عضویت / ورود
چک لیست بهینه سازی نت پیشگیرانه(PMO)
آگوست 17, 2018
قابلیت نگهداری و تعمیرات تجهیز(Maintainability)چیست؟
سپتامبر 13, 2018

چک لیست ماژول های نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

cmms

 CMMS  یا نرم افزار نگهداری و تعمیرات یک نرم‌افزار کامپیوتری طراحی‌شده برای تسهیل کردن مدیریت نگهداری و تعمیرات و توسعه آن می‌باشد.

CMMS مخفف Computerized Maintenance Management System  به معنای سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات کامپیوتری یا نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات است و گاهی اوقات، افراد یا سازمان‌ها از آن به‌عنوان سیستم پردازش مدیریت دارایی سازمان (EAM) نام‌می‌برند، اما این دو نوع نرم افزار همچنان تفاوت زیادی در رویکرد و عملکرد دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دکتر علی حاج شیرمحمدی

یک تعریف جامع ازcmms:”استفاده از فن‌آوری‌های رایانه‌ای برای مدیریت دقیق و کارا بر دارایی‌های فیزیکی در چارچوب برنامه‌ریزی امور اطلاعاتی، اداری، اجرایی نت و خرید و کنترل موجودی‌های انبار، قطعات یدکی و لوازم مصرفی نت”

 

Computerized اشاره به این واقعیت دارد که با CMMS، اطلاعات نگهداری و تعمیرات شما بر روی یک کامپیوتر ذخیره می‌شود.

قبل از دهه ۱۹۸۰، اطلاعات نگهداری و تعمیرات به‌طورکلی بامداد و کاغذ ثبت می‌شد و نگهداری و تعمیرات  عمدتاً از نوع واکنشی بود، نه پیش کنشی. بدان معنی که  زمانی که تجهیزی خراب یا متوقف می‌شد تعمیرات بر روی آن انجام می‌گرفت. نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و در مجموع پیش کنشی کمتر رایج بود و ردیابی سوابق نگهداری و تعمیرات تجهیز بسیار دشوار بود. هنگامی‌که راه‌حل‌های CMMS در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ به موفقیت رسید، سازمان‌ها شروع به تغییر روش از مداد-کاغذ به  رایانه‌ها کردند. در آن موقع بود که ناگهان سازمان‌ها می‌توانستند دستور کار را ردیابی کنند، سریعاً گزارش دقیق تولید کنند و بلافاصله تعیین کنند که کدامیک از دارایی‌های آن‌ها نیاز به نگهداری و تعمیرات پیش کنشی دارد که در نهایت این منجر به طول عمر دارایی‌ها، بهبود سازمان و درنهایت کاهش هزینه‌ها و افزایش سود سازمان شد.

نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات نمی‌تواند کار یک تکنسین و کارشناس ماهر را انجام دهد، اما آنچه می‌تواند انجام دهد اطمینان از وظایف به‌درستی اولویت‌بندی شده و نیز اطمینان از موفقیت و درست بودن  همه‌چیز در جای خود است. راه‌حل‌های CMMS یا نرم‌افزار  نگهداری و تعمیرات به تکنسین‌ها و کارشناس‌ها این اجازه را می‌دهد که کمتر بر روی کارهای کاغذی متمرکز شوند و بیشتر بر روی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات تمرکز داشته باشند.

بهبود و توسعه در مدیریت فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات  و کنترل فرایند دستور کارهای نت مهم‌ترین وظیفه CMMS می‌باشد. یک نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات برای دسترسی فوری کاربران به وضعیت نیازهای نگهداری و تعمیرات خود با برنامه‌های سفارش کار جامع، پیش‌بینی موجودی دقیق و دسترسی سریع به صدها گزارش ارزشمند، بررسی و تحلیل خرابی‌ها، ایجاد و نگهداری یک پایگاه اطلاعاتی و مواردی دیگر همچون نگهداری سوابق و افزایش سطح کارایی منابع انسانی طراحی‌شده است. راه‌حل‌های CMMS باعث مدیریت آسان‌تر خدمات توسط مدیران می‌شود، به‌طوری‌که آن‌ها می‌توانند تصمیم‌های آگاهانه را به حداکثر برسانند.

و اما در ابتدای مطلب اشاره کردیم که برخی از افراد یا شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم افزارCMMS، از آن به‌عنوان سیستم مدیریت دارایی سازمان (EAM) نام‌برده‌اند.

درست است که سیستم‌های CMMS و EAM اهداف مشابه و دارای برخی عملکردهای یکسانی هستند، اما سیستم های EAM طیف گسترده‌تری از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند. آنچه واقعاً آن‌ها را متمایز می‌کند فلسفه و دامنه این دو سیستم است. CMMS بر روی نگهداری و تعمیرات متمرکز است اگرچه امکان مدیریت انبار و حوزه‌های محدودی برای آن وجود دارد، درحالی‌که یک سیستم EAM یک رویکرد جامع را اتخاذ می‌کند که می‌تواند گستره دارایی بیشتری را شامل شود و طیف بسیار گسترده‌ای از قابلیت‌ها مانند خرید، مهندسی، ایمنی و بهداشت، محیط‌زیست، مدیریت کیفیت، مدیریت پروژه، قرارداد پیمانکاران، مدیریت ریسک، مدیریت اسناد، مدیریت منابع انسانی و مالی را در برگیرد.

CMMS پس از خرید و نصب دارایی، کارش را شروع می‌کند، درحالی‌که یک سیستم EAM کارش را با طراحی و انتخاب دارایی آغاز می‌کند. CMMS برای مدیریت یک مکان واحد یا ارائه پشتیبانی محدود طراحی‌شده است، درحالی‌که یک سیستم EAM دارای ویژگی‌های گسترده‌ای برای مدیریت چندین سایت است.

یک نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات یا CMMS باید دارای مشخصات و ماژول‌هایی باشد که بهبود فرآیندها و بهره‌وری سازمان را دنبال کند، قبل از انتخاب و به‌کارگیری نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات چک‌لیست زیر را مطالعه فرمایید.

اگر به دنبال تعیین ماژول‌های نرم‌افزار  نگهداری و تعمیرات سازمان خود و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات (CMMS) هستید، می‌توانید با من تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

۸معیار کلیدی ارزیابی و انتخاب نرم افزار cmms چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×