عضویت / ورود
مدیریت عملکرد دارایی
می 5, 2018
Benchmarking
Benchmarking (الگوبرداری در نگهداری و تعمیرات)
می 19, 2018

فازهای آماده سازی مدیریت عملکرد دارایی

فازهای آماده سازی مدیریت عملکرد دارایی

برای رسیدن به یک نظام درست،جایی که یک سازمان نگهداری و تعمیرات بتواند از مدیریت عملکرد دارایی‌ها به‌طور کامل استفاده کند، باید سه فاز مرحله‌ای برای آمادگی مدیریت عملکرد دارایی اتخاذ شود.

این مراحل عبارت‌اند از:

۱-پایه یا بنیاد

۲-عمل

۳-جهت

 

پایه یا بنیاد
سیستم مدیریت دارایی پایه بر اساس سلسله‌مراتب دارایی و سازه‌های مرتبط با آن ساخته‌شده است.

یک بنیاد دارایی جامع باید بر اساس اطلاعات دارایی سازگار ساخته شود.

ضروری است که سلسله‌مراتب دارایی به‌روز نگه‌داشته شوند و هرگونه تغییر یا اضافه شدن به سلسله‌مراتب به نحو سازگار انجام شود. سلسله‌مراتب دارایی تا به امروز ضروری است که اطمینان حاصل کند، داده‌های اصلی دارایی شامل تمام ویژگی‌هایی است که موردنیاز برای استفاده از مدیریت عملکرد دارایی‌ها می‌باشد. توصیه می‌شود استراتژی حاکمیت داده‌ها برای اطمینان از کیفیت داده‌های اصلی همیشه دارای بالاترین کیفیت و همچنین به‌روز باشد. داده‌های مهم دارایی که برای راه‌اندازی مدیریت عملکرد دارایی موردنیاز هستند، ارزش فعلی دارایی را محاسبه می‌کنند، بنابراین ضروری است که اندازه‌گیری نقاط مرتبط با دارایی طراحی‌شده باشند تا بتوانند به‌وضوح ضعف در شرایط و عملکرد دارایی را نشان دهند.

عمل
همان‌طور که تکنسین‌ها، فعالیت های نگهداری و تعمیرات را انجام می دهند،  ما نیز باید داده هایی مانند اطلاعات شکست، اطلاعات در دسترس، هزینه های نگهداری و تعمیرات، علل و کدهای خرابی ها که اساس FMEA / FMECA هستند و همچنین اطلاعات عملکرد و شرایط دارایی را جمع آوری کنیم.

به‌منظور اطمینان از اینکه تمام سوابق نگهداری و تعمیرات دارایی‌های ضروری توسط تکنسین‌ها جمع‌آوری می‌شود، همان‌طور که آن ها، فعالیت های نگهداری و تعمیرات روزانه خود را انجام می‌دهند، تجزیه‌وتحلیل باید بر روی سابقه کار انجام شود تا هرگونه استثنائات و یا حذف اطلاعات کلیدی، ثبت و تصحیح شود. این تضمین می‌کند که بالاترین کیفیت داده‌های مناسب جمع‌آوری‌شده است. داشتن این داده‌های کلیدی تضمین می‌کند که زمانی که پیش‌بینی‌ها، طرح‌ها یا مدل‌ها در مدیریت عملکرد دارایی اجرا می‌شوند، بر اساس داده‌های اصلی می‌باشند.

طراحی فرآیندهای کسب و کار برای ضبط تمام اطلاعات مورد نیازضروری می است.لازم به ذکر است که این اطلاعات برای استفاده از مزایای کاملی که راه حل های مدیریت عملکرد دارایی را ارائه می دهند مورد نیاز است و نیز بر اساس آن ها  تصمیمات دقیق تری را می‌توان اتخاذ کرد.

جهت

پس‌ ازاین مراحل، ما باید به مدل عملیاتی متمرکز نگاه کنیم. این استراتژی نگهداری و تعمیراتی ما است. در اینجا ما باید به‌طور مداوم انجام تجزیه‌وتحلیل داده‌های تراکنشی، اتخاذ استراتژی با استفاده از رویکرد نگهداشت تکراری و واکنش به داده‌های  جمع‌آوری‌شده در هنگام اجرای کار را، به‌منظور بهبود قابلیت اطمینان و در دسترس بودن دارایی‌ها انجام دهیم.
برای رسیدن به یک سازمانی که در آن مدیریت عملکرد دارایی‌ها، راه‌حلی است که می‌تواند بر روی هدایت استراتژی نگهداری و تعمیرات و سیاست‌های سرمایه‌گذاری دارایی، متمرکز شود، مدل عملیاتی متمرکز برای انطباق دارایی‌های موجود بر اساس داده‌هایی مانند تجزیه، شرایط و داده‌های عملکرد مربوط به دارایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدل عملی متمرکز
نگهداری و تعمیرات باید یک مدل عملیاتی متمرکز را اتخاذ کند. این مدل باید استراتژی نگهداری و تعمیرات تکراری را اتخاذ کند که به‌طور مداوم بر اساس تجزیه‌وتحلیل داده‌هایی که توسط تکنسین واردشده است، تکامل یابد یا به‌عبارت‌دیگر، اگر چیزی برای تغییر استراتژی دارایی است، آن تغییرات را دنبال کنید و واکنش نشان دهید تا عملکرد مطلوب دارایی به دست آید.
با تنظیم فرکانس کار بر اساس عملکرد و شرایط دارایی‌ها می‌توان به سطح مطلوب با حداقل میزان نگهداری و تعمیرات رسید، این رویکرد از افزایش هزینه بیش‌ازحد نگهداشت دارایی‌ها اجتناب می کند و  نگهداری و تعمیرات پرهزینه ای که در آن دارایی‌ها با نگهداشت ناکافی مواجه هستند را از بین می برد.

اطلاعات دارایی مستمر
ضروری است که اطلاعات دارایی، که به مدیریت عملکرد دارایی‌ها منتقل می‌کنیم بر اساس داده‌های دارایی سازگار باشد؛ این موضوع به دو بخش تقسیم می‌شود: پایه (داده‌های اصلی) و عملیات (داده‌های تراکنشی)


با تمام اقدامات پیشین به‌دست‌آمده، وضعیتی حاصل می شود که واحد نگهداری و تعمیرات برای اجرای مدیریت عملکرد دارایی آماده است و از مزایای کامل که مدیریت عملکرد دارایی ارائه می‌دهد، بهره می برد. بنابراین، در پیش‌بینی‌ها و مدل‌هایی که راه حل مدیریت عملکرد دارایی‌ها ارائه می‌دهد، سطح اطمینان بسیار بالایی را می‌تواند به وجود آورد.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر چک لیست پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت دارایی ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP) مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×