عضویت / ورود

تدوین استراتژی و تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات

 

استراتژی نگهداری و تعمیرات بستری برای اجرای تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات است.

استراتژی نگهداری و تعمیرات یک سازمان دارایی محور، یکی از ابزارهای مهم در تعیین موفقیت آن سازمان است.

اگر بدانید کجا می‌روید و دورنمایی از چگونگی رسیدن در مقصد در ذهن داشته باشید،بدین معناست که شما استراتژی دارید.

اطمینان از یک رویکرد مناسب و پایدار نگهداری و تعمیرات باعث بهره‌وری حداکثر و تضمین عملکرد مطلوب تجهیزات می‌باشد.

استفاده از استراتژی مناسب نگهداشت که کار درست را در زمان مناسب انجام می‌دهد ، باعث افزایش قابلیت اطمینان، افزایش بهره‌وری و چرخه عمر دارایی‌ها می‌شود.

متأسفانه، بعضی سازمان‌ها تازمانی که تجهیز خراب نشود و از کار نیفتد،صبر می‌کنند و بعدازآن اقدام به تعمیر یا تعویض می‌کنند. تمام دارایی‌ها نیاز به نگهداری دوره‌ای دارند تا به‌طور مؤثر به کار خود ادامه دهند. پیدا کردن تعادل مناسب از روش‌های نگهداری و تعمیرات، راه‌حل و کلیدی برای به حداقل رساندن خرابی دارایی‌ها و هزینه‌های سازمان هم‌زمان با حفظ محیط امن برای کارگران ،افزایش قابلیت اطمینان،قابلیت دسترسی تجهیزات و بهره‌وری می‌باشد.

نگهداری و تعمیرات دارایی‌های فیزیکی یکی از آخرین عرصه‌هایی است که هنوز می‌تواند سودآوری سازمان را بیشتر کند.شایان‌ذکر است که هم‌اکنون،همین دارایی‌ها و تجهیزاتی که مستلزم نگهداری و تعمیرات هستند،بخش عمده درآمدی را ایجاد می‌کنند که صورت‌های مالی سازمان‌ها و شرکت‌ها این را نشان می‌دهد. اما استقرار ، پیشبرد و تعالی نظام نگهداری و تعمیرات بدون برنامه‌ریزی،مدیریت و هدف‌گذاری به‌جای مناسبی ختم نمی‌شود.

دامنه فشار بر سازمان‌ها برای کاهش هزینه‌ها، بهبود رضایت مشتری، افزایش دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان منجر به بررسی دقیق‌تر و تدوین استراتژی نگهداری و تعمیرات سازمان می‌شود.یک برنامه و استراتژی مراقبتی محتاطانه می‌تواند مزایای قابل‌توجهی در رابطه باکیفیت، ایمنی، دسترسی و کاهش هزینه‌ها را برای سازمان داشته باشد.تصمیم اشتباه در تدوین و انتخاب استراتژی نگهداشت سازمان می‌تواند منجر به شکست برنامه نگهداری و تعمیرات و ضررهای اقتصادی آن شود، زیرا راه‌اندازی این برنامه‌ها یک تصمیم استراتژیک است. بنابراین توجیه هر استراتژی نگهداشت در یک سازمان باید معیارهای هزینه را در نظر بگیرد. هدف از تدوین و بهبود استراتژی مناسب نگهداری و تعمیرات،داشتن مسیری صحیح بر اساس معیارهای هزینه نگهداری و تعمیرات برای بهبود دسترسی به تجهیزات می‌باشد.

تدوین استراتژی نگهداشت تأثیر قابل‌توجهی در خط پایان سازمان دارد، اما بسیاری از مدیران نگهداشت انتخاب یک استراتژی مناسب را نادیده می‌گیرند و مهم نمی‌دانند و در ادامه بسیار مهم است که ترکیبی از تاکتیک‌های مختلف را برای حفظ و نگه‌داشتن دارایی‌های خود به‌درستی به‌کارگیرید و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها در سازمان شما به‌درستی به کار گرفته می‌شوند.

