چک لیست پیاده سازیRCM
آگوست 3, 2018
چک‌لیست رویه‌های انبارداری و کنترل موجودی قطعات یدکی
آگوست 7, 2018

چک لیست پایش وضعیت تجهیزات

پایش وضعیت(CM) یا نگهداری و تعمیرات مبتنی برپایش وضعیت(CBM) فرآیندی است برای نظارت بر پارامترهای شرایط در ماشین‌آلات مانند ارتعاش، دما، سایش ،خوردگی و … ، به‌منظور شناسایی یک تغییر قابل‌توجه که نشان‌دهنده گسترش و توسعه خرابی و شکست می‌باشد.نگهداری و تعمیرات مبتنی برپایش وضعیت می‌گوید که فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات فقط باید زمانی انجام شوند که شاخص‌ها  و پارامترهای خاص نشانه های کاهش عملکرد و یا شکست در آینده باشند.

نگهداری و تعمیرات مبتنی برپایش وضعیت(CBM) جزء اصلی نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده(Predictive Maintenance) می‌باشد. استفاده از نظارت مشروط و پایش وضعیت  اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی شود و سایر اقدامات لازم برای جلوگیری از شکست و اجتناب از عواقب آن به وجود آید. پایش وضعیت نه‌تنها به کارکنان سازمان کمک می‌کند تا احتمال وقوع شکست فاجعه‌بار را کاهش دهند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهد که قطعات یدکی را از قبل تهیه کنند، نیروی انسانی را برنامه‌ریزی کنند و فعالیت‌های تعمیراتی را در طول خرابی برنامه‌ریزی کنند.

استفاده از داده‌های ارائه‌شده توسط تکنیک‌های پایش وضعیت(CM) همان‌طور که گفتیم مزایای بسیاری برای سازمان دارد. بااطلاع دادن به تجزیه‌وتحلیل علت ریشه‌ای، هنگامی‌که اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از نقص و ارزیابی ظرفیت چرخه عمر کامل مؤلفه  انجام می‌گیرد،پرسنل را قادر می‌سازد که خطرات را بهتر مدیریت کنند و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات را بهینه کنند. این امر منجر به افزایش قابلیت اطمینان و خروجی تولید می‌شود، و باعث می‌شود با اجرای مناسب تا ۷۵٪ از توقف‌های برنامه‌ریزی نشده در یک سازمان دارایی محور کاهش یابد و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات به حداقل برسد.
یکپارچگی نگهداشت مبتنی بر شرایط در راستای ایجاد یک استراتژی قوی نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی‌شده(Predictive Maintenance) برای ماشین‌آلات و تجهیزات مورداستفاده در برنامه‌های کاربردی صنعتی حیاتی است.

این یکپارچگی در ایجاد سیستم پایش وضعیت موفق و صحیح، بر اساس رویه‌ای منظم فهرست شده که ما آن را تحت عنوان چک‌لیست پایش وضعیت در این اینجا قرار داده‌ایم.

قبل از اجرای سیستم  پایش وضعیت (CM)می‌توانید لیست زیر را مطالعه کنید.

اگر به دنبال پیاده سازی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت در سازمان خود و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد پایش وضعیت هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۲ تأثیرIIOT بر روی پیاده‌سازیCBM-قسمت ۱ ۱۰ قانون پایش وضعیت تجهیزات

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها بسته شده است

×