عضویت / ورود
برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)
اکتبر 25, 2018
مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی(ALM) بر اساس برنامه مدیریت دارایی(AMP)
اکتبر 27, 2018

۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP)

برنامه مدیریت دارایی

یک برنامه مدیریت دارایی(AMP)، برگرفته از برنامه استراتژیک مدیریت دارایی است و فعالیت‌ها و منابع مورداستفاده برای رسیدن به اهداف مدیریت دارایی که نتیجه آن  اهداف سازمانی می‌باشد را تعریف می‌کند.

یک برنامه مدیریت دارایی(AMP)، جهت و انتظارات برای دارایی فردی، گروه یا کلاس دارایی‌ها را ارائه می‌دهد. در واقع، برنامه‌های مدیریت دارایی اقدامات خاصی که باید برای حل شکاف بین “آنچه هست” و “آنچه باید باشد” را توصیف می‌کند.

برنامه‌های مدیریت دارایی باید به لحاظ زمانی مناسب برای سازمان توسعه داده شود. افق‌های زمانی باید نیازهای سازمان را برآورده و زمان مسئولیت سازمان و عمر دارایی‌های آن را در نظر بگیرد، همچنین یک برنامه مدیریت دارایی باید با سیاست مدیریت دارایی و SAMP هماهنگ باشد.

با در نظر داشتن این موضوع، یک برنامه مدیریت دارایی(AMP) به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های خاص، منابع و برنامه‌ریزی موردنیاز برای یک دارایی شخصی یا گروهی از دارایی‌ها  را برای دستیابی به اهداف مدیریت دارایی سازمان تعریف کنید. سطح بلوغ برنامه مدیریت دارایی و پیچیدگی سیستم مدیریت دارایی ممکن است بر این نکته تأثیر بگذارد که کدام بخش از برنامه بیشتر از سایر بخش‌ها اهمیت دارد. در اینجا بخش‌هایی که قالبAMP  را تشکیل می‌دهند را معرفی می‌کنیم:

AMP

۱-بررسی اجمالی برنامه مدیریت دارایی
اطلاعات به‌وضوح نشان می‌دهد که چه دارایی‌هایی برنامه را پوشش می‌دهد، این بخش بررسی اجمالی و بازبینی دارایی‌های موجود در برنامه را مشخص می‌کند.در اینجا نحوه عملکرد دارایی‌ها به اهداف سازمانی، ذینفعان و اتصال به دیگر برنامه‌ها یا استانداردها متصل می‌شود.در این بخش صاحبان سهام و نیازهای آن‌ها نیز بررسی می‌شود و خلاصه‌ای از دارایی‌های تحت پوشش نیز توصیه می‌شود.

۲-سطح خدمات
یک جنبه کلیدی در برنامه‌ریزی و برنامه مدیریت دارایی، انطباق با سطح خدماتی است که دارایی‌ها در قبال انتظارات مشتری ارائه می‌دهند. این بخش تعادل بین هزینه‌های ارائه‌شده و سطح موردنیاز را فراهم می‌کند. سطوح خاص خدمات عبارت‌اند از هزینه، کارایی، کیفیت، کمیت، قابلیت اطمینان، ایمنی و پاسخگویی.
بخش سطح خدمات ممکن است شامل این باشد که چگونه اهداف سازمانی و الزامات قانونی بر سطح خدمات تأثیر می‌گذارد. سطح فعلی خدمات و سطح خدمات هدفمند برای شناسایی شکاف‌هایی که باید در بخش‌های دیگر AMP موردتوجه قرار گیرد ضروری است.

۳-تقاضای آینده
تقاضای آینده اطلاعات مربوط به رشد پیش‌بینی‌شده و استفاده از دارایی را فراهم می‌کند. این بخش توضیح می‌دهد، چگونه تغییرات تقاضا ممکن است بر دارایی‌ها تأثیر بگذارد، تقاضای برنامه‌ریزی احتمالی و برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری لازم برای برآورد پیش‌بینی تقاضا در این بخش بررسی می‌شود.

۴-مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی
این بخش خلاصه نحوه مدیریت دارایی‌ها و برنامه‌ریزی دارایی‌ها در سطح خدمات توافق شده و درعین‌حال بهینه‌سازی کل هزینه مالکیت دریک سطح ریسک مناسب را ارائه می‌دهد. این بخش مهم‌ترین بخش AMP است که در مقاله پارامترهای مدیریت چرخه عمر دارایی‌ها بر اساس برنامه‌های مدیریت دارایی‌ها به آن می‌پردازیم .

۵-خلاصه مالی
پنجمین بخش، تمام نیازهای مالی ناشی از فعالیت‌های بخش‌های قبلی را شامل می‌شود و خلاصه می‌کند. خلاصه مالی نشان‌دهنده یک پیوند مهم با بخش‌های دیگر سازمان است و ارزش مدیریت دارایی را با یکپارچه‌سازی تأثیرات مالی فعالیت‌ها در برنامه‌های مالی و استراتژیک شرکت به سازمان نشان می‌دهد. خلاصه باید پیش‌بینی‌های جریان نقدی برای یک تا پنج سال را شامل شود و جزئیات لازم در مورد چگونگی پرداخت هزینه‌ها به‌منظور تعیین استراتژی‌های بودجه مطلوب و زمان‌بندی را ارائه کند.

۶-بهبود مستمر
این بخش شیوه‌های فعلی و آینده مدیریت دارایی را خلاصه می‌کند و جزئیات در مورد برنامه‌ریزی و نظارت بر برنامه‌های مدیریت دارایی و هرگونه پیشرفت در سیستم‌های مدیریت دارایی را ارائه می‌دهد. بهبود مستمر باید کمبودهای ذکرشده در ساخت سایر بخش‌های AMP را ارائه کند.

ناگفته نماند می‌توان تجزیه‌وتحلیل خطرات حاصل از دستیابی به سطوح خدمات در بلندمدت که عمدتاً ناشی از شکاف و مسائل مشخص‌شده می‌باشند را به‌عنوان یک بخش از بخش‌های اصلی برنامه مدیریت دارایی(AMP)در نظر گرفت، البته این مرحله در طراحی و پیاده‌سازی برنامه استراتژیک مدیریت دارایی به آن پرداخته می‌شود.

اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایزو۵۵۰۰۰ و نحوه ایجاد یک سیستم مدیریت دارایی سازگار با ایزو ۵۵۰۰۱هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی(ALM) بر اساس برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×