عضویت / ورود
تاکتیک های صحیح نگهداری و تعمیرات
آوریل 25, 2018
فازهای آماده سازی مدیریت عملکرد دارایی
می 5, 2018

مدیریت عملکرد دارایی

مدیریت عملکرد دارایی

ASSET PERFORMANCE MANAGEMENT

مدیریت عملکرد دارایی، ابزاری برای هماهنگ‌سازی تولید و نگهداری و تعمیرات با به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ادغام نرم‌افزار بر اساس مدیریت دارایی سازمان برای ارائه یک دید کلی از عملکرد تولید و دارایی می‌باشد.

این ابزار یک‌راه حل سازمانی است که سازمان‌های فعال را قادر می‌سازد تا ایمن‌تر و قابل‌اطمینان‌تر عمل کنند و درعین‌حال عملکرد مطلوب را بر اساس هزینه پایین و پایدار تسهیل می‌کند.

مدیریت عملکرد دارایی، شامل به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ادغام برنامه در میان عملیات و نگهداری و تعمیرات برای ارائه دیدگاه جامع از تولید، عملکرد تجهیزات و کیفیت محصول است.

مدیریت عملکرد دارایی، یک روش اثبات‌شده برای کاهش خرابی برنامه‌ریزی نشده، کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات  و کاهش خطرات  ایمنی و محیط زیستی می‌باشد.

این روش اثبات شده، در راستای بهبود قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی دارایی‌های فیزیکی اقدام می‌کند، درحالی‌که هزینه‌ها و ریسک را به حداقل می‌رساند.

پیاده‌سازی مدیریت عملکرد دارایی، یک راهکار مؤثر است که سیستم‌ها و دارایی‌های شمارا نظارت و پیگیری می‌کند.


آماده سازی برای مدیریت عملکرد دارایی

برنامه‌های کاربردی و سیستم پردازش داده‌های مدیریت دارایی سازمان، یک ابزار عالی برای برنامه‌ریزی نگهداری پیشگیرانه، مدیریت کارهای واکنشی و بازسازی و همچنین ثبت و ضبط تاریخ  فعالیت بر روی دارایی است.
سوابق فعالیت‌ها شامل داده‌های قابلیت اطمینان کلیدی مانند اطلاعات خرابی، در دسترس بودن دارایی‌ها و کدهای خرابی و علت خرابی می‌باشد. همچنین شامل وضعیت کلیدی دارایی و اطلاعات عملکرد مانند اندازه‌گیری اسناد است که می‌تواند برای نشان دادن خرابی و وضعیت دارایی استفاده شود. سوابق کار و فعالیت همچنین حاوی اطلاعات کلیدی مالی مانند هزینه تعمیر دارایی است. این داده‌های کلیدی است که می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد تا مدیران دارایی دقیقاً بداند چگونه دارایی‌ها را کنترل کنند و چگونه  برای حفظ آن‌ها هزینه کنند.

آیا این داده ها با پتانسیل کامل خود مورد استفاده قرار می گیرند؟

درحالی‌که برنامه‌های کاربردی در مدیریت برنامه‌ریزی ما به‌خوبی انجام می‌شود، اما این اجازه را نمی‌دهند تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌شده انجام شود. تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌شده به مدیران دارایی اجازه می‌دهد تا قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی را بهبود بخشند. یک برنامه کاربردی، قادر نخواهد بود که قابلیت عملکرد مدل‌سازی را ارائه دهد و در عملیات نگهداری و تعمیرات یک بودجه محدود برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های دارایی‌ها (بازسازی، جایگزینی یا برنامه‌ریزی سرمایه جدید) در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین ضروری است که آن‌ها ابزارهایی برای تصمیم‌گیری‌های بی‌سابقه برای کسب‌وکار بر اساس اطلاعات دقیق عملکرد و شرایط سازمان باشند.

مدیران سرمایه‌گذاری دارایی‌ها باید مدل‌هایی را بر اساس وضعیت دارایی و داده‌های عملکرد که توسط سیستم‌های مدیریت نگهداری و تعمیرات جمع‌آوری می‌شود را اجرا کنند تا اطمینان حاصل کنند که دارایی‌های به‌طور صحیح تعمیر شده یا جایگزین شده‌اند و همچنین اطمینان حاصل کنند که حداکثر بهبود قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی وجود دارد و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات واکنشی در حال کاهش است. مدیران باید اطمینان یابند که سریع‌ترین و حداکثر بازده سرمایه‌گذاری می‌تواند به دست آید.

واضح است که مدیران دارایی و مدیران سرمایه‌گذاری دارایی، در حال حاضر به یک سیستمی فراتر از سیستم‌های مدیریت نگهداری و تعمیرات استاندارد نیاز دارند؛ اما چگونه می‌توان این را به دست آورد؟ پاسخ این سؤال مدیریت عملکرد دارایی است. مدیریت عملکرد دارایی. راه‌حل‌های ارائه می‌دهد که می‌تواند، مدیران دارایی و مدیران سرمایه‌گذاری دارایی را قادر به ارائه پیش‌بینی‌ها و انجام مدل‌ها بر روی داده‌های نگهداری شده کند.

