عضویت / ورود
تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱
نوامبر 14, 2018
چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS
نوامبر 20, 2018

تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲

CBM

 قسمت اول مبحث تأثیراینترنت اشیا صنعتی (IIOT) بر روی پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM) را می توانید در بخش مقالات مدیریت نگهداری و تعمیرات مطالعه کنید.

 

استفاده از قدرت و تاثیر اینترنت اشیا صنعتی( IIoT) برای بهبود نگهداری و تعمیرات

هدف نهایی نگهداری و تعمیرات:بهبود مستمر برای اطمینان از کارایی، افزایش قابلیت اطمینان، خرابی و خاموشی کمتر و هزینه‌های پایین‌تر است. گرچه نگهداری و تعمیرات به‌طورمعمول نشانه نوآوری در سازمان نیست اما تیم‌های نگهداری و تعمیرات از فناوری‌های جدید برای بهبود ارزش دارایی‌ها استفاده می‌کنند، برخی از این فناوری‌ها عبارت‌اند از:

  • سیستم مدیریت دارایی سازمانی  (EAM )
  • نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات (CMMS)
  • ترموگرافی و دوربین‌های ترموگرافی
  • ارتعاش سنجی و سنسورها
  • فشارسنج‌ها، دماسنج‌ها و دیگر سنج‌ها

این فن‌آوری‌ها به این دلیل به تصویب رسیده اند که توانایی تیم نگهداری و تعمیرات را برای دستیابی به مشکلات بالقوه بهبود ‌می بخشد. این امر بسیار مهم است، زیرا نگهداری و حفظ دارایی واقعاً برای یک سازمان دارایی محور مهم می باشد و سازمان هایی که از آن پرهیز می کنند محکوم به شکست می باشند. نداشتن نظام نگهداری و تعمیرات استاندارد و صحیح نه‌تنها سلامتی و ارزش دارایی ها را در معرض نابودی قرار می‌دهد، بلکه حتی مهم‌تر از آن، سلامت و ایمنی پرسنل کارخانه و سازمان را به خطر می‌اندازد. اشتباهات می‌تواند فاجعه‌آمیز باشند و حتی می توانند برای سازمان بسیار گران تمام شوند.

تکنولوژی به‌تنهایی نمی‌تواند تیم نگهداری و تعمیرات را برای تمایل داشتن به  نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط(CBM) متقاعد کند. بااین‌حال، مدیران دارایی می‌توانند از تعهدات تیم نگهداری و تعمیرات نسبت به بهبود مستمر استفاده کنند تا به‌تدریج فناوری را معرفی کنند و داده‌های دارایی را به جریان‌های موجود اضافه کنند تا تیم‌هایشان را در مسیر نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط(CBM)  قراردهند.(تکامل از استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات مرکزی به محوریت دارایی)

 

ایجاد یک تصویر کامل از داده‌های دارایی

ابزارها، سنسورها و سایر تکنولوژی ها و نرم‌افزارهایی که به‌طور خودکار داده‌ها را برای تجزیه‌وتحلیل جمع می‌کنند، همگی برای ایجاد قابلیت اطمینان در سازمان به کار گرفته می شوند. بااین‌حال، برخی از این ها فقط بر روی یک نوع پایش وضعیتCM (مانند ارتعاش) متمرکز می‌شوند. در مجموع این‌ها(ابزارها،سنسورها،نرم افزارها و…)، نیروهای نگهداری و تعمیرات را برای مدیریت مسئله جمع‌آوری داده‌ها ،در راستای تصویر کامل سلامت دارایی مدیریت می‌کنند.

تمام منابع داده (مکانیکی، الکتریکی، حرارتی، کنترل، فرآیند و عملیات، و مدیریت ساختمان) و انواع سیستم ها (قابل‌حمل، بیسیم و نرم‌افزاری) باید برای پایش وضعیت و ارزیابی دارایی‌ها و حفظ سیستم به کار گرفته شود.

