عضویت / ورود
قابلیت نگهداری و تعمیرات تجهیز(Maintainability)چیست؟
سپتامبر 13, 2018
مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی
سپتامبر 16, 2018

مزایای مدیریت دارایی ها

مدیریت دارایی ها

asset management

مدیریت دارایی (Asset Management) ادامه روند توسعه دانش نگهداری و تعمیرات (نگهداشت) با تمرکز بر چرخۀ عمر دارایی‌ها می‌باشد و امروزه به‌عنوان یک شاخۀ مهم در علم مدیریت و مهندسی شناخته می‌شود که سعی دارد با به‌کارگیری راهبردهای مدیریت دارایی، روش‌های مدیریت منابع انسانی، مدیریت تأمین تجهیزات، بهره‌برداری، مدیریت نگهداری و تعمیرات، مدیریت قطعات یدکی، بهبود عملکرد، مدیریت ریسک، مدیریت هزینه، حداکثر ارزش ممکن را در بلندمدت از دارایی‌های سازمان به دست آورد.

مدیریت دارایی (Asset Management)، در دستیابی به اهداف سازمانی، سازمان را قادر به تحقق ارزش از سمت دارایی‌ها می‌کند. مدیریت دارایی‌ها از تحقق ارزش‌ها حمایت می‌کند و درعین‌حال، هزینه‌های مالی، محیطی و اجتماعی، ریسک، کیفیت، خدمات و عملکرد مربوط به دارایی‌ها را متوازن می‌کند.

مزایای مدیریت دارایی ها برای یک سازمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد اما شایان‌ذکر است که مزایا تنها محدود به موارد زیر نمی‌باشد.

۱-عملکرد مالی بهتر: مدیریت دارایی (Asset Management) بازگشت سرمایه را بهبود می‌دهد، کاهش هزینه‌ها در سازمان می‌تواند به دست آید و درعین‌حال ارزش دارایی‌های سازمان حفظ می‌شود و تحقق اهداف کوتاه یا بلندمدت سازمانی از بین نمی‌رود.

۲-تصمیمات آگاهانه در مورد سرمایه‌گذاری روی دارایی‌ها: مدیریت دارایی (Asset Management) سازمان را به بهبود تصمیم‌گیری‌اش در مورد توازن مؤثر هزینه‌ها، ریسک‌ها، فرصت‌ها و عملکرد خود قادرمی سازد.

 ۳-ریسک مدیریت‌شده: مدیریت دارایی (Asset Management) ضررهای مالی سازمان را کاهش می‌دهد، سلامت و ایمنی را بهبود می‌دهد، حسن نیت و شهرت خوب برای سازمان ایجاد می‌کند، اثرات اجتماعی و محیطی را حداقل می‌کند که نتیجه آن کاهش مسئولیت‌هایی مانند حق بیمه، مجازات‌ها و جریمه‌ها خواهد بود.

۴- خروجی‌ها و خدمات بهتر: تضمین کردن عملکرد دارایی‌ها از طریق مدیریت دارایی می‌تواند منجر به خدمات و محصولات بهتری شود که انتظارات مشتریان و ذینفعان را بدون تناقض برآورده می‌کنند یا حتی از آن نیز پیشی می‌گیرند.

۵- مسئولیت اجتماعی اثبات‌شده: این فرایند می‌تواند توانایی سازمان را بهبود می‌دهد، برای مثال، در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، حفظ منابع و انطباق با تغییرات محیط‌زیست، آن را قادر به نشان دادن مسئولیت اجتماعی و شیوه‌های کسب‌وکار اخلاقی و نظارت بر آن می‌کند.

 ۶-انطباق اثبات‌شده: انطباق شفاف با الزامات قانونی، حقوقی، و مقرراتی، و همچنین پیروی از استانداردها،سیاست‌ها و فرایندها از مزایای مدیریت دارایی می‌باشد.

۷- اعتبار بهتر: از طریق مدیریت دارایی رضایت بهتر مشتری و درنتیجه آگاهی و اعتماد ذینفع حاصل می‌شود.

 ۸-پایداری بهتر سازمان: مدیریت دارایی (Asset Management) ،مدیریت مؤثر اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت هزینه‌ها و عملکرد را در پی خواهد داشت و درنتیجه می‌تواند پایداری عملیات و پایداری سازمان را بهبود دهد.

۹کارآمدی و اثربخشی بهتر: مرور کردن و بهبود دادن فرایندها، رویه‌ها، و عملکرد دارایی می‌تواند کارآمدی و اثربخشی و دستیابی به اهداف سازمانی را بهبود دهد.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر چک لیست پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت دارایی ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP) مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×