استراتژی بستری برای اجرای تاکتیک‌هاست که مسیر کلی رانشان می‌دهد،بنابراین نیازی نیست که خیلی پیچیده و طولانی باشد اما لازم است که اجزای زیر را در بربگیرد:

مأموریت– چشم‌انداز- تاکتیک‌ها- زمان‌بندی هدف و مقررات


 

 

بهبود استراتژی نگهداری و تعمیرات

به‌عنوان یک مشاور نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی فیزیکی همواره به مطالعه به روزترین روش‌های و سیستم‌ها، در مجلات و کتب نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی فیزیکی معتبر جهان مشغول بوده‌ام و در این سال‌ها نیز به بررسی وضعیت نگهداری و تعمیرات بسیاری از سازمان‌ها و کارخانجات پرداخته‌ام،مهم‌ترین موضوعی که آن را کاملاً درک و لمس کرده این است که سازمان‌های تولیدی و دارایی محور در هر دوره با بهبود استراتژی نگهداری و تعمیرات خود می‌توانند به سمت تعالی نگهداری و تعمیرات حرکت کنند.

 

 

تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات

 

Run-To-Failure-1 (نگهداری و تعمیرات واکنشی آگاهانه)

درحالی‌که این تصمیم به نظر نمی‌آید به‌عنوان تاکتیک صحیح اجرایی نگهداری و تعمیرات اجرا شود،اما در برخی از شرایط شکست تجهیز را قبول می‌کنیم.این تاکتیک بیان می‌کند که هیچ کاری انجام ندهید، صبر کنید تا شکست رخ دهد و سپس آن را اصلاح کنید، در اصل خرابی و شکست تجهیز را بنا بر تصمیم‌گیری‌ها به‌صورت آگاهانه پذیرفته‌ایم.ازآنجایی‌که زمانی که دارایی خراب می‌شود پول صرف می‌کنیم، روش واکنشی ممکن است ارزان‌ترین باشد اما در طولانی‌مدت باعث افزایش هزینه‌های سازمان می‌شود.این تاکتیک زمانی اعمال می‌شود که هیچ تاکتیک دیگری راهگشا نباشد و بتوان پیامدهای خرابی را تحمل کرد، اما گزینه‌ای مناسب برای خرابی‌هایی با پیامدهای ایمنی و زیست‌محیطی نیست. نگهداری و تعمیرات واکنشی ،عمر دارایی‌ها و قابلیت دسترسی آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد اما بنا به نوع فعالیت و تجهیز و آثار شکست،می‌توان در برخی موارد از آن به‌صورت آگاهانه استفاده کرد.

 

 Preventive Maintenance-2 (نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه)

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه قبل از اینکه دارایی و تجهیزی دچار شکست شود و خراب شود،از آن جلوگیری می‌کند.این روش مبتنی بر زمان یا بر اساس محاسبه  یک پارامتر اندازه‌گیری است که در فواصل پیش تعیین‌شده برای کاهش خطر شکست و یا کاهش عملکرد دارایی‌ها انجام می‌شود. هدف از نگهداری پیشگیرانه، به حداقل رساندن خرابی برنامه‌ریزی نشده و کاهش هزینه‌های تعمیرات است. با استفاده از CMMS، شما به‌راحتی می‌توانید برنامه PM را برنامه‌ریزی کرده و همه اطلاعات دارایی را در یک مکان سازمان‌دهی کنید.این تاکتیک رایج و کلیدی در مدیریت نگهداری و تعمیرات به دو قسمت، تعمیر و بازیابی زمان محور و تعویض زمان محور تقسیم می‌شود که تاکتیک تعمیر و بازیابی نسبت به تعویض زمان محور در اولویت است.به‌طورکلی فعالیت‌های اصلی در ارتباط با نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه عبارت‌اند از: بازرسی‌ها، خدمات و سرویس، روانکاری، چفت‌وبست یا بستن، تعویض‌های زمان‌بندی‌شده قطعه و تست دوره‌ای؛

 

Predictive Maintenance-3 (نگهداری و تعمیرات پیشبینانه)

نگهداری و تعمیرات پیشبینانه از فن‌آوری‌های نظارت مبتنی بر شرایط برای تشخیص و از بین بردن خرابی‌های تجهیزات استفاده می‌کند و یک رویکرد مبتنی بر شرایط برای نگهداری و تعمیرات می‌باشد. به‌جای نگهداری و تعمیرات دارایی‌ها بر اساس یک برنامه ثابت، وضعیت اجزاء را برای تعیین اینکه آیا آن‌ها نیاز به خدمات یا تعمیرات اصلاحی دارند، ارزیابی می‌کنیم.نگهداری و تعمیرات پیشبینانه برای بزرگ‌ترین، گران‌ترین و پیچیده‌ترین دارایی‌های ما مناسب است. این باید با نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای بهترین نتایج ترکیب شود. در مجموع PdM یا استفاده از تکنولوژی‌های نظارت مبتنی بر شرایط تاکتیکی است که نیازمند استفاده از تست‌های غیر مخرب مانند ارتعاش سنجی، تصویربرداری حرارتی، آنالیز روغن و ... است.مانیتور کردن شکست بالقوه توسط PDM اجازه می‌دهد که نگهداری و تعمیرات قبل از خرابی برنامه‌ریزی شود و فرکانس خرابی برنامه‌ریزی نشده به حداقل ممکن برسد.

