عضویت / ورود

استاندارد EN 13306

استانداردEN 13306 یک استاندارد اروپایی است که تعاریف صحیح و رسمی مورد نیاز کاربران و افرادی که در حوزه نگهداری و تعمیرات مشغول به کار و یا در حال کسب دانش هستند را ارائه می‌دهد. این استاندارد اروپایی ابزار مفیدی است که به کاربران و افرادی که در بخش نگهداری و تعمیرات کار می‌کنند کمک می‌کند که هنگام استفاده و به‌کارگیری سایر استانداردهای نگهداری و تعمیرات درک کامل‌تری از شرایط نگهداری و تعمیرات خود، محتوا و الزامات استاندارد مربوطه داشته باشند، همچنین

به‌کارگیری این استاندارد توسط پرسنل نگهداری و تعمیرات، به دلیل تنوع مطالب و اصطلاحات ضروری که به طور مداوم و روزمره در امور فنی، برنامه ریزی و نیز نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی های فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند، باعث می‌شود که  از یک زبان فنی مشترک استفاده کنند.

در حقیقت استانداردEN 13306 اصطلاحات عمومی و تعاریف مربوط به زمینه‌های فنی، اداری و مدیریت نگهداری و تعمیرات را مشخص می‌کند.

هدف این استاندارد اروپایی تعریف اصطلاحات عمومی مورد استفاده برای همه انواع نگهداری و تعمیرات بدون توجه به نوعی خاص و موردنظر است. در این استاندارد تعاریف به‌طور کامل در مورد آن‌ها توضیح داده‌ شده است که کاربران این حوزه مخصوصاً کارشناسان و مدیران نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان لازم است که به  این مفاهیم و تعاریف آشنا باشند و بتوانند به‌طور کامل بر روی آن‌ها مسلط باشند، چراکه عدم آشنایی و تسلط این افراد بر روی  این تعاریف و اصطلاحات باعث می‌شود که در صورت برخورد آن‌ها با چنین اصطلاحات و تعاریفی، نتوانند ارتباط مؤثر و بهره‌مند با آن مبحث و استاندارد برقرار کنند.

شرایط مندرج در استانداردEN 13306 نشان می‌دهد که نگهداری و تعمیرات تنها به اقدامات فنی محدود نمی‌شود، بلکه شامل فعالیت‌های دیگر مانند برنامه‌ریزی و مدیریت اسناد نیز می شود.در سال‌های گذشته این استاندارد توسط اساتید و مربیان این حوزه ازجمله آقایان دکتر زواشکیانی و دکتر رمضانی به خوبی ترجمه‌ شده است و در حال حاضر در دسترس عزیزانی که در این حوزه فعالیت دارند، قرار دارد.

هم‌اکنون آخرین ویرایش این استاندارد EN 13306-2017 می‌باشد که در شانزدهم جولای ۲۰۱۷ منتشر شد است و جایگزین نسخه ۲۰۱۰ می باشد ، اکنون می‌توانید آن را از قسمت پایین دانلود کنید.

تعاریف، اصطلاحات و همچنین اصطلاحات اختصاری نگهداری و تعمیرات باعث می‌شود که قدرت بیان و تفهیم مطالب و تهیه گزارش‌های فنی و اطلاعاتی در بین کارکنان مربوطه ایجاد گردد.ما برای شما واژه‌نامه کاربردی و اصطلاحات اختصاری نگهداری و تعمیرات را آماده کرده‌ایم که می‌توانید از قسمت پایین آن‌ها را دانلود و مطالعه کنید.

×