عضویت / ورود
ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر
دسامبر 29, 2018
کیفیت تعمیرات اساسی و عناصر کیفیت در تعمیرات اساسی
ژانویه 4, 2019

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP)

با توجه به اینکه در سری استانداردهای ایزو۵۵۰۰۰،۵۵۰۰۱،۵۵۰۰۲ کمتر به موضوع SAMP پرداخته‌شده است، در برخی از سازمان‌ها هنگام پیاده‌سازی سیستم مدیریت دارایی، AMP و SAMP  باهم در نظر گرفته می‌شود.با توجه به اینکه استاندارد ISO55002 الزام کرده است که بین این دو برنامه تمایز قائل شود، استاندارد ISO55001 لازم ندانسته است که برای هرکدام اسنادی جداگانه ایجاد و تهیه شود و همچنین مطرح کرده که هر دو می‌توانند در یک سند مشترک آورده شوند.اما در کل باید مراقب باشیم که برنامه مدیریت دارایی(AMP) را با برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP)خود ترکیب و یکی نکنیم. در اینجا به تفاوت این دو برنامه می‌پردازیم:

برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP)

SAMP با توجه به استانداردISO55000 اطلاعات مستندی است که مشخص می کند چگونه اهداف سازمانی تبدیل به اهداف مدیریت دارایی می‌شود و همچنین برای مشخص کردن چگونگی رویکرد توسعه برنامه های مدیریت دارایی و نقش سیستم مدیریت دارایی در حمایت از دستیابی به اهداف مدیریت دارایی استفاده می‌شود.

این‌یک برنامه استراتژیک سطح بالا است که رابطه بین اهداف سازمانی و اهداف مدیریت دارایی را ثبت می‌کند و نیزچارچوب موردنیاز برای دستیابی به اهداف مدیریت دارایی را تعریف می‌کند و باید برای توسعه برنامه مدیریت دارایی مورداستفاده قرار گیرد.

به‌عنوان‌مثال :مطابق با نقشه استراتژی سازمان، یکی از اهداف سازمان افزایش ظرفیت تولید سازمان تعریف شده است. بر اساس این هدف، برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP)، اهداف مدیریت سازمان را تعریف و ارتباط بین اهداف سازمان و مدیریت دارایی را مطرح می‌کند و همچنین یک چارچوب مشخص را تعیین می‌کند.افزایش قابلیت دسترسی کارخانه به میزان ۵درصد به‌عنوان یکی از اهدف مدیریت دارایی با توجه به هدف افزایش تولید برای سال جاری مشخص می‌شود. بر اساس شناسایی خطرات ناشی از خرابی دارایی‌ها و دسته‌بندی آن‌ها و فعالیت‌هایی که یک دارایی در طول چرخه عمر انجام می‌دهد، یک اقدام یا ابتکار استراتژیک برای این هدف مدیریت دارایی تحت عنوان، پیاده‌سازی نت مبتنی بر قابلیت اطمینان برای دارایی‌های سازمان تعریف می‌شود که همان‌طور که در مقاله ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی مطرح کردیم به سندی که ارتباط بین اهدف سازمانی و اهداف مدیریت دارایی و روش ثبت و مستند کردن اقدامات یا ابتکارات استراتژیک را مورد بررسی قرار دهد، برنامه استراتژیک مدیریت دارایی یا SAMP گفته می‌شود.

درکل SAMP یک سندی کوتاه است که به‌وضوح،اهداف مدیریت دارایی و ابتکارات استراتژیک را با پیش‌زمینه‌های کافی برای درک اینکه چرا آن‌ها مهم و مناسب هستند بررسی و توضیح می‌دهد.

برنامه مدیریت دارایی(AMP)

برنامه مدیریت دارایی(AMP) مستند “اطلاعاتی است که فعالیت‌های عملیاتی، منابع و زمان‌بندی موردنیاز برای یک دارایی شخصی یا گروهی از دارایی ها را برای رسیدن به اهداف مدیریت دارایی سازمان مشخص می‌کند.”درواقع برنامه مدیریت دارایی(AMP) مطابق با ISO55000 برگرفته از SAMP می‌باشد.

برنامه‌های مدیریت دارایی اقدامات خاصی را که باید برای حل شکاف بین “آنچه هست” و “آنچه باید باشد” را توصیف می‌کند.

با توجه به SAMP، در اینجا فعالیت‌ها، منابع و زمان‌بندی موردنیاز را برای هر طبقه از دارایی در جهت پیاده‌سازی نت مبتنی بر قابلیت اطمینان را تعیین می‌کنیم که آن را AMP می‌نامیم.

برای بعضی از سازمان‌ها،یک برنامه مدیریت دارایی(AMP) مشترک برای تمام طبقات دارایی ممکن است بر اساس اهداف سازمان و برنامه استراتژیک کافی باشد، درحالی‌که برای سایر سازمان‌ها، وجود چندین برنامه مدیریت دارایی، ممکن است مناسب‌تر باشد. به‌عنوان‌مثال، یک کارخانه کوچک ممکن است یک برنامه مدیریت دارایی را برای تمام دارایی‌های خود ایجاد کند، درحالی‌که یک سازمان راه‌آهن بزرگ ممکن است برای هر طبقه از دارایی‌ها (مثلاً: ایستگاه‌ها، خط آهن , زیرساخت) چندین برنامه  در راستای یک برنامه استراتژیک تهیه کند.

 

در مجموع یک برنامه مدیریت دارایی(AMP)، فعالیت‌های مهندسی، عملیاتی، نگهداری و تعمیراتی که باید بر روی یک دارایی انجام شود را پوشش می‌دهد، درصورتی‌که یک برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان تعیین کرد که چه فعالیت‌هایی انجام شود.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×