 

مزایای سیستم مدیریت عملکرد دارایی

1-بهبود قابلیت اطمینان دارایی
2-بهبود در دسترس بودن دارایی
3-کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات واکنشی
4-کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات عملیاتی
5-حفظ و نگهداشت دارایی ها با حداقل نگهداری و تعمیرات
6-تضمین این که دارایی های صحیح تعمیر یا جایگزین می شوند
7-برنامه ریزی سرمایه گذاری بهتر در میان مدت و بلند مدت
8-دستیابی به سریع ترین بازگشت سرمایه گذاری دارایی
9-بهبود مقدار دارایی که می تواند حفظ شود
10-کاهش حجم کار عقب افتاده

برای به دست آوردن حداکثر مزایای استفاده از راه حل های مدیریت عملکرد دارایی ، ضروری است که سازمان ها برای اجرای مدیریت عملکرد دارایی  به درستی آماده شوند. عدم انجام این کار، اثربخشی را کاهش می دهد.

معرفی

با پیشرفت علم و تکنولوژی، راه‌حل‌های مبتنی برداده های بزرگ، منجر به توسعه راه‌حل‌های مدیریت عملکرد دارایی شده‌اند که قادر به انجام تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی، پایداری عملیاتی و مدل‌سازی داده‌ها در مدیریت دارایی و فضای برنامه‌ریزی سرمایه می‌باشند.
راه‌حل‌های مدیریت عملکرد دارایی، برای کمک به سازمان‌هایی فعال است که بیشتر با سرمایه‌گذاری‌های گران‌قیمت مواجه می‌باشند. راه‌حل‌های مدیریت عملکرد دارایی همچنین می‌تواند برای کمک به مدیران دارایی و مدیران سرمایه‌گذاری دارایی با چارچوب تصمیم‌گیری، به‌عنوان یک ابزار برای توصیه دارایی‌های صحیح برای تعمیر و یا جایگزینی، به‌طور منظم، مورداستفاده قرار گیرد. داشتن توانایی برای انجام این کار می‌تواند ، کارایی و قابلیت بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش دهد،.
پیش‌بینی‌های، طرح‌ها و مدل‌هایی که توسط راه‌حل‌های مدیریت عملکرد دارایی اجرا می‌شوند، فقط باکیفیت داده‌های مناسب و صحیح که در سیستم مدیریت  نگهداری و تعمیرات وجود دارد،حاصل می‌شود. بنابراین لازم است قبل از اجرای مدیریت عملکرد دارایی، یک برنامه  آماده‌ و راه‌اندازی شود تا اطمینان حاصل شود تمام داده‌های موردنیاز برای اجرای پیش‌بینی‌های طرح‌ها و مدل‌ها در سیستم نگهداری و تعمیرات موجود است و کاملاً نیز به‌روز است.

تعریف مشکل
سازمان‌های تجهیز محور متوجه شده‌اند که نیاز به استفاده از اطلاعات دارایی برای بهبود قابلیت اطمینان بسیار است. مدیران دارایی نیاز دارند که بتوانند دارایی‌های بدرفتار را شناسایی کنند و پیش‌بینی کنند که دارایی‌ها بر اساس عملکرد فعلی خود شکست خواهد خورد یا خیر. این پیش‌بینی به آن‌ها اجازه می‌دهد که به‌موقع مداخله و برنامه‌ریزی کنند. با داشتن این توانایی، امکان افزایش قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات عملیاتی برای سازمان به وجودمی آید و با انجام این کار، ممکن است طول عمر دارایی نیز افزایش یابد.

آیا دارایی‌ها در فرکانس درست نگهداری و تعمیرات می‌شوند؟

بعد  از حفظ دارایی‌ها،ب رای به دست آوردن عملکرد مطلوب دارایی، باید بر روی هزینه و کار فشرده متمرکز شد. این کار بستگی به نحوه بهره‌برداری تکنسین و بودجه نگهداری و تعمیرات عملیاتی دارد. نگهداری و تعمیرات دارایی ممکن است منجر به هزینه‌های عملیاتی واکنشی، خرابی عملیاتی و استفاده غیرضروری از منابع نیروی انسانی شود. بنابراین، عملیات نگهداری و تعمیرات نیاز به‌ ابزاری برای پیش‌بینی استراتژی بهینه نگهداشت برای تمام دارایی‌های آن سازمان دارد که اطمینان حاصل شود از اینکه دارایی‌ها بر اساس سطح مطلوب نگهداری می‌شوند یا خیر.

مدیران سرمایه‌گذاری دارایی یک سرمایه پولی در راستای سرمایه‌گذاری برای افزایش قابلیت اطمینان و در دسترس بودن دارند که به‌نوبه خود هزینه‌های نگهداری عملیاتی را کاهش می‌دهد. چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که دارایی‌های صحیح برای تعمیر یا جایگزینی انتخاب می‌شوند ؟

این‌ها همه مسائلی هستند که سازمان‌های نگهداری و تعمیرات با آن روبرو هستند، این مشکلات با اجرای مدیریت عملکرد دارایی بر اساس فرآیندهای صحیح و داده‌های مناسب و کارا حل می‌شود. ترکیبی از راه‌حل مدیریت عملکرد دارایی و آماده‌سازی فرایندها و داده‌های درست، یک‌ روش مناسب و صحیح برای تصمیم‌گیری دقیق دارایی‌ها، بر اساس نحوه عملکرد واقعی می‌باشد.

 در ادامه می توانید فازهای آماده سازی مدیریت عملکرد دارایی را مطالعه کنید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر چک لیست پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت دارایی ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP) مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×