عضویت / ورود
چک‌لیست بهبود کنترل موجودی انبار قطعات یدکی
نوامبر 8, 2018
تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱
نوامبر 14, 2018

اینترنت چیزهای(اشیا) صنعتی-IIOT

اینترنت ]چیزهای صنعتی

اینترنت چیزهای صنعتی یا اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) زیرمجموعه‌ای از مفهوم اینترنت اشیا (IoT) است.اینترنت اشیا IoT یک شبکه از دستگاه‌هایی است که از طریق اینترنت به هم متصل شده‌اند و قادر به انتقال داده‌ها بدون تعامل انسان هستند.نمونه‌های معمول شامل سیستم‌های هوشمند مورداستفاده در خانه‌ها برای نظارت و کنترل نور، درجه حرارت و کنترل تلویزیون و سیستم تهویه می‌باشد.تفاوت بین اینترنت اشیاIoT و اینترنت اشیا صنعتی IIoT در استفاده‌های اولیه آن‌ها است.IoT توسط انواع مصرف‌کنندگان مورداستفاده قرار می‌گیرد، درصورتی‌که IIoT  بر نیازهای خاص برنامه‌های کاربردی صنعتی، ازجمله نفت و گاز، تولید و انبارداری تمرکز دارد.

 اینترنت چیزهای صنعتی IIoT بر اساس این ایده است که با اتصال دنیای دیجیتال و فیزیکی، تبادل اطلاعات می‌تواند در برنامه‌های کاربردی صنعتی و همچنین نگهداری و تعمیرات بهبود و افزایش یابد.دنیای دیجیتال در این زمینه شامل دستگاه‌های تلفن همراه، رایانه‌ها و تبلت ها است، درحالی‌که “دنیای فیزیکی” شامل تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی می‌باشد.

اینترنت اشیا صنعتی IIoT تکنولوژی را برای بهبود تجهیزات و فرایندها استفاده می‌کند و قادر است با توجه به سنسورهای دقیق، سازمان را به سمت نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده پویا و دقیق حرکت دهد. برای مثال، استفاده از ابزارها و سنسورهای بی‌سیم که به یک مرکز داده ابری متصل می‌شوند و با  نرم افزارهای مدیریت نگهداری و تعمیرات  (CMMS) در ارتباط هستند، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا روند و اندازه‌گیری‌ها را در طول زمان  به طور دقیق و در زمان کوتاه ردیابی کنند.

صنایع مختلف از طریق روش‌های منحصربه‌فرد از قدرت اینترنت اشیا صنعتی IIoT می توانند استفاده می‌کنند. به عنوان مثال:
تیم‌های نگهداری و تعمیرات می‌توانند از تجزیه‌وتحلیل ارتعاش سنجی، ترموگرافی مادون‌قرمز و تکنولوژی آلتراسونیک برای تعیین زمانی که خرابی بالقوه رخ می‌دهد و برای بازبینی برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و افزایش زمان آماده‌سازی تجهیزات استفاده کنند.

سازمان‌هایی که بر روی موجودی، کنترل آن و استفاده از IIoT متمرکز هستند، می‌توانند از مزایای این سیستم  برای ردیابی سفارشات، کالاهای ورودی یا نقطه سفارش اقلام خود بهره گیرند.
با تجهیزات متصل به IIoT، مدیران نگهداری و تعمیرات،ک ارشناسان نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان، تکنسین‌ها و کل کارکنان کارخانه می‌توانند برنامه‌های IIoT را برای دسترسی به داده‌ها در زمان واقعی توسعه دهند و این داده‌ها را به روش‌های عملی برای پیش‌بینی و جلوگیری از شکست‌ها تبدیل کنند.

مزایای اینترنت اشیا صنعتی IIoT چیست؟

 از اهداف اصلی اینترنت اشیا صنعتی IIoT افزایش عملکرد تجهیزات، کاهش خاموشی‌ها، کاهش ناکارآمدی‌های عملیاتی و صرفه‌جویی در هزینه و وقت می‌باشد. پس از توسعه زیرساخت‌های IIoT، تیم‌های نگهداری و تعمیرات براین اساس می‌توانند درک عمیق از الگوهای و رفتار تجهیزات به دست آورند.آن‌ها می‌توانند برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و پیشبینانه موجود را اصلاح کنند و با توجه به بهینه‌سازی منابع نگهداری و تعمیرات، با اختصاص دادن کار و فعالیت به‌صورت موردنیاز بر اساس اطلاعات وضعیت دارایی، عمر تجهیزات مهم را گسترش دهند.
همچنین، IIoT به سازمان‌ها اجازه می‌دهد دسترسی، اتصال و استفاده از داده‌های که احتمالاً در حال حاضر توسط کارکنان نگهداری و تعمیرات ثبت‌شده است را با سرعت و کیفیت بالا و همچنین دور از خطای انسانی را داشته باشند.

برای درک بهتر اینترنت اشیا صنعتی IIoT و مزایای آن بسیار مهم است که آن را با جزایر داده‌ها مقایسه کنید. یک جزیره داده، متشکل از داده‌هایی است که در یک دستگاه دیجیتال یا رایانه‌ای که نمی‌تواند به دستگاه‌های دیگر متصل شود، ذخیره می‌شود. این باعث می‌شود که تبادل داده یا کپی کردن اساساً غیرممکن باشد و مانع استفاده از داده‌ها برای افرادی که در صنعت نگهداری و تعمیرات فعالیت دارند، شود. این در حالی است که در اینترنت چیزهای صنعتی تمام داده‌های دارایی‌ها و سیستم به یک مرکز داده ابری ارسال می‌شود و تبادل با سرعت‌بالا بین افراد و سیستم انجام می‌شود.

درنتیجه قابلیت ارتباطات IIoT، با ارتباطات با سایر روش‌های سنتی کنترل و نت مبتنی بر شرایط تجهیزات شروع می‌شود و ظهور تکنولوژی مانند IoT و IIoT کمک می‌کند تا ارتباطات خودکار و دستورات در سراسر یک سازمان به کار گرفته شود.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

کاربردهایIIOT در نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی‌های فیزیکی تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲ تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×