عضویت / ورود

استاندارد EN15628(صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات)

استاندارد EN15628 یک استاندارد اروپایی است که با موضوع صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمرات یا صلاحیت کارکنان نگهداشت انتشار یافته است و آخرین نسخه انتشار یافته آن ۲۰۱۴ است که جایگزین ۲۰۰۷ شده است.

در انگلستان و اروپا توصیه می شود که پرسنل نگهداری و تعمیرات در ابتدا، حداقل ۳ سال در یک رشته مشغول به کارآموزی شوند برای اینکه به صلاحیت کافی دست پیدا کنند و به عنوان یک مهندسی فنی و همچنین ادامه حرفه خود بتوانند پیشرفت خوبی داشته باشند.

صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات یکی از زیرعملکرد های نگهداری و تعمیرات است که استاندارد EN15341:2019 نیز در بخشی به آن پرداخته است و برای آن در ۴ ناحیه اصلی که عبارتند از: مدیر نگهداری و تعمیرات، مهندس و سوپروایزر نگهداری و تعمیرات، متخصص فنی نگهداری و تعمیرات و تحصیلات و آموزش، ۲۱شاخص عملکرد نگهداری و تعمیرات تعریف کرده است.

استاندارد EN15628:2014  یکی از منابع اصلی استاندارد EN15341;2019 است که در قسمت منابع اصلی این استاندارد کاملاً به آن اشاره‌شده است.

این قسمت از استاندارد EN15341 مطرح می‌کند، صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات در اولویت است، زیرا نگهداری و تعمیرات عملکردی است که در آن نیروی کار یک منبع مهم ازنظر کمیت و کیفیت است.

صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات به معنی نظریه‌ها، برنامه‌ها و شیوه‌هایی است که از طریق آموزش، تجربه و دانش خاص درزمینهٔ نگهداری و تعمیرات در بهترین سطح حرفه‌ای بودن (صلاحیت) در خصوص ۴ موقعیت محرک بالا یعنی مدیر نگهداری و تعمیرات، مهندس و سوپروایزر نگهداری و تعمیرات، متخصص فنی نگهداری و تعمیرات و تحصیلات و آموزش حاصل می‌شود. در ادامه درجه شایستگی ازنظر مسئولیت و خودمختاری و صلاحیت را  با توجه به موارد زیر تعریف می‌کند:

تحصیلات و دانش، تجربه، مهارت، مسئولیت‌پذیری و صداقت و یادگیری

و اما استاندارد EN15628 که بر اساس ۶ بخش اصلی و ضمیمه زیر انتشاریافته است، الزاماتی از قبیل شایستگی‌ها، دانش اساسی و همچنین مهارت‌های اساسی و مدنظر را مشخص می‌کند. این شرایط و الزامات موردنیاز برای به دست آوردن یک صلاحیت خاص واطمینان یافتن از پرسنل متخصص و دارای مهارت بالا در عملکردها یا سمتهای مختلف نگهداری و تعمیرات است.

۱-دامنه کاربرد

۲-منابع اصلی

۳- اصطلاحات و تعاریف

۴-صلاحیت

۵- حداقل مهارت و دانش لازم (مشخصات) موردنیاز

۶-الزامات و تجربه موردنیاز

ضمیمه۱-نمونه‌ای از وظایف متخصص فنی نگهداری و تعمیرات

ضمیمه۲- نمونه‌ای از وظایف مهندس و سوپروایزر نگهداری و تعمیرات

ضمیمه۳- نمونه‌ای از وظایف مدیر نگهداری و تعمیرات

این استاندارد اروپایی صلاحیت کارکنان را با توجه به وظایفی که باید در رابطه با نگهداری و تعمیرات سیستم‌های کارخانه، زیرساخت و تولید انجام شود، مشخص می‌کند. همچنین این استاندارد اروپایی راهنمایی می‌کند تا دانش، مهارت‌ها و شایستگی‌های لازم برای صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات تعریف شوند.

استاندارد EN15628 همان‌گونه که در استاندارد EN15341 قسمت صلاحیت افراد توضیح داده شده است، افراد حرفه‌ای در نگهداری و تعمیرات را مطابق  موارد زیر تعریف می‌کند که مشخصات صلاحیت، حداقل مهارت‌های لازم و دانش ضروری، الزامات و تجربه موردنیاز برای هرکدام را به‌طور کامل شرح می‌دهد.

۱- مدیر نگهداری و تعمیرات

۲- مهندس و سوپروایزر نگهداری و تعمیرات

۳- متخصص فنی نگهداری و تعمیرات

هم‌اکنون ویرایش ۲۰۱۴ استاندارد EN15628 در دسترس است که از قسمت پایین می‌توانید آن را دانلود کنید.

اگر سوالی در ارتباط با صلاحیت پرسنل نگهداری و تعمیرات و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاندارد EN15341 هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×