 

Detective Maintenance-4 (جستجوی خرابی یا شکست )

تاکتیک جستجوی شکست فقط برای خرابی‌های پنهان کاربرد دارد، خرابی‌های پنهان به خرابی‌هایی گفته می‌شود که در شرایط عادی بهره‌برداران مشهود نیستند و غالباً در سیستم‌های پشتیبانی و ایمنی رخ می‌دهند که در آن، ابزار محافظتی در حالت طبیعی فعال نیست.تاکتیک جستجوی شکست شامل کنترل کردن کارکرد پنهان در فواصل منظم برای روشن شدن کارکرد یا عدم کارکرد است، این تاکتیک به‌طور ایده آل باید با شبیه‌سازی وضعیتی که مدار باید واکنش نشان دهد و بررسی پاسخ عملگرها انجام شود.در یک سیستم صنعتی مدرن و پیچیده به‌طورمعمول بیش از 30درصد از حالات شکست به‌عنوان شکست‌های پنهان شناخته می‌شوند که بیشتر از 70درصد از این حالات شکست ممکن است نیاز به تاکتیک یا فعالیت جستجوی شکست داشته باشند.

 

Redesign Maintenance-5 (نگهداری و تعمیرات بازطراحی)

تاکتیک بازطراحی در نگهداری و تعمیرات به‌ویژه برای تجهیزات حیاتی استفاده می‌شود که سنجش وضعیت یا تشخیص خرابی و شکست قریب‌الوقوع در آن‌ها دشوار است.تاکتیک بازطراحی تقریباً گران‌ترین تاکتیک در نگهداری و تعمیرات است،بنابراین در راستای استراتژی مدیریت نگهداری و تعمیرات در پایین‌ترین نقطه قرار می‌گیرد.این تاکتیک برای خرابی‌ها و شکست‌هایی که پیامدهای ایمنی و محیط زیستی داشته باشند و هیچ‌یک از تاکتیک‌ها و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات برای کشف و اجتناب از شکست توجیه‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه نباشد به‌عنوان یک اقدام پیش‌فرض اجباری می‌باشد و در سایر موارد یا خرابی‌هایی که پیامدهای عملیاتی یا غیرعملیاتی داشته باشند ممکن است مطلوب باشد.

 

Reactive Maintenance-6 (نگهداری و تعمیرات واکنشی)

قطعاً هر متخصص و فعال نگهداری و تعمیرات به دنبال کاهش و یا حذف نگهداری و تعمیرات واکنشی می‌باشند.این اتفاق و یا رویداد برنامه‌ریزی نشده و زمان‌بندی نشده زمانی که رخ می‌دهد یک اختلال در کارهای برنامه‌ریزی‌شده سازمان به وجود می‌آورد.شاید بهتر باشد به جای واژه نگهداری و تعمیرات برای این رویداد،واژه تعمیرات را به کار ببریم این نوع رویدادها معمولاً به ناراحتی مدیر سازمان و حتی مشتری منجر می‌شود.علیرغم تمام تلاش‌های شما برای نگهداری پیش کنشی، این رویدادها و اتفاقات ناخواسته بدون در نظر گرفتن استراتژی نگهداری و تعمیرات یا ترکیبی از استراتژی‌هایی که شما برای سازمان خود در نظر گرفته‌اید،اتفاق می‌افتد.

 

مزایای استراتژی پویا و مناسب


safty
بهبود ایمنی
available(2)
افزایش دسترس پذیری وقابلیت اطمینان تجهیز
quality
بهبود کیفیت
equipment
افزایش بهره وری
planning
کاهش خرابی ها
settings
گسترش عمر دارایی
cost
کاهش هزینه های مستقیم نگهداری و تعمیرات
hiring
بهبود سلامت

انتخاب یک استراتژی مناسب به عوامل زیر بستگی دارد

منابع سازمان

سطح مهارت و دانش

هزینه و سود استراتژی

مدت‌زمان پیاده‌سازی استراتژی

بازدهی سرمایه‌گذاری

سطح تجهیزات

اهداف سازمان و واحد نگهداری و تعمیرات

فرهنگ سازمان

 

پس از دانلود و تکمیل فرم؛آن را به آدرسinfo@hadidavari.com ایمیل یا به شماره تلگرام09131297162ارسال کنید.

 
 
×