عضویت / ورود
مسائل کلیدی مدیریت دارایی های فیزیکی
سپتامبر 16, 2018
برنامه‌ مدیریت دارایی(AMP)
اکتبر 25, 2018

چک‌لیست پیاده‌سازی۵S

۵S یا نظام آراستگی یک روش کنترل ظاهر یا یک سیستم برای بهسازی و آراستگی در محیط است که برگرفته از پنج اصطلاح ژاپنی Seiri(سامان‌دهی)-Seition(نظم و ترتیب)-Seiso(پاکیزه سازی)-Sitketue(استانداردسازی) و Shitskue (فرهنگ‌سازی و انضباط) می‌باشد.

۵S یا نظام آراستگی نحوه سازماندهی فضای کار را برای کارآیی و اثربخشی با شناسایی و ذخیره‌سازی، نگهداری منطقه و اقلام و حفظ نظم جدید توصیف می‌کند.

این سیستم از دو طریق متفاوت می‌تواند باعث بهبود کیفیت و ارتقای بهره‌وری می‌شود :

اول: روش مستقیم که از اجرای اصـول آن ناشی می‌گردد. بدین ترتیب با اجـرای ۵S همه‌چیز مرتب، منظم و قانونـمند  و نیز کارها ایمن‌تر و راحت‌تر می‌گردند و درنهایت بهره‌وری و کیفیت ارتقاء پیدا می‌کند.

دوم: روش غیرمستقیم که ناشی از این حقیقت است؛ مشکلات در محیطی منظم و مرتب به‌راحتی قابل شناخت و  قابل‌رفع هستند که در این حالت، زمینه اجرای سایر ابزارهای کایزن (بهبود مستمر) فراهم می‌گردد.

اولین S (Seiri سامان‌دهی) :

در اولین قدم ۵S اقلام غیرضروری را شناسایی و آن‌ها را از محیط کار دور کنید. به‌طور مثال ما در محیط کار وزندگی‌مان چیزهای غیرقابل استفاده زیادی نگه‌داشته‌ایم برای روز مبادا، اما روز مبـادا هیچ‌وقت از راه نمی‌رسد. حتی اگر از راه برسد به علت نابسامانی نمی‌توانیم آن چیزهایی که نگه‌داشته‌ایم را پیدا کنیم.

دومین S (Seiton نظم و ترتیب) :

اقلام ضروری را بانظم مخصوص که به‌آسانی در دسترس قرار گیرند مرتب کنید. Seiton یعنی با کمترین مشقت و صرف کمترین زمان می توان به ابزار موردنظر دست‌یابید. .

سومین S (Seiso پاکیزه سازی ) :

محیط کار خود را کاملاً” پاکیزه کنید که هیچ گردوغباری روی ماشین، کف کارگاه و تجهیزات نباشد. در نظر داشته باشید، تمیزکاری با برنامه نوعی بازرسی فنی است. بعضی‌ها فکر می‌کنند نظافت تنها باید توسط کارگران مخصوص این کار یا همان نظافتچی انجام شود، حتی بعضی از کارگران تمیز کردن را کار مبتدیان و تازه‌واردان می‌دانند، درحالی‌که به‌واقع این موضوع درست نمی‌باشد و معمولاً” ماهرترین و متخصص‌ترین پرسنل، نظافت ابزار کار خودشان را خود باید انجام دهند.

چهارمین S (Seiketsu استانداردسازی) :

هنگامی‌که سه اصل نظام آراستگی را در محیط کار خود اجرا کردید اگر به همین موارد اکتفا کنید، ظرف مدت کوتاهی به گذشته برمی‌گردید و همه زحماتی که کشیده‌اید به هدر می‌رود .از این مرحله بعد، خانه‌داری صنعتی است تا به نحوی تمام نتایج خوب را حفظ کنیم. استانداردهایی مشخص کنید که ردیابی آن‌ها آسان باشد و ساختاری تعیین کنید که هدایت آن راحت باشد. افراد یا پرسنل را در برقرار کردن استانداردها شریک کنید و دخالت دهید.

پنجمین S (Shitsuke فرهنگ‌سازی و انضباط) :

به افراد آموزش دهید که از نظام خانه‌داری خوب و سامان بخشی محیط کار با اختیار و اراده خود پیروی کنند. برای ترویج فرهنگ خانه‌داری دو فعالیت عمده باید انجام داد.

برای ایجاد  ۵S یا نظام آراستگی،چک‌لیست زیر را مطالعه کنید.

اگر به دنبال پیاده سازی5S یا نظام آراستگی در سازمان خود هستید و همچنین علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد 5S هستید،می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هادی داوری
هادی داوری
من همیشه در حال یادگیری‌ام و هر آنچه تاکنون آموخته و تجربه کرده‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دراین‌باره بیشتر بخوانید


چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده، لطفاً برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقه‌مند به مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات و دارایی‌های فیزیکی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×