عضویت / ورود
اصل مهم در تغییر و بهبود نگهداری و تعمیرات
دسامبر 19, 2018
ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر
دسامبر 29, 2018

چک لیست پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت دارایی

سیستم مدیریت دارایی چیست؟

سیستم مدیریت دارایی نقطه شروع مناسب برای مدیریت دارایی است و نشان‌دهنده این است که چگونه دارایی‌ها در طول چرخه عمرشان مدیریت می‌شوند.مدیریت دارایی زیرساخت ترکیبی از مدیریت، اقتصاد، مهندسی و سایر شیوه‌های مورداستفاده برای دارایی‌ها باهدف ارائه بهترین سطح ارزش خدمات برای هزینه‌های مربوطه است. مدیریت دارایی، مدیریت کل چرخه عمر دارایی که شامل طراحی، ساخت‌وساز، راه‌اندازی، عملیات، نگهداری، تعمیر، اصلاح، جایگزینی، ضایعات و دفع دارایی می‌باشد را دنبال می‌کند. مدیریت دارایی، سازمان را قادر می‌سازد تا نیاز به دارایی‌ها و سیستم‌های دارایی در سطوح مختلف و همچنین عملکرد آن‌ها را بیازماید و نیز رویکردهای تحلیلی برای مدیریت یک دارایی را در طول مراحل مختلف چرخه عمر دارایی که می‌تواند از مرحله احساس نیاز به دارایی شروع و تا مرحله اسقاط آن ادامه یابد و شامل مدیریت هرگونه مسئولیت محتمل بعد از اسقاط باشد.

برای استفاده بهینه و تحقق ارزش‌های دارایی‌ها در جهت دستیابی به اهداف سازمان و برای جنبه‌های مرتبط با هزینه‌های مالی، محیط زیستی و اجتماعی، ریسک، کیفیت خدمت‌دهی و عملکرد مرتبط با دارایی‌ها می‌بایست یک سیستم مدیریت دارایی در سازمان‌ مستقر و پیاده‌سازی کرد.

درواقع  یک نظام مدیریت دارایی برای هدایت، هماهنگی و کنترل فعالیت‌های مدیریت دارایی توسط یک سازمان استفاده می‌شود. این سیستم می‌تواند روش‌های بهتر کنترل ریسک را فراهم کند و اطمینان دهد که اهداف مدیریت دارایی به‌طور منسجم به دست خواهند آمد.

سیستم مدیریت دارایی مجموع عناصری در هم تندیده یا متعادل می‌باشد که برای ایجاد و بنا نهادن سیاست مدیریت دارایی، اهداف مدیریت دارایی و فرایندهای دستیابی به آن اهداف استفاده می‌شود.

یک سیستم مدیریت دارایی زیرمجموعه‌ای از مدیریت دارایی است  که استاندارد ISO 55000 مقدمه و مشخصات موردنیاز برای آن را فراهم می‌کند. استاندارد ISO 55001 نیز الزامات این سیستم را مشخص می‌کند و درنهایت استاندارد ISO 55002 رهنمودها و دستورالعمل‌هایی را برای طراحی و پیاده‌سازی سیستم مدیریت دارایی فراهم می‌کند.

ایجاد این سیستم، یک تصمیم استراتژیک مهم برای یک سازمان می‌باشد.این سیستم، رویکردی ساختاریافته برای توسعه، هماهنگی و کنترل فعالیت‌های انجام‌شده به‌وسیله سازمان روی دارایی‌ها در طول مراحل مختلف چرخه عمرمی‌باشد و همچنین برای همسو کردن این فعالیت‌ها با اهداف سازمانی نیز می‌باشد و درنهایت اینکه توسعه و پیاده‌سازی این نظام، یک فرآیند تکراری و ساختاریافته است که نیاز به درک جامع از زمینه‌سازمانی و نیازها و انتظارات ذینفعان، و همچنین تعهد و مشارکت فعال مدیریت اجرایی دارد.

با در نظر گرفتن توسعه سیستم‌های مدیریت دارایی بر اساس مهندسی چرخه عمر، ما متوجه می‌شویم که قدرت یک نظام مدیریت دارایی از کارایی آنچه ما به‌عنوان توانایی مدیریت دارایی می‌نامیم،ناشی می‌شود. این فرآیندها، رویه‌ها و دانشی است که وقتی‌که به‌طور مؤثر در همه مراحل چرخه عمر سرمایه و دارایی به‌طور مؤثر استفاده می‌شود، بازده مطلوب سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند.

این سیستم یک بخش یکپارچه از سیستم مدیرت سازمان را تشکیل می‌دهد که داری ساختاری مشخص بر اساس اهداف و طرح سازمانی می‌باشد و شامل موارد زیرمی‌باشد: .

میزان اطلاعات مستند شده برای یک سیستم مدیریت دارایی به دلایل اندازه سازمان و نوع فعالیت‌ها، پیچیدگی فرایندها و دارایی‌ها و شایستگی افراد از یک سازمان به سازمان دیگر متفاوت است.در اینجا چک‌لیستی برای پیاده‌سازی و استقرار آن آماده‌شده است که می‌توانید از قسمت پایین دانلود و مطالعه کنید:

اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایزو۵۵۰۰۰ و نحوه ایجاد یک سیستم مدیریت دارایی سازگار با ایزو ۵۵۰۰۱هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) ایجاد برنامه استراتژیک مدیریت دارایی (SAMP) مؤثر ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP) مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی مزایای مدیریت دارایی ها

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×