عضویت / ورود
چک‌لیست پیاده‌سازی۵S
اکتبر 16, 2018
۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP)
اکتبر 26, 2018

برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)

برنامه مدیریت دارایی

مبحث مدیریت دارایی که با پذیرش استاندارد ISO 55000 ، در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط بسیاری از سازمان‌های پیشرو بین المللی ایجاد شد،هم‌اکنون در کشور ما، برخی از شرکت‌ها و صنایع بزرگ در پی ایجاد و پیاده‌سازی آن می‌باشند و درخواست‌هایی در راستای کمک در فهم  این استاندارد و توسعه یک سیستم مدیریت دارایی سازگار با ISO 55000 را ارائه می‌دهند. بر اساس سؤالاتی که از افراد دریافت کرده‌ام ، می‌خواهم توضیح دهم که برنامه مدیریت دارایی به‌صورت مختصر چیست  و چرا برنامه‌ مدیریت دارایی(ََAMP)که اساسی ترین مبحث در مدیریت دارایی می باشد ،مهم است .

برنامه مدیریت دارایی چیست؟

استاندارد ایزو ۵۵۰۰۱ نیاز به ایجاد، پیاده‌سازی، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت دارایی(AMS)دارد که این سیستم “یک رویکرد ساختاری برای توسعه، هماهنگی و کنترل فعالیت‌های انجام‌شده در خصوص دارایی‌های سازمان در طول مراحل مختلف چرخه زندگی را فراهم می‌کند.یکی از مباحث مهم در پیاده‌سازی سیستم مدیریت دارایی(AMS)،برنامه مدیریت دارایی(AMP) می‌باشد.

یک برنامه مدیریت دارایی،اطلاعات مستندی است که فعالیت‌ها،منابع و بازه‌های زمانی موردنیاز برای یک دارایی یا گروهی از دارایی‌ها را جهت دسترسی به اهداف مدیریت دارایی سازمان مشخص می‌کند.

یک برنامه مدیریت دارایی (AMP) یک برنامه تاکتیکی برای مدیریت زیرساخت‌های سازمان و سایر دارایی‌ها برای ارائه استاندارد موردتوافق است. معمولاً، یک برنامه مدیریت دارایی بیش از یک دارایی را پوشش می‌دهد و درواقع یک رویکرد سیستم را در نظر می‌گیرد، به‌خصوص اگر تعدادی از دارایی‌ها به هم وابسته باشند و مجبور باشند باهم کار کنند تا یک استاندارد موردتوافق را ارائه دهند.

یک برنامه مدیریت دارایی معمولاً ۶بخش را تحت پوشش قرارمی‌دهد که می‌توانید این۶بخش اصلی AMP را  در قسمت اینفوگرافیک ها مطالعه کنید.

چرا برنامه‌های مدیریت دارایی مهم هستند؟

برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)درواقع  جایی است که لاستیک اتومبیل واقعاً به جاده می‌رسد. برنامه‌ مدیریت دارایی سنگ بنای یک سیستم مدیریت دارایی مؤثر می‌باشد. استاندارد ایزو ۵۵۰۰۰ برای مدیریت دارایی به‌وضوح اهمیت برنامه‌های مدیریت دارایی را تعریف می‌کند. آن‌ها نقشه راه برای دستیابی به ارزش دارایی‌های فیزیکی را همراه با بهینه‌سازی هزینه‌ها، ریسک و عملکرد در چرخه عمر دارایی ارائه می‌دهند.

برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP) فعالیت‌های پیاده‌سازی لازم،برای تحقق اهداف مدیریت دارایی سازمان که اهداف استراتژیک سازمان می‌باشد را تعریف می‌کند،درواقع این برنامه تعریف می‌کند آنچه را که در راستای اهداف استراتژیک سازمان باید باشد و برای رسیدن به اهداف مدیریت دارایی باید انجام گیرد. رابطه و وابستگی‌های سیاست‌های مدیریت دارایی، استراتژی، اهداف و برنامه‌ریزی برای دستیابی به این اهداف به‌وضوح نشان می‌دهد که هماهنگ‌سازی سازمانی در ایجاد AMP  است.

مهم‌ترین بخش برنامه‌های مدیریت دارایی، همان‌طور که توسط ISO 55000 تعریف‌شده است، بخش مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی می‌باشد.این بخش خلاصه نحوه مدیریت و کارکرد دارایی‌ها در سطوح خدمات توافق شده را نشان می‌دهد، درحالی‌که بهینه‌سازی کل هزینه مالکیت، در یک سطح مناسب ریسک و خطر قرار دارد.
ایجاد یک سیستم مدیریت دارایی قوی، عملیات سازمان شمارا تقویت می‌کند و باارزش‌ترین دارایی‌های خود را به شیوه ایمن و با هزینه‌ای مؤثر و کارآمد می‌کند.این سیستم یا برنامه‌های آن حتماً می‌تواند ثمربخش باشد.

نوشتن و نگهداری برنامه‌ مدیریت دارایی

هنگامی‌که دارایی‌ها انتخاب و رویکرد تعریف‌شد، زمان شروع نوشتن AMP می باشد. نکته مهم این است که همیشه اهداف را در نظر بگیرید و به اطلاعات موجود و کامل دسترسی داشته باشید. از کجا باید پیش‌بینی کرد؟ لازم است که این فرضیات را مستند کنید. در بسیاری از موارد،برخی از بخش‌های قالب ممکن است داده‌های خلاصه با ارجاع به مکان دقیق که در آن داده‌ها و یا تجزیه‌وتحلیل نگهداری می‌شود،باشند. برای اهداف کارآمد این احتمال وجود دارد که AMP ،تعداد زیادی از این مراجع را به مکان‌های خاص در سیستم مدیریت دارایی اضافه کند.
هر بخش از برنامه‌ مدیریت دارایی ممکن است توسط متخصصین مختلف نوشته شود،ولی در آخر باید با نفر پاسخگو هماهنگ شود. کل تیم باید AMP را برای انطباق و دقت بررسی کنند. همچنین خوب است که یک گروه مستقل برنامه مدیریت دارایی مصوب شده را بررسی کند. درنهایت این طرح باید به‌عنوان یک سند در نظر گرفته شود که باید مطابق با پارامترهای تعیین‌شده به‌روز  و نگهداری شود.

اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایزو۵۵۰۰۰ و نحوه ایجاد یک سیستم مدیریت دارایی سازگار با ایزو ۵۵۰۰۱هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی(ALM) بر اساس برنامه مدیریت دارایی(AMP) ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP)

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×