایش می‌دهند.

همان‌طور که کاهش موجودی قطعات یدکی و مواد بر اساس تفکرات اشتباه می‌باشد، افزایش موجودی قطعات یدکی و مواد ناشی از مسائل ساختاری و سیستماتیک و تغییر شرایط می‌باشد.درواقع در تمام سیستم‌های مدیریت موجودی، علت نگهداری موجودی بیش‌ازحد قطعات یدکی و مواد به دلیل ترکیبی از مسائل ساختاری و سیستماتیک و تغییر شرایط است.این دلایل شامل۱۰ مورد اصلی می باشند که ۵مورد آن در این مطلب بررسی شده است و ادامه آن را می توانید در قسمت دوم موضوع ۱۰دلیل افزایش سطح موجودی قطعات یدکی انبارمطالعه کنید:

  1. ریسک کاهش موجودی

در برخی مواقع به علت ریسک فروش ازدست‌رفته و یا ریسک افزایش زمان‌های از کارافتادگی بخش‌های تولیدی، سطح موجودی قطعات یدکی و مواد در سطح بالایی قرار می‌گیرد.

 

  1. کنترل سطح موجودی بر مبنای حدس و گمان

بر اساس اولین دلیل افزایش کنترل موجودی قطعات یدکی و مواد تا زمانی که کمبود موجودی رخ ندهد، سطح موردنظر مورد بازبینی قرار نمی‌گیرد.

 

  1. فرضیات و تفکرات اشتباه

در این مورد فکر می‌کنند که بهبود در اثربخشی زنجیره تأمین، نگهداری موجودی قطعات یدکی و مواد را نیز بهبود می‌دهد و در برخی موارد فرض بر این است که مدیریت کردن خرید با این تفکر که کالای دریافتی بیشتر از نیاز خرید شود و در انبار ذخیره شود باعث صرفه‌جویی در کل هزینه‌ها می‌شود، در این مواقع نیز انبار قطعات یدکی و مواد نیز به محل ذخیره بیش‌ازحد نیاز تبدیل می‌شود.

 

  1. انحراف از مسئولیت‌ها

اگر شخصی اجازه اضافه کردن کالا یا قطعه یدکی به موجودی را داشته باشد، اما مسئول تأثیرات مالی آن بر روی سازمان نباشد، احتمال ذخیره بیش‌ازحد موجودی وجود خواهد داشت. این ذخیره‌سازی بیش‌ازحد به دلیل سوءنیت و یا عمدی نیست، بلکه به دلیل طبیعت انسان است که همواره به دنبال بیشینه کردن درآمدهاست.

با تنظیم وظایف و اختیارات مرتبط با مدیریت موجودی قطعات یدکی می‌توان به بهینه‌سازی واقعی موجودی دست پیدا کرد.

 

  1. سیستم‌های مدیریت موجودی

روشی که سازمان‌ها برای پردازش مسائل مربوط به مواد و قطعات یدکی در پیش می‌گیرند، می‌تواند تأثیر زیادی بر نگهداری موجودی قطعات یدکی و مواد داشته باشد. متأسفانه بسیاری از سازمان‌ها نمی‌توانند تأثیری که سیستم‌های مدیریت آن‌ها روی مدیریت کلی موجودی قطعات یدکی و مواد دارد را به‌درستی درک کنند.بنابراین نبود سیستم مدیریت موجودی می‌تواند دلیلی برای افزایش سطح باشد.

 

ادامه مطلب را در قسمت دوم ۱۰دلیل اصل افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد مطالعه کنید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۵ هزینه عدم کنترل موجودی قطعات یدکی و مواد ۶ گام اصلی طراحی و ساخت انبار قطعات یدکی ۱۰دلیل اصلی افزایش سطح موجودی قطعات یدکی و مواد-قسمت دوم چک‌لیست رویه‌های انبارداری و کنترل موجودی قطعات یدکی انواع قطعات یدکی و مواد انبارMRO انبارهای ذخیره سنجابی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×