عضویت / ورود
اینترنت چیزهای(اشیا) صنعتی-IIOT
نوامبر 13, 2018
تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲
نوامبر 14, 2018

تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱

اینترنت اشیا صنعتی چگونه با نگهداری و تعمیرات سازمان‌ها در ارتباط است؟

 

همان طور که می دانید مدیریت دارایی‌های فیزیکی برای عملکرد مطلوب، ایمنی بالا و افزایش عمر تجهیزات به کارگرفته می شود که ترکیبی از علم و تجربه است. بدیهی است، که برخی از سازمان‌ها بااحتیاط زیاد، فکرمی‌کنند که نگهداری و تعمیرات بیش‌ازحد و یا جایگزینی زودهنگام تجهیزات، خطرات و هزینه‌های سازمان را کاهش می‌دهد.همچنین برخی دیگر از سازمان‌ها در یک چرخه دشوار در تبدیل نت واکنشی به نت پیش کنشی و همچنین در راستای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به سر می برند. ظهور اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) راه را برای تغییر اساسی رویکردهای مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری و قابلیت اطمینان – از نگهداری و تعمیرات واکنشی و پیشگیرانه، به نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM) آسان کرده است.

با توجه به دسترس بودن سنسورهای قابل‌اطمینان و مقرون‌به‌صرفه و رشد سریع ابر، کارایی و عملکرد اینترنت اشیا صنعتی (IIoT)برای بسیاری از شرکت‌های صنعتی و تجاری دنیا در حال  گسترش می‌باشد. این تحولات به آن‌ها کمک می‌کند راهی مفیدی و مقرون‌به‌صرفه برای نگهداشت و حفظ فهرستی از دارایی‌هایی که افراد کمتری را درگیر می‌کند پیدا کنند. در دسترس بودن سنسورهای انعطاف‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه همراه با توانایی ذخیره داده‌ها به ابر، باعث می‌شود که از هرمکانی و از هر دستگاه هوشمند قابل‌دسترس و تحلیل‌پذیر، فرصت‌های جدیدی برای استفاده از این داده‌ها برای توسعه استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی فیزیکی به دست آید.

تأسیسات صنعتی در حال حاضر از اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) برای جمع‌آوری اطلاعات عظیمی از اتوماسیون، در راستای کنترل و مدیریت فرایند استفاده می‌کنند و همچنین نیز برای اطلاع‌رسانی در مورد تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات مربوط به این سیستم‌ها به کار گرفته می‌شوند.بااین‌حال، تصویب IIoT درزمینهٔ نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان هنوز در فاز اولیه است.بسیاری از تیم‌های نگهداری و تعمیرات می‌خواهند فناوری‌های اینترنت اشیا صنعتی IIoT را برای جمع‌آوری داده‌های دارایی مورداستفاده قرار دهند و از آن برای هدایت استراتژی‌های نگهداری دنیای واقعی استفاده کنند، اما این کار معمولاً برای آن ها ساده و راحت نیست.

در اینجا به دلایلی اشاره می‌شود که چرا IIoT در عرصه نگهداری و تعمیرات به‌اندازه کافی به کار گرفته نشده و نیز درگیر نشده است.

 موضوعی مهم که طی تحقیقات، مشخص شد که مهم‌ترین مهارکننده اینترنت اشیا صنعتی IIoT  در پیشبرد اهداف مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی فیزیکی کمبود مهارت دانش داده‌پردازی در این حوزه و عدم درک  IIOT یا Industry4.0 می‌باشد.در ادامه به شرح موانع به کار گیری اینترنت چیزهای صنعتی IIoT از جانب سازمان ها می پردازیم.

موانع به‌کارگیری اینترنت اشیا صنعتیIIOT

اگرچه IIoT می‌تواند به پیشبرد نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان کمک کند تا جریان کارهای ساده را بهبود دهد و همچنین کارایی، سرعت و هزینه و سلامت و قابلیت اطمینان کل را بهبود بخشد، اما بسیاری از سازمان‌ها ممکن است از اینترنت اشیا صنعتی IIoT برای هدایت تلاش‌هایشان و پیشبرد اهداف نگهداری و تعمیرات استفاده نکنند.آن‌ها، اغلب کمبود زمان، آموزش و ادغام سیستم / داده را عنوان می‌کنند. موارد زیر توضیحات دقیق‌تری می‌دهد که چرا پیاده‌سازی اینترنت اشیا صنعتی (IIOT) محدود است یا نهایتاً اجرا نمی‌شود:

۱-عدم تمایل به حرکت از نگهداری و تعمیرات واکنشی و پیشگیرانه به نگهداری و تعمیرات پیش‌بینانه و مبتنی بر شرایط (CBM)

بسیاری از برنامه‌های نگهداری و تعمیرات در حال حاضر به نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده و مسیریابی متکی به خرابی ختم می‌شوند که از نگاه مدیرت سازمان تاکنون به‌خوبی برای سازمان‌ها کارکرده است. زمان و آموزش موردنیاز برای تغییر به سمت استراتژی نگهداری و تعمیرات پیش‌بینانه یا  نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM) ممکن است دلهره‌آور باشد.

۲-هزینه‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار پایش وضعیت

درحالی‌که ممکن است مهم‌ترین و حیاتی‌ترین دارایی‌ها و تجهیزات در یک کارخانه با سنسورهای ثابت کنترل‌شده‌ باشند، اتصال سنسورهای ثابت به تجهیزات کم‌اهمیت مقرون‌به‌صرفه نیست.

۳-دسترسی محدود و انعطاف‌پذیری فناوری اطلاعات،ازجمله نگرانی‌های امنیتی

کاربرد اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) شامل مجموعه گسترده‌ای از گزینه‌های تکنولوژی، ازجمله سنسورهای پایش وضعیت، اتوماسیون صنعتی، اتصالات، ذخیره‌سازی، سیستم‌های امنیتی و تجزیه‌وتحلیل می‌باشد. یکی از نظریات این است که ازآنجاکه ممکن است پرسنل نگهداری و تعمیرات از برخورد با فناوری اطلاعات دوری و امتناع کنند، به‌راحتی بر تصمیمات در این حوزه غلبه می‌کنند.

۴-جریان‌های داده‌ای متفاوت و یا تاریخچه داده‌ها درجاهای بدون اتصال

هنگام جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلف، بر اساس ماهیت اختصاصی اکثر سیستم‌ها و تکنولوژی ها، ممکن است به تمام داده‌ها توجه نشود و یا همه آن‌ها در نظر گرفته نشوند.برخی برآوردها بیان گر این است که بیش از ۹۰ درصد ماشین‌آلات صنعتی در جهان در راستای اتصال به شبکه ساخته نشده‌اند.

۵-فرهنگ نگهداری و تعمیرات

اساتید و تحلیلگران صنعت معتقدند که فرهنگ نگهداری و تعمیرات نقش مهمی را در محدود کردن پذیرش اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) ایفا می‌کند و افراد محدودکننده، به‌راحتی ترس تغییر را در سازمان ایجاد می‌کنند.

ادامه مقاله را در قسمت دوم مبحث تأثیراینترنت اشیا صنعتی (IIOT) بر روی پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط (CBM)مطالعه کنید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲ چک لیست پایش وضعیت تجهیزات ۱۰ قانون پایش وضعیت تجهیزات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×