عضویت / ورود
۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP)
اکتبر 26, 2018
روش‌های شناسایی خرابی یا شکست
نوامبر 7, 2018

مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی(ALM) بر اساس برنامه مدیریت دارایی(AMP)

مدیریت چرخه عمر دارایی فرایند بهینه‌سازی سود حاصل از دارایی‌های در طول عمر خود می‌باشد. مدیریت جامع دارایی‌ها، اجرای دقیق پروژه‌ها و شیوه‌های مؤثر و کارآمد مدیریت دارایی، نتایج مطلوبی را ارائه می‌دهند.
همان‌طور که در مبحث برنامه‌ مدیریت دارایی توضیح دادیم ،مدیریت چرخه عمر دارایی مهم‌ترین بخشAMP یا برنامه مدیریت دارایی می‌باشد که خود نیز از پارامترهایی تشکیل‌شده است که در اینجا به‌اختصار به شرح این بخش‌ها می‌پردازیم:

۱-پیشینه اطلاعات :

در این قسمت اطلاعات اساسی دارایی‌های موجود شامل سن، اندازه، ظرفیت، عملکرد، شرایط فعلی، و ارزش فعلی و اطلاعات مدیریت دارایی جهت مدیریت  چرخه عمر دارایی‌ها بر اساس AMP فراهم می‌شود.

۲- برنامه مدیریت ریسک :

در اینجا  خطراتی شناسایی می‌شوند که ممکن است بر ارائه خدمات دیگر تأثیر بگذارند. در این بخش از مدیریت چرخه عمر دارایی مشخص می‌شود که چه اهدافی از شرکت تحت تأثیر ریسک‌ها  قرار می‌گیرند و همچنین چگونگی شناسایی خطرات، چگونگی ارزیابی خطرات (پیامدها، احتمال، قابلیت اطمینان)مشخص می‌شوند و نیز مشخص می‌شود که چه برنامه‌هایی  برای کاهش خطر و ریسک وجود دارد.

۳-برنامه عملیاتی :

این برنامه شامل روند، فرایند تصمیم‌گیری؛،راهبردهای عملیاتی و روش‌های تعریف‌شده برای رفع نیازهای خدمات موردنیاز، چگونه وظایف عملیاتی اولویت‌بندی شده و خطرات مربوط به استراتژی‌های جایگزین و پیش‌بینی هزینه‌های عملیاتی برنامه‌ریزی‌شده می‌باشد.

۴-برنامه‌های نگهداری و تعمیرات تجهیزات :

یکی از مهم‌ترین پارامترهای مدیریت چرخه عمر دارایی‌ها، برنامه نگهداری و تعمیرات تجهیزات می‌باشد که  شامل روند، فرایند تصمیم‌گیری،استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات تعریف‌شده و روش‌هایی برای رفع نیازهای خدمات موردنیاز،چگونگی وظایف نگهداری و تعمیرات اولویت‌بندی شده ،خطرات مربوط به استراتژی‌های جایگزین و پیش‌بینی هزینه‌های نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده می‌باشد.

۵- برنامه‌ها استراتژی‌های کمکی یا سرپایی :

در اینجا کار اساسی که افزایش ظرفیت طراحی دارایی می‌باشد تعریف نمی‌شود  بلکه با بازسازی، جایگزینی یا تجدید ساختن ،ظرفیت دارایی موجود به ظرفیت اصلی بازگردانده می‌شود. در این پارامتر هزینه‌های بازسازی نیز مشخص می‌شود.

۶- برنامه‌ریزی سرمایه و استراتژی‌ها :

در مدیریت چرخه عمر دارایی‌ها این برنامه، سرمایه‌گذاری جدید را توصیف می‌کند و دارایی جدیدی را ایجاد می‌کند که قبلاً وجود نداشته است و ارتقاء یا بهبود دارایی موجود را فراتر از ظرفیت موجود ارائه می‌دهد.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید

تفاوت برنامه استراتژیک مدیریت دارایی(SAMP) و برنامه مدیریت دارایی(AMP) ۶بخش برنامه مدیریت دارایی(AMP) برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)

چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×