یک سیستم قوی EAM یا CMMS نیز باید شامل یک بینش و درون‌بینی باشد. EAM / CMMS ها باید به‌طور کامل با مجموعه دارایی‌ها و سلسله‌مراتب دارایی در ارتباط باشند و نیز توانایی ادغام داده‌ها را  از بسیاری از منابع مختلف داشته باشند.

ادغام داده‌ها از منابع متعدد اجازه می‌دهد تا تصمیمات سریع‌تر و بهتر در مدیریت نگهداری و تعمیرات صورت گیرد. درنهایت، EAM / CMMS باید توانایی ادغام با داده‌های ماشین را داشته باشد که این کار پروسه‌های قابل‌اجرا و رویداد محور را فراهم می‌کند.

 

ادغام داده‌های دارایی موجود در  EAM/CMMS

مسیر بهبود نگهداری و تعمیرات نیازمند این است که تمام منابع داده‌ها و انواع داده‌ها،برای پرسنل نگهداری و تعمیرات در هر زمان در دسترس و قابل‌اعتماد باشند.همه این داده‌ها باید در یک سیستم برای تجزیه‌وتحلیل آینده ذخیره شوند و زمانی که کارشناسان به آن‌ها نیاز دارند بتوانند استخراج شوند.
یک نقطه شروع ،اتصال سیستم مدیریت موجود به سیستم‌های اتوماسیون دارایی است. درحالی‌که گسترش سنسورهای بیسیم، تیم‌های نگهداری و تعمیرات را قادر می‌سازد تا اطلاعات مربوط به هر دارایی را جمع‌آوری کند، فناوری( IIoT) اینترنت اشیا صنعتی همچنین آن‌ها را قادر می‌سازد تا ارتباط داده‌های موجود رابین سیستم‌ها و پایگاه‌های داده برقرار کند.

سیستم‌های اتوماسیون صنعتی که بر روی کنترل‌کننده‌های منطقی قابل‌برنامه‌ریزی (PLC) ها متصل شده از طریق یک شبکه  اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) تولید میلیاردها نقطه داده در هر روزانجام می‌دهد و بسیاری از این داده‌ها، بینشی که  سلامت دارایی را مدیریت  می‌کند را  ارائه می‌دهند، ازجمله این بینش‌ها عبارت‌اند از:

تعداد چرخه فعالیت
زمان‌های فعالیت و اجرا
مصرف سوخت
اندازه‌گیری فشار
اندازه‌گیری دما و…

انتقال این داده‌ها به  EAM یا CMMS، پایه و اساس محکم  برای حرکت نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده به نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط(CBM) را فراهم می‌کند. این می‌تواند مزایای قابل‌توجهی را به دنبال داشته باشد ازجمله:

  • بهینه‌سازی نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده
  • صرفه‌جویی در وقت و منابع با حذف مجموعه داده‌های دستی
  • استهلاک دارایی بر اساس به‌کارگیری واقعی و نه‌فقط سن تجهیز
  • کاهش اختلالات و شکست‌ها، سیستم نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM) به‌عنوان یک سیستم نظارتی کار می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تیم‌های نگهداری و تعمیرات اختلال و شکستی را از دست نمی‌دهند.

 

مسیری آسان برای بازگشت سرمایه

اکثر سازمان‌ها نیاز به اطلاعاتی از سیستم اتوماسیون خوددارند تا شروع به حرکت به سمت نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM) کنند.این را باید بدانیم که  تیم‌های نگهداری و تعمیرات به‌جای صرف هزینه‌های “حساس کردن” دارایی‌ها نیاز به شناسایی نقاط کلیدی برای شروع تأثیر بر برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات دارند.

ادغام داده‌های عملیاتی دارایی در سیستم‌هایی که برنامه‌های نگهداری و تعمیرات را مدیریت می‌کنند، بازگشت سرمایه سریع را فراهم می‌کند.
و صحبت آخر اینکه:بسیاری از سازمان‌ها، قبل از حرکت به سمت نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط(CBM)، باید فعالیت‌های پیشگیرانه خود را بهینه کنند و نیز فعالیت‌های واکنشی خود را تا حد ممکن کاهش دهند.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱ چک لیست پایش وضعیت تجهیزات ۱۰ قانون پایش وضعیت تجهیزات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×