عضویت / ورود
قابلیت دسترسی یا قابلیت اطمینان؟
ژانویه 30, 2019
چارچوب و اجزای عملکرد نگهداری و تعمیرات
فوریه 4, 2019

تغییرات اصلی نسخه پیش‌نویس استاندارد EN 15341:2017

شاخص‌ های عملکردی نگهداری و تعمیرات

دو تغییر اصلی نسخه پیش‌نویس استاندارد EN 15341:2017(استاندارد شاخص‌ های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات)

همان‌طور که می‌دانید تعریف و تحلیل شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات دارای اهمیت ویژه‌ای در نگهداری و تعمیرات می‌باشد و یکی از استانداردهایی که در این مورد ایجادشده است استانداردEN 15341 می‌باشد. آخرین نسخه نهایی آن تا این لحظه که در حال نگارش این مطلب هستم، مربوط به سال ۲۰۰۷ می‌باشد ونیز آخرین نسخه پیش‌نویس این استاندارد مربوط به ۲۰۱۷ است که در حال حاضر نهایی نشده است.


 “اولین تغییر اصلی که در نسخه پیش‌نویس۲۰۱۷ ، شاهد آن هستیم دسته‌بندی شاخص‌ها است”

استانداردEN 15341:2007 شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات را مطابق با شکل زیر به سه گروه اصلی فنی، اقتصادی، سازمانی که هر گروه نیز به ۳ سطح تقسیم شده است.

سطوح شاخص‌ ها در نگهداری و تعمیرات نشان‌دهنده ساختار شکست این شاخص‌هاست و اشاره‌ای به اهمیت شاخص عملکرد ندارد، همچنین این سطح‌بندی و تعداد آن برای هر سازمانی می‌تواند متفاوت باشد اما گروه‌بندی شاخص‌ها در همه سازمان‌ها از این سه موضوع تبعیت می‌کند.در اینجا به شرح مختصری درباره این سه گروه  KPI نگهداری و تعمیرات می‌پردازیم:

 • شاخص‌های گروه سازمانی

شاخص‌هایی که اندازه‌گیری می‌کندکه چه میزان تلاش در حال حاضر در سازمان انجام می‌شود تا نگهداری و تعمیرات بهبود یابد و بر اساس آن‌ بتوان آینده را پیش‌بینی کرد. معمولاً این نوع شاخص‌های نگهداری و تعمیرات از نوع فرآیند گرا هستند.

 • شاخص‌های گروه فنی

این دسته‌بندی اطلاعات و داده‌ها، در ابتدا با پوشش گسترده‌ای مانند نقص تولید، علل فرآیند تولید، علل انتخاب مواد، عوامل نصب و راه‌اندازی تجهیزات، علل خطای انسانی، خطاهای تهیه مواد، خطا در ذخیره‌سازی مواد، کار باکیفیت ضعیف و غیره آغاز می‌شود. هدف ما این است که به دنبال این باشیم که چرا تعمیرات انجام می‌دهیم؟علت این توقفات و تعمیرات چیست؟ و چه‌کاری می‌توانیم انجام دهیم تا علل رخ دادن این تعمیرات و توقفات را برطرف کنیم؟ معمولاً این نوع شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات از نوع نتیجه گرا هستند.

 • شاخص‌های گروه اقتصادی

گروه شاخص اقتصادی در نگهداری و تعمیرات معمولاً به دو بخش هزینه‌ها و ارزش‌ها تقسیم می‌شود که بیشتر شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات این گروه مربوط به هزینه‌های نگهداری و تعمیرات می‌شود.

هزینه‌های نگهداری و تعمیرات یکی از اندازه‌گیری‌های مستقیم عملکرد نگهداری و تعمیرات است. هزینه‌های نگهداری و تعمیرات با تأثیر اثربخشی و کارایی نگهداری و تعمیرات انجام می‌شود.این گروه از شاخص‌ها اندازه‌گیری فرآیند و نتیجه را دربرمی گیرند.

و اما تقسیم‌بندی استاندارد EN 15341 نسخه پیش‌نویس ۲۰۱۷، که مطابق با شکل زیر شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات یا همان KPIهای نگهداری و تعمیرات را در ۸ موضوع موردبررسی قرار داده است که ۶ موضوع مربوط به جنبه‌های نگهداری و تعمیرات،۱ موضوع مربوط به مدیریت دارایی‌های فیزیکی و آخرین آن‌ها نیز در مورد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) با توجه به انقلاب صنعتی ۴٫۰ است.

البته هرکدام از این موضوع‌ها به ۴ ناحیه جداگانه تقسیم می‌شود که می‌توان در شکل، این نواحی را مشاهده کرد.ترجمه شده مجموعه نواحی و موضوعات دسته‌بندی شاخص‌های عملکرد نگهداری و تعمیرات را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

شما نیز می‌توانید توضیحات مربوط به اجزای عملکرد نگهداری و تعمیرات را در اینفوگرافیک چارچوب و اجزای عملکرد نگهداری و تعمیرات مطالعه کنید.

۸ موضوع یا گروه شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات عبارت‌اند از :

 1. KPI های مربوط به “نگهداری و تعمیرات در مدیریت دارایی فیزیکی”
 2. KPI های زیرمجموعه “بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست در نگهداری و تعمیرات”
 3. KPI های مربوط به “مدیریت نگهداری و تعمیرات”
 4. KPI های مربوط به “صلاحیت افراد”
 5. KPI های زیرمجموعه “مهندسی نگهداری و تعمیرات”
 6. KPI های زیرمجموعه “سازمان و پشتیبانی”
 7. KPI های مربوط به “مدیریت (اداره کردن) و تأمین کردن”
 8. KPI های مربوط به “فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)”

۳۲ ناحیه شاخص‌ های عملکرد نگهداری و تعمیرات با توجه به اینکه هر ۴ ناحیه مربوط به یک گروه یا موضوع می‌باشد، به‌شرح زیر است:

 1. پایداری، یکپارچگی اثربخشی ظرفیت، سطح سرویس، جنبه‌های اقتصادی
 2. قوانین ، انطباق مقررات، سوابق آماری، عمل و کنش مطمئن، پیشگیری و ارتقاء
 3. استراتژی، عملکرد، ارزیابی فنی، بهبود مستمر
 4. مدیر، مهندس / سرپرست، متخصص فنی ، تحصیلات و آموزش
 5. قابلیت بحرانی بودن، پایداری و دوام، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، بهبودها و ارتقا مهندسی
 6. ساختار و پشتیبانی، برنامه‌ریزی و کنترل، اثربخشی بهره‌وری، کیفیت
 7. جنبه‌های اقتصادی، بودجه و کنترل، خدمات برون‌سپاری، قطعات یدکی و مواد
 8. مدیریت، اداره کردن و تأمین، سازمان‌دهی و پشتیبانی ، مهندسی

“دومین تغییر اصلی، بررسی شاخص های کمی و کیفی توسط این نسخه از استاندارد است”

همان‌طور که می‌دانید تمرکز استاندارد EN 15341 نسخه ۲۰۰۷، فقط بر روی شاخص‌ های کمی نگهداری و تعمیرات است و هر شاخص را همراه با فرمول و نحوه محاسبه آن توضیح داده‌ است، درحالی‌که نسخه پیش‌نویس ۲۰۱۷استاندارد EN 15341، علاوه بر شاخص‌های کمی، شاخص‌های کیفی را نیز موردبررسی قرار داده است.بامطالعه پیش نویس این استاندارد مشاهده خواهید کرد که در قسمت KPI های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) به این مورداشاره شده است که شاخص‌های مرتبط با ICT در زمینه‌ نگهداری و تعمیرات نمی‌توانند با فرمول سنجیده شوند. درنتیجه، مناسب است که یک ارزش کیفی با استفاده از یک پرسشنامه خاص برای ارزیابی هر یک از شاخص‌ها، وضعیت موردبررسی قرار گیرد تا واقعیت را بدانیم و بتوانیم بهبود ایجاد کنیم و این نسخه پیش‌نویس، ۲۰ شاخص کیفی در ارتباط با این موضوع را موردبررسی قرار داده است.

 

چنانچه در رابطه با تعریف و انتخاب شاخص های عملکرد نگهداری و تعمیرات در سازمان خود سوالی داشتید، می توانید با من تماس بگیرید یا از طریق لینک بالای صفحه سوال خود را بپرسید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تغییرات استانداردEN15341 ویرایش۲۰۱۹

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×