عضویت / ورود
۵ اصل مهم جهت شناسایی و ثبت تجهیزات
نوامبر 15, 2019
استانداردEN15341
تغییرات استانداردEN15341 ویرایش۲۰۱۹
ژانویه 4, 2020

۸معیار کلیدی ارزیابی و انتخاب نرم افزار cmms

نرم افزار CMMS که در پاسخگویی به نیازهای سازمان‌های دارایی محور برای بهبود و توسعه نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده، کنترل بهتر فرایند نت، بررسی و تحلیل‌های بهتر و موارد بسیاری دیگر در سال‌های دهه ۱۹۸۰وارد بازار شد، در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از انواع آن در تنوع و امکانات زیاد، توسط شرکت‌های مهندسی مرتبط با این تخصص، تهیه‌شده و وارد بازار شده‌اند و یا آماده برای ارائه به سازمان‌ها می‌باشند.

ارزیابی و انتخاب نرم افزار نگهداری و تعمیرات معیارها و جنبه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد و بر این اساس توجه به عوامل و معیارهای زیادی جهت استفاده و به‌کارگیری مؤثر از آن ضروری است که این کار باید توسط یک تیم متشکل از افرادی با تخصص‌های مختلف IT، فنی و مالی که درگیر با این موضوع مهم در مدیریت نگهداری و تعمیرات هستند، انجام شود. البته ناگفته نماند که هیچ نرم افزار نگهداری و تعمیرات کاملی وجود ندارد اما هنگام انتخاب و به‌کارگیری آن باید سعی شود که ارزیابی آن مطابق با انتظارات، اهداف و استراتژی‌های تعریف‌شده سازمان باشد. در مرحله انتخاب، تهیه لیستی از خدمات موردنیاز و ویژگی‌های خاص لازم است و ما در این اینفوگرافیک به ۸ معیار مهم و کلیدی ارزیابی و انتخاب نرم افزار نگهداری و تعمیرات پرداخته‌ایم که در ادامه توضیح مختصری درباره هریک ارائه‌شده است.

 

نرم افزار cmms

۱- کاربرپسندی نرم افزار: مهم‌ترین معیار سنجش و ارزیابی یک نرم افزار، کاربرپسندی یا همان یوزر فرندلی بودن آن است که می‌توانید چک‌لیست آن را در مطلب چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS مشاهده کنید.

۲- مشخصات و ماژول‌های نرم افزار: معیار دوم مشخصات و ماژول‌های نرم افزار می‌باشد که این ماژول‌های نرم افزار باید بهبود فرآیندها و بهره‌وری سازمان را دنبال کند و همچنین از استانداردهای نگهداری و تعمیرات تبعیت کنند. برای مشاهده ماژول‌های نرم افزار نگهداری و تعمیرات به برگه چک لیست ماژول های نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات مراجعه کنید.

۳- مدت‌زمان انتشار نرم‌افزار: ارزیابی کنید که چه مدت از زمان انتشار رسمی یک نرم‌افزار سپری‌شده است.هر چه قدر از زمان انتشار آن گذشته باشد، بر اساس به‌روزرسانی‌های مستمر آن و رفع مشکلات آن، نرم افزار به یک سطح بلوغ قابل‌قبول دست پیدا کرده است.

۴-قیمت نرم افزار: قیمت یا هزینه نرم افزار نیز یکی از معیارهای مهم ارزیابی آن برای سازمان است که با توجه به مشخصات نرم افزار و امکانات آن ازجمله پشتیبانی، آموزش، بومی‌سازی با توجه به نیاز سازمان، مدیریت سیستم و سابر موارد، آن را مبنای مقایسه با نرم‌افزارهای مختلف قرار دهد.

۵-قابلیت سفارشی‌سازی و بومی‌سازی: یکی از موضوعاتی که سازمان جهت انتخاب نرم افزار CMMS باید مدنظر قرار دهد این است که با توجه به گردش کارها؛ اهداف کسب‌وکار و استراتژی‌های تعریف‌شده، شرکت ارائه‌دهنده نرم افزار بتواند این بومی‌سازی یا سفارشی‌سازی را برای سازمان مطابق با موارد و ماژول‌های تعریف‌شده انجام دهد. درواقع اگر نرم افزار با نیازهای سازمان سازگار نباشد و نتواند اهداف و استراتژی‌های تعریف‌شده آن سازمان را برآورده کند، قطعاً برای آن سازمان مفید و کارآمد نخواهد بود.

۶-پشتیبانی نرم افزار: سازمان هنگام خرید و ارزیابی نرم افزار cmms سطح پشتیبانی فنی نرم افزار توسط شرکت ارائه‌دهنده یا فروشنده در طول مدت پیاده‌سازی و بهره‌برداری را باید به‌دقت بررسی کند و حتی مهم است که این نرم افزار توسط سازنده پشتیبانی می‌شود یا توسط یک شرکت واسطه و نماینده.در کل نرم‌افزاری که پشتیبانی آن ناقص باشد، قطعاً محکوم‌به شکست است.

۷-ارزیابی سازنده و فروشنده: سوابق تجربیات آن‌ها بر اساس موضوع مدیریت نگهداری و تعمیرات را بررسی کنید، همچنین صلاحیت آن‌ها نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید.

۸- تکنولوژی نرم افزار نگهداری و تعمیرات: نرم‌افزارهای نگهداری و تعمیرات یا سیستم‌های اطلاعاتی معمولاً  بر اساس ۲ نوع تکنولوژی مبتنی بر وب و کلاینت سرور ارائه می‌شوند، قطعاً یک نرم افزار تحت وب با توجه به نداشتن مشکلات نرم افزار کلاینت سرور از مزایای زیادی همچون زمان‌بر نبودن نصب نرم افزار، دسترسی بالا و خرابی‌های کمتر و سایر موارد برخوردار است. ناگفته نماند در حال حاضر سیاست اکثر شرکت‌های سازنده نرم افزار، تحت وب بودن نرم افزار است.

به‌غیراز این ۸ معیار کلیدی و مهم جهت ارزیابی و انتخاب نرم افزار نگهداری و تعمیرات معیارهایی ازجمله امنیت نرم افزار، قدرت نرم افزار نسبت به افزایش حجم فرایندها ، قابلیت دسترسی نرم افزار و در دسترس بودن مستندات و راهنما نرم افزار مطرح می‌شوند که در خصوص ارزیابی و سنجش نرم افزار نگهداری و تعمیرات باید به آن‌ها نیز توجه کرد.

این موضوع را در نظر داشته باشیم که قابلیت کاربرد نرم‌افزارهای cmms موجود در بازار را باید پس از طراحی کامل سیستم و فرایند نگهداری و تعمیرات ارزیابی نمود. استفاده از نرم‌افزارهای موجود در بازار بدون مطالعه و ارزیابی دقیق، این احتمال را ایجاد می‌کند که طراحی و استقرار سیستم نگهداری و تعمیرات تا حدودی تحت تأثیر نرم افزار cmms قرار گیرد و فرایندهای نگهداری و تعمیرات مطابق با استراتژی، سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها ایجاد نشود، حتی در مواردی نرم‌افزار به کار گرفته‌شده قبل از طراحی سیستم، می‌تواند تعیین‌کننده سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها باشد.

با توجه به معیارها و عوامل آورده شده در این اینفوگرافیک اگر در انتخاب و ارزیابی نرم افزار نگهداری و تعمیرات مشکلی داشتید، می‌توانید با من تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

چک‌لیست ارزیابی کاربرپسندی نرم‌افزار CMMS چک لیست ماژول